Jak snížit hluk počítače

Jak odhlučnit počítač a snížit hučení pc na minimum.

Co to tam tak hučí

Nejdřív, než se budeme věnovat konkrétním způsobům snižování hluku počítače, se podíváme na to, co vlastně ono pověstné počítačové hučení Průřez počítačovou skřínízpůsobuje. Když se podíváme na klasickou pc skříň (case), vidíme, že vzduch v ní proudí zhruba takovým způsobem, že z přední části je hnán dozadu tak, aby chladil hardwarové komponenty uvnitř skříně pomocí ventilátorů a opouští prostor skříně v skrze zadní stěnu. Dále se do toho přidávají různé aktivní a pasivní chladiče dílčích komponent: procesoru, grafické karty, větrák zdroje, hukot z točení pevného disku… A když se to vše spojí v jedno, máme už založeno na docela solidní složeninu hluků a hučení, která už je opravdu slyšet.

Co s tím? Podíváme se na několik dílčích řešení, která otravný hukot  snižují na snesitelnou úroveň nebo eliminují a blíží se ideálu neslyšitelného počítače.

Zdroj

Prvním krokem ke ztišení zvukové aktivity zdroje je určitě zdroj, a zejména jeho chlazení. Mřížka u levných zdrojů je tvořena proříznutým otvorem v plechu skříňky a to samozřejmě není nejšťastnější řešení pro snižování hluku proudění vzduchu. Řešením je jak efektivnější větráček, tak mřížka z drátové kontrukce, která dopřeje větší prostor průchodu ohřátého vzduchu ven ze zdroje.

Skříň

Další možností je zabránit zvukové rezonanci uvnitř case, odhlučnit počítačovou skříň od okolí pomocí speciálních vložek. Jedná se jakousi tapetu, kterou se pokryje vnitřek skříně, čímž se eliminují její rezonanční vlastnosti na minimum a hluk po provedení tohoto kroku taktéž znatelně poklesne. Dále opět podobně jako u zdroje: zadní zdířky pro chlazení jsou většinou nedostatečné a na zvyšování hučení počítače se podílejí znatelnou měrou, optimalizace jejich průřezu, či lépe jejich úplné vyříznutí a zakrytí drátěnou konstrukcí pomůže odhlučnit váš stroj.

Pevný disk

Roztočený harddisk o sobě dává také docela znatelně vědět. Aby byla zároveň vyřešena otázka chlazení a snížen hluk, bývá někdy „zavěšen“ do prostoru – je však potřeba dát pozor na to, aby byly vyřešeny výkyvy vzniklé jeho točením a nenarážel do okolních součástek (tím by mohlo dojít i k úplnému výmazu dat na něm).

5/5 - (1 vote)

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *