Jak nabíjet notebook

Jakým způsobem se starat o baterii notebooku a udržet dlouhodobě její kapacitu.

Když je notebook nový

Čerstvou, nově nabytou baterii notebooku (nebo téměř novou, když vezmeme v úvahu ještě jeho cestu od výrobce k prodejci a od něj k vám) je potřeba nejprve naformátovat. S formátováním disku to tentokrát nemá nic společného, žádný speciální software k tomu nepotřebujeme.

Pro naformátování baterky stačí postupovat zhruba takto:

 1. Vybijte baterii na úplné minimum.
 2. Nechte ji nabíjet, ideálně přes noc, na maximální kapacitu.
 3. Opět ji zcela vybijte.

Po zopakování úplného vybití a nabití zhruba třikrát by měla být baterka úspěšně naformátovaná a její kapacita poskytovat výdrž s největší možnou kapacitou.

Aby noťas vydržel

Dlouhodobější údržba kapacity na výchozí úrovni spočívá v podstatě jednoduché, ovšem dlouhodobé péči. O co jde? Základem je, nenechat akumulátor úplně vybít. To, co jsme při formátování baterky dělali úmyslně, z dlouhodobého hlediska prospěšné není, dokonce přesně naopak, a neustále vybíjení a nabíjení nadoraz vede ke snižování kapacity, zkracování výdrže a nezadržitelně snižuje počet minut, po které můžete s počítačem pracovat mimo elektrickou síť.

Ilustrace: Obrázek notebookuIdeální je pracovat s notebookem tak, že po vybití o několik procent až desítek procent ho opět dobijete (nezáleží zas až tolik, jestli úplně nebo jen o několik stupňů), pak opět necháte vybít, ale ne na nulu, a tak stále dokola.

Mějte také na paměti, co baterii nesvědčí a zkuste tyto škodlivé vlivy co nejvíce eliminovat. Jedná se zejména o vysokou teplotu (proti ní se lze bránit chladící podložkou), nesprávným nabíjením (z neoriginálních nabíječek), a právě výše zmíněné opakované úplné vybíjení (moderní Li-Ion a Li-Pol baterie mají počet těchto nabíjecích cyklů omezen a po jejich vyčerpání jednoduše odejdou).

Když už nevydrží nic

Ve chvíli, kdy baterie stěží vydrží několik málo minut, je na čase sáhnout k radikálnímu řešení v podobě její výměny. Samozřejmě, při určitém stáří notebooku je otázka, zde je tato investice ještě na místě a nevyplatí se více pořízení kompletně nového počítače, a starší využívat už jen jako přenosný počítač, který bez sítě není použitelný. Ve většině notebooků se baterie nachází na spodní části, tedy na podložce. Výměnný mechanismus sestává z jedné, častěji však aspoň dvou pojistek ve formě zámků, které musí být povoleny, aby akumulátor mohl být vyjmuta a nahrazen novým. Akumulátory do notebooků jsou součástí sortimentu drtivé většiny počítačových prodejců, takže stačí najít pouze odpovídající baterku kompatibilní s vaším strojem.

Rate this post

13 komentářů k Jak nabíjet notebook

 1. Nabitou – přece s měkkým i ne? 😀

 2. Komediální článek sám o sobě, „formátovat“ Li-lon Li-Pol batterie notebooku tě chraň pán buh. Maximálně jí tím dokonale zničíš. Li-lon články by neměli klesat nikdy pod 5% svojí kapacity degraduje se tím jejich kapacita, ideální nabití baterie je mezi 40-60% pro nejdelší životnost.

 3. Dobrý den,
  pokud se mi notebook napájí ze sítě, baterka je vyjmutá, má to nějaký výrazný vliv na spotřebu energie? Neškodí to notebooku samotnému? Děkuji za odpověď. Renata Chocová

 4. Nene notebooku urcite ne, jen by obcas ta baterka mela se nabijet a dobijet aby postupne neodesla..

 5. Zdravím mám noteboot starý 1 den … 2x jsem si ho nabyl na 100% a dnes jsem si ho potřeboval nabít znova, ale už se mi nabíjí jen na 80% nevíte náhodnou někdo čím to je ?

 6. Tak tohle urcite neni normalni, to je podle me na reklamaci

 7. baterie se dobiji na deset procent pak se zastavi a dale to nejde

 8. pokud už jde jen na 10% pravděpodobně je velmi špatná baterka a chtěla by vyměnit

 9. Vadí tedy notebooku (vč. baterie), když většinu času bude připojen k elektrice, nabitý na 100% a jen jen zřídka kdy pojede z baterky?

 10. ano tohle se příliš nedoporučuje lepší je ho odpojit nechat něco vybít a zase dobít

 11. Dobrý den
  Baterie u nooteboku se nabíjí maximálně na 55% tím vydrží v provozu na baterii jen 2 hodiny.Dá se zvýšit nabíjení alespoň na 80%?

 12. Dobrý den,
  chtěla jsem se zeptat, když mám nový notebook je lepší vyndat baterku nebo mít stále připojeno na nabíjení baterie?

 13. Dobrý den,
  můj notebook Toshiba je 2 roky starý, většinu času je stále zapojený do el.sítě a teď se mi začlo stávat, že se notebook bez připojení do el.sítě nezapne, nebo naopak když ho vypojím z el.sítě, tak se na tvrdo vypne. Nevítě čím to je, jestli je to na reklamaci?
  Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *