Jak najít a nainstalovat ovladač k hardware

Jak najít a nainstalovat ovladač k tiskárně, grafické kartě, scanneru, zvukové kartě a dalšímu hardware. Vyhledávání driveru.

Co je ovladač

Ovladač (driver) je speciální druh software, určený k řízení a správnému chodu určitě součásti počítače, typicky například grafické karty. Umožňuje hardwarovým zařízením navzájem komunikovat a spolupracovat s operačním systémem.

Kde hledat ovladače

Weby plné driverů

Na několika místech najdete stránky shromažďující odkazy na vícero ovladačů, příkladem jedné z nich je www.drivers.cz, www.aktualizace.net, www.ssnet.cz a další. Ne vždy ale na takovémto webu najdete poslední verzi firmware hodící se k vašemu kousku harware a většinou jsou tyto weby omezeny jen na nejpoužívanější součásti a výrobce.

Ovladače od výrobce

Tento postup se dá úspěšně s mírnou modifikací použít k nalezení téměř jakéhokoliv ovladače k sebepodivnějšímu hardware.

 1. Přejděte na stránku výrobce. Tu najdete tak, že na hardware, ke kterému hledáte ovladač, najdete logo a to pak přepíšete do adresního řádku prohlížeče (do kterého se dostanete zkratkou Ctrl+L) ve formátu
  jménovýrobce.com. Pokud stránka náhodou nevypadá jako web výrobce např. myší, zadejte adresu ve formátu jménovýroce.tw.com – většina hardware se dnes vyrábí na Thajwanu, takže je velmi pravděpodobné, že výrobce naleznete na thaiwanském webu.
 2. Na stránkách najděte odkaz Support (Podpora). Někdy je nejdřív potřeba vybrat region Střední Evropy nebo Českou republiku.
 3. Dále hledejte buď již přímo číslo modelu konkrétního výrobku, nebo dále
  podsekci Drivers (Ovladače). Toto hledání mívá různou formu, někdy se vybírá metodou Tiskárny > Laserové
  tiskárny > Model, jindy se přímo zadává produkt.
 4. Stáhněte ovladač, ujistěte se že je určen pro váš operační systém.
 5. Instalaci proveďte podle popisu v souboru readme, většinou je nejprve spustit instalační exe soubor a pak hardware připojit, jindy je ještě potřeba provést restart atd. Pokud je program pro instalaci ovladače zabalen v
  souboru zip nebo rar, využijte k rozbalení nejprve program 7zip, o kterém píšeme v tomto článku.
Rate this post

8 komentářů k Jak najít a nainstalovat ovladač k hardware

 1. Ahoj prosím o pomoc.Nejde nebo spíš neumím nainstalovat ovladače pro internet.

  děkuji za každou odpověd´(ale radši na email majoros.lukas@seznam.cz)

 2. Tak ovladač k síťové kartě určitě funguje, ten je součástí všech Windows, no že by nefungoval ovladač k wifi? Podle mě spíš bude špatně nastavné připojení k internetu, přes co se připojuješ?

 3. ahoj nevite jaky ovladac mam mit abych mohla pripojit mobil k pc. diky

 4. jaký je to přesně mobil (výrobce a typ) a jaký windows?

 5. mobil je LG KP500. vindows XP

 6. diky moc za pomoc uz mi to jde 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *