Jak vybrat led žárovky

V současné době jsou LED žárovky nejoblíbenějším světelným zdrojem. Hlavní výhodou LED žárovek je skutečnost, že vám ušetří mnoho peněz. Je tedy velmi pravděpodobné, že tento typ žárovek se stane zdrojem světla také v budoucnosti a postupně nahradí ostatní zdroje světla. Pořizovací cena je o něco vyšší, než je tomu u běžné žárovky, nicméně vynaložené peníze se vám brzy vrátí, neboť LED žárovky vám zaručí efektivní a nízkonákladový provoz. Další nespornou výhodou je, že tyto žárovky mohou vydávat různé druhy světla, u kterého lze také redukovat intenzitu. Díky tomu je možné do každého prostoru zvolit vhodný typ žárovek, který tak zajistí kvalitní osvětlení.

LED žárovky jsou použitelné pro všechna svítidla a mohou tak snadno nahradit veškeré světelné zdroje. Nabídka LED osvětlení je skutečně pestrá, především co se týče výkonu a designu. Zkusme si tuto problematiku více přiblížit.

Jaká kritéria je třeba zhodnotit?

Při výběru LED žárovky je třeba vzít v úvahu několik základních kritérií. Důležitým parametrem je nepochybně světelný tok, který je udávaný v lumenech (lm). Množství lumenů naleznete v popisu každé LED žárovky. Světelný tok znázorňuje, kolik světelné energie vydá žárovka za jednu vteřinu. Například u bílých denních žárovek bývá tento světelný tok zpravidla nižší, než je tomu u žárovky s barvou studená bílá. LED žárovky mají mnohem nižší spotřebu lumenů, než je tomu u běžných žárovek a také obsahují více lumenů.

led žárovky

Dalším důležitým požadavkem je svítivost. Pod tímto pojmem si představíme základní jednotku, která udavá, jaký světelný tok vyzařuje bodový zdroj světla do prostorového úhlu. Odborníci udávají, že úspora elektrické energie oproti klasickým žárovkám je až desetinásobná.

LED žárovky se vyrábějí ve třech provedeních barvy světla:

Teplá bílá přináší barevné spektrum 2700 až 3500 ° K se nejvíce přibližuje klasické žárovce. Tento typ LED žárovky má příjemně žlutavá nádech. Hodí se zejména do dětských pokojíků, ložnic, obývacích místností. Zkrátka tam, kde si chcete odpočinout a cítit se příjemně.

Denní bílá se vyznačuje denním ostrým světlem. Toto osvětlení se hodí více do pracoven či kanceláří, kde vyžadujeme hodně světla.

Studená bílá působí trochu namodrale a chladně. Tento druh světla je vhodné umístit do skladů či venkovních prostor, neboť světlo je velice silné a mohou z něho po delší době bolet oči.

Obecně platí, že čím je LED žárovka chladnější, tím má větší svítivost. Nejvíce se vyplatí zvolit trochu silnější LED žárovky teplejšího světla. Docílíte tak výborného a přirozeného osvětlení.

Jaké typy žárovek můžeme pořídit?

Na trhu je samozřejmě mnoho druhů LED žárovek, každý výrobce přináší trochu jiné typy. Počet diod LED žárovky vám dodá základní informaci o skutečné svítivosti této žárovky. Jako příklad můžeme uvést například, že LED žárovka 15 SMD LED dosáhne přibližně o třetinu méně světelného toku, než LED žárovka s 24 SMD světelnými diodami.

Klasické vysocesvítivé LED dosahují poměrně nízké svítivosti, proto se pomalu přestávají používat. Také výkonné LED (Power LED), které mají výkon 1W, 2W nebo 3W jsou postupně nahrazovány SMD technologií.

SMD LED žárovky mají vyšší výkon a také lepší svítivost.

LED žárovky mají také různé rozměry, například LED žárovky v provedení E27 mají o něco větší rozměr, než klasické žárovky.

Jak tedy postupovat při výběru LED žárovky?

Dříve než se rozhodnete pro konkrétního výrobce LED žárovky, zjistěte si informace o samotné značce. Kvalitní čipy by měly mít vyšší světelnost nebo výkon při stejném odběru. Na internetu si můžete zjistit také zkušenosti ostatních uživatelů s daným výrobkem.

Dále dbejte na to, jakou má žárovka účinnost. Čím menší je účinností, tím více se LED čip zahřívá a to také ovlivňuje životnost žárovky. Kupujte raději kvalitní žárovky, které bývají sice dražší, ale také mají mnohem delší životnost a vyšší výkonnost.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *