Začínáme fotit I: Jaký druh foťáku vybrat

V článku se dozvíte, jaký vybrat foťák a jakým fotoaparátem začít fotit. Srovnáme vhodnost jednotlivých typů přístrojů pro účel, ke kterému se budou využívat.

Paradoxně velká část majitelů fotografického přístroje si při nákupu fotoaparátu nedělá starosti s výběrem, nemá jakékoli předchozí požadavky. Přístroj si koupili na „focení“. Určující je často jeho cena, nebo dokonce velikost a vzhled. Také jste ho třeba ještě jako děti dostali jako vhodný dárek, aniž by mohli nebo chtěli do jeho výběru nějak zasáhnout.

Čím začít fotit

Při úvaze o vyhovujícím přístroji by dnes nebylo možné přejít mobil s fotografickým vybavením. V přístroji je již integrovaný foťák často s velmi dobrými parametry, který vám bude sloužit v mnoha situacích jako zápisník, s možností přidat psaný nebo mluvený doprovod k zaznamenaným obrázkům lidí, krajin, situací.

Výhoda mobilu spočívá v jeho univerzálnosti. Mobil bude vždy připraven splnit vaše rozhodnutí stát se fotografem. Pokud bych měl poradit, jaký první fotoaparát si zakoupit, radím –  kupte si mobil. Přístroj „ukrytý“ v mobilu vám bude prospěšný v několika věcech.

Proč právě mobil?

  • nemusíte kupovat a nosit v kapse dvě věci.
  • můžete se naučit využívat foťáku v mobilu při náhodných situacích, ve kterých byste jinak speciální přístroj s sebou neměli
  • začátečníkovi bude technické vybavení mobilu postačovat až, než se rozhodne věnovat se fotografování intenzivněji, např. povýšit ho na koníčka: teprve až zjistíte, že vašim výtvarným záměrům mobil nestačí, poohlédnete se vybaveni jistými poznatky a zkušenostmi po něčem dalším.

Spektrum fotografických přístrojů je poměrně široké – rozpíná se od kompaktních přístrojů až k drahým zrcadlovkám, doplněných škálou technických vymožeností, objektivů, filtrů, blesků apod. Možnost srovnat si je podle parametrů vedle sebe najdete kupříkladu na Heureka.cz. V samém začátku seznamování se s touto velmi praktickou a široce využitelnou věcí po koupi se pak jeví jako základní problém obsluha. Pečlivé prostudování návodu je nezbytnost tím větší, čím vyšší je pořizovací cena.

Kde koupit použitý fotoaparát

Tyto rady se však netýkají těch, kterým fotografické přístroje učarovaly svou podstatou, sami fotografují velmi málo, nebo vůbec, avšak jejich sbírky obsahují skvosty tohoto oboru. Jsou i takoví, kteří své vybavení obnovují s periodicky tak, jako se objevují na trhu novinky (někdy určité značky). Jsou to obdivovatelé pokroku nejen v technickém, ale i v estetickém provedení fotografických přístrojů.

Předchozí typ nabízejí vždy pod cenou, aby si mohli zakoupit nejnovější, který je vždy znovu fascinuje natolik, že nelitují vysokých částek charakterizujících tyto novinky. S určitou opatrností pak může být i výhodné si takový sice starší, ale vůbec nebo málo používaný přístroj od nich zakoupit. Tyto fotoaparáty pak můžete najít nabízený buď v některém z bazarů nebo na Aukru.

NuBa

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *