Jak na 4 pin konektor

Na některých noteboocích (například značky Lenovo) a u řady IP telefonů se místo dvou 3,5 mm vstupu pro mikrofon a 3,5 mm výstupu pro sluchátka vyskytuje pouze jedna zdířka o velikosti 3,5 mm – tzv. 4 pin konektor. Jak si s ním poradit?

O co vlastně jde

Mechanicky nejde o žádnou záhadnou sci-fi technologii. V zásadě je to jen trochu jiný než běžně používaný konektor, který má v sobě oba vstupy a výstupy, potřebné pro příjem i vysílání informace. Myšlenka tedy v zásadě dobrá, kulhá na jediném problému – používá se zatím poměrně dosti zřídka a drtivá většina výrobců sluchátek a mikrofonů jednoduše audiozařízení s tímto konektorem nedodává.

kabel na sloučení dvou 3,5 mm vstupů do jednohoPokud už máte nějakou náhlavní sadu, ve které jsou sluchátka s mikrofonem, případně slucháta (reproduktor) a mikrofon zvlášť, pak je nejjednodušším řešením využít kabelu, který dovede vstup z mikrofonu v podobě 3,5 jacku a výstup z počítače do sluchátek (taktéž v podobě 3,5 mm jacku) přepojit skrze redukci na jeden společný 3,5 mm jack.

Tento jack je trochu odlišný na první pohled – má trochu jiné tvarování, aby byl schopen zachytit oba signály. Podobu kabelu si můžete prohlédnout zde na přiloženém obrázku. V době psaní článku se nám například podařilo najít jeden takovýto dodávaný Alzou a několika dalšími eshopy pod kódovým označením:

  • 11094441 (případně slovně definovaný jako: audio 4pólový 3.5mm JACK –> 2x 3.5mm JACK)
  • další redukce tohoto typu od jiného výrobce je k dostání pod názvem Belkin Speaker and Headphone Splitter.

Můžete si ho ale vyrobit i sami doma, pokud si opatříte všechny koncovky, ze kterých se skládá a pomocí páječky a cínu vše spájíte dohromady.

Sluchátka s 4pinem?

Jak bylo řečeno výše, sehnat nějaký headset přímo s takovýmto výstupem je problém. Pokud nechcete mít u počítače redukci, existuje alternativa v podobě bezdrátových sluchátek – tj. připojení přes bluetooth, kdy pak samozřejmě žádný kabel potřeba řešit není – více o bezdrátových sluchátkách a headsetech se můžete dočíst zde. Bohužel, přímo drátových sluchátek se 4 pinem je velmi pomálu a když už najdete sluchátka, není u nich často mikrofon – několik málo výrobků tohoto typu vyrábí lenovo (u nás k dostání v např. v lenovoshop.cz).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *