Jak ovládat počítač mozkem

Když jsme poprvé slyšeli o tomto revolučním výrobku, měli jsme spíše pocit, že posloucháme cosi ze sci-fi románu. Opak je pravdou, toto ovládání počítače nervy, přesněji svaly je naprosto reálné, a dokonce i také zábavné. Zapojit si ho můžete normálně přes USB.

Zařízení bylo vytvořeno firmou OCZ, jedná se o čelenku s krabičkou OCZ Neural Impulse Actuator, která se zapojuje do USB rozhraní. Tato čelenka obsahuje speciální EEG senzory, pomocí kterých získává signály, které pošle krabičce, ta signály zpracuje do přijatelné formy pro počítač, který nakonec operaci vykoná.

Čelenka nahrazuje funkci klávesnice, nebo i tlačítek na myši, se kterou ale může kooperovat.

Určitě příjemnou skutečností výrobku je rovněž cena, která je opravdu přijatelná. Momentálně čelenku pořídíte do 2500 Kč. Na druhou stranu odpůrci tvrdí, že EEG není nic nového, což je nezvratný fakt, a že na tak malé množství funkcí, které ovládač zvládá je poměrně drahý.

Tato vymoženost byla přednostně vyrobena pro hráče her, které vtáhne do nereálného světa zase o stupeň více. Jako příklad hry, která se s členkou dobře hraje je uváděna hra Counter Strike, o které jsme vás již Informovali.

Také je asi dost důležité zmínit, že rozeznává přibližně jen 5 funkcí, které přístroj naučíte a nastavíte. Naučit se s přístrojem pracovat efektivně je věc druhá a může to trvat i pár týdnů, vyžaduje to nemalou dávku koncentrace. Zařízení si můžete koupit běžně i u nás, stojí i s DPH něco pod dva tisíce. Nicméně pocit sci-fi světa na židli u počítače za to možná i stojí..

Názory na tento, jako i na každý jiný fenomén jsou dost rozdílné, takže konečná volba zkusit/nezkusit zůstane zase na vás. Jednou je ale jisté už teď, až pochopíme mozek a jeho impulzy lépe, budeme schopni ještě větších věcí.

Kristýna Jahnová

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *