Jak ovládat počítač hlasem

V předešlém článku jsme vás milý čtenáři informovali, o možnosti ovládání vašeho počítače mozkem. V tomto vám nabídneme další variantu a to sice ovládání vaším hlasem,v tomto případě nepotřebujete žádné speciální zařízení, ale stačí vám mikrofon.

Proč mluvit na počítač

Ovládání hlasem může být přínosné pro lidi s tělesným hendikepem, pro milovníky počítače, kteří stále zkouší nové pokrokové možnosti, nebo pro lenochy, které omrzelo klikání. Když to srovnáme s jinými možnostmi ovládání bez myši, klávesnice a drátů, je také nejlevnější – mikrofon k počítači seženete už pod stokorunu.

Co od softwaru čekat a nečekat

Ale věřte, že aby pro kompletní ovládání počítače stačil, jen tento, nebo i jiný software bude potřebovat hodiny nahrávání, slovní Hlasem ovládaný počítačpaměť a i s těmito atributy na surfování, nebo hraní her zapomeňte rovnou. Program slouží spíše pro usnadnění, nejedná se o komplexní ovladač, ale může ušetřit hodně času. Pokud vám jeho možnosti nestačí, můžete zkusit i funkci rozpoznávání hlasu, kterou mají Windows Vista, Windows 7 a novější, najdete si v Ovládacích panelech v rámci balíku funkcí Usnadnění přístupu.

Tento typ ovládání počítače není dokonalý, ale rozhodně ho lze považovat za propracovanější, nežli ovládání mozkem. Prvním důvodem tohoto úsudku je fakt, že k ovládání tohoto rázu postačí notebook, který má ve většině případů mikrofon zabudovaný, nebo počítač ke kterému mikrofon zakoupíte. Postačí i menší kvality, které pořídíte opravdu za pakatel. Dále budete potřebovat software v podobě programu, my uvedeme program Typle, ale možností je samozřejmě více.

Něco málo o programu

Program Typle zdarma a legálně stáhnete zde: typle.com

Program zatím není v českém jazyce, ale angličtina použitá v programu je triviální úrovni, takže by práce s programem neměla být problém ani pro začátečníka.

Po stažení programu volíte už v instalaci jedno poměrně důležité políčko, jestli chcete, aby se program zapínal při startu, pokud plánujete váš počítač používat výhradně hlasem, tak tlačítko nenechte bez povšimnutí a označte.

Co udělat před začátkem nahrávání

Zkontrolujte funkčnost mikrofonu. Zkontrolujte rušivé elementy v okolí, vypněte televizi, rádio, zavřete okno apod. Nastavte, nebo zkontrolujte citlivost mikrofonu. Prostě si zajistěte své nahrávací studium, ale buďte si také vědomi toho, že v jakém prostředí příkazy nahráváte, v takovém je budete muset reprodukovat pro vykonání funkce.

Jak s programem pracovat

Pokud vás na počítači pracuje více, jistě uvítáte funkci více uživatelů, pokud ne co naplat, toho svého nového budete muset založit tak jako tak. Takže klikneme na tlačítko v horní liště Add, následně vyplníte jméno a základní slovo, které následně prvně zkusíte nahrát.

Nahráváte tlačítkem Record, pokud proběhne nahrávání bez problému, můžete vždy přistoupit k dalšímu kroku, nebo uložit, pokud ne budete vyzváni k opakování s odůvodněním, že nic nebylo slyšet apod.

Tvorba příkazů vypadá podobně, akorát namísto uživatele volíte funkci například otevření vybraného programu.

Nezapomeňte nikdy projekt uložit, známým tlačítkem Save.

Až něco nahrajete, je čas to otestovat, pro to slouží tlačítko Start speaking, jednoduše opakujte nahrané příkazy a ovládejte.

Slovo závěrem

Tento program opravdu nepatří mezi nejpropracovanější, ale je to dobrá volba pokud jste nic podobného nikdy nezkoušeli, hezky, zdarma a rychle se naučíte základy, které pak můžete doplnit v programu lepším.

Kristýna Jahnová

Rate this post

2 komentářů k Jak ovládat počítač hlasem

  1. Dobrý den, chtěla bych se zeptat. Jsou mi zobrazit všechny webové stránky, které zadám, ale po zadání http://www.klikni.cz mi to napíše, že jsou potíže s připojením. Proč? Děkuji za radu.

  2. Je možnost, že by tu stránku blokoval nějaký antivir nebo podobný ochranný program, ale spíš bych to tipoval na dočasný výpadek u poskytovatele připojení k internetu, ještě můžete zkusit tam přistoupit přes klikni.idnes.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *