Jak vybrat WiFi router

Pokrytí WiFi signálem umožňuje bezdrátové připojení k internetu za pomoci WiFi  routeru. Pro běžnou moderní domácnost s několika notebooky, tablety a chytrými telefony nepostradatelný člen rodiny. A zde nastávají otázky: Jaký router koupit? Jaké jsou nejlepší parametry pro mou domácnost? A to nejdůležitější je cena zařízení a rozšiřujících doplňků.

Rychlý přehled – nejlepší routery aktuálně dostupné na trhu

ZařízeníHmotnostPočet LAN portůStandardy wifi
Asus RT-AC88U1,17 kg8802.11 b/g/n Cena
Netgear Nighthawk AC1900 R70001,58 kg4802.11ac Cena
D-Link DIR-890L1,13 kg4802.11ac Cena
Netgear R80002,13 kg5802.11 b/g/n/ac Cena
Asus RT-AC32000,99 kg4802.11 a/b/g/n/ac Cena

 

Podle čeho vybírat router

Standardy

Standard WiFi začíná u prvního 802.11 (bez přidaného písmene) až po zatím nejnovější 802.11ac, 802.11ad. Od standardu 802.11 a 802.11b bychom měli dát ruce pryč. Jsou to zastaralé technologie na dnešní požadavky jsou nedostačující a většina zařízení je už ani nepodporuje.

Nejrozšířenější je standard 802.11n, který komunikuje v pásmech 2,4 a 5 GHz. Má zavedenou technologii pro vícecestné šíření signálu (MIMO) a přináší reálnou rychlost více než 100 Mb/s. Doporučujeme vyhnout se routerům s označeným standardem 802.11n-lite či N150. Je to odlehčená marketingová verze která využívá jen jednu anténku, čímž se reálná rychlost pohybuje okolo 5 MB/s .

Technologie MIMO výrazně zvyšuje rychlost díky tomu, že je vysíláno více signálů vícero anténami a na straně přijímače také více anténami přijímáno. Jedinou podmínkou je aby byli anténky na routeru natočeny různě aby šli signály jinými cestami a navzájem se nerušili.

Kanály

Ve 2,4GHz pásmu je k dispozici celkem třináct kanálů, a to frekvence od 2,401 do 2,483 GHz, což nám dává k dispozici šířku pásma jen 82 MHz. Kanály se navzájem překrývají, takže je výsledkem, že existují ve skutečnosti pouze tři nepřekrývající se kanály (pro šířku pásma 20 MHz) – 1, 6 a 11 (2,401 až 2,423 GHz; 2,426 až 2,448 GHz a 2,451 až 2,473 GHz). Ve 2,4GHz pásmu tak mohou fungovat maximálně tři WiFi routery, aniž by se navzájem rušily, všechny ovšem pouze s 20MHz šířkou pásma, tedy fyzickou rychlostí 72 Mb/s. Pokud byste chtěli šířku pásma 40 MHz (fyzická rychlost 150 Mb/s), můžete použít jen kanály 1 a 9 v případě použití dvou routerů vedle sebe, a i přesto se budou pásma lehce překrývat.

wf3

Frekvenční rozsahy kanálů ve 2,4 GHz pásmu. Všimneme si zde, že pouze tři kanály se nepřesahují (1,6 a 11)

wf2

Frekvenční rozsahy kanálů ve 5 GHz pásmu. Devatenáct nepřesahujících se kanálů.

U 5GHz sítě však nastává problém s menším dosahem signálu, kterému dělají překážky větší problém než u 2,4GHz sítě – nemusí to být však pravidlem, novější routery si poradí i s tímto technickým omezením.

Zesílení signálu

Existuje několik metod, jak rozšířit pokrytí WiFi sítě.

Repeater

Nejjednodušší metoda je vložit do sítě tzv. Repeater. Ten udělá to, že příjme WiFi signál a na stejném kanálu ho pošle dál. Výsledkem je přibližně poloviční rychlost za Repeaterem.

Příkladem takovéhoto zařízení je GEMBIRD Eth WIFI repeater 300 Mbps.

wf1

WDS

Druhou možností jak zvýšit WiFi signál je systém WDS. Umožňuje rozšířit bezdrátovou síť pomocí více přístupových bodů bez nutnosti jejich propojení kabelovou sítí. Zde každým přidaným routerem bude degradována rychlost zhruba o 50%.

Přídavná anténa

Další možností jak vylepšit WiFi signál je přidání antény. Představíme si tři základní druhy antének. Jsou to:

 • všesměrové (omni-directinal)
 • sektorové (semi-directional)
 • a úzce směrové (highly-directional).

Ačkoliv se může zdát, že čím větší anténa a její zisk, tím lepší, není tomu vždy pravda. S vyšším ziskem antény se totiž nezvyšuje oblast pokrytí, ale jeho dosah. To znamená, že s anténou s větším ziskem (např. 7 dBi) skvěle pokryjete přízemí, ale v dalším patře nebude signál. Nebo bude, ale jen velmi slabý. Záleží tedy hodně i na natočení antény a u vícedecibelových toho jde nevhodným nasměrováním více pokazit.

Nejlepší routery na trhu

1. Asus RT-AC88U – tip redakce

asus rt ac88u
Zjistit aktuální cenu

Výhody

 • 8 LAN portů pro rychlé připojení k internetu přes kabel
 • Wifi má kvalitní výkon a je stabilní. Po této stránce se mu nedá nic vytknout.
 • Asus má jedno z nejlepších a nejjednodušších rozhraní pro nastavení funkcí routeru, je jednoduché, dobře pochopitelné a intuitvní, velmi rychle se zdá nastavit všechno, co potřebujete.
Nevýhody
 • Port pro USB 3.0 by mohl být umístěn pohodlněji.
 • Při použití jako NAS v kombinaci s externím harddiskem podává pouze průměrný výkon.

2. Netgear Nighthawk AC1900 R7000 – solidní výkon za dobrou cenu

netgear nighthawk ac1900 r7000
Zjistit aktuální cenu

 

Výhody

 • Nighthawk má solidní výkon na frekvenci 5 GHz.
 • Vypadá opravdu úžasně a celé zpracování je velmi kvalitní.
 • Funkce, které by se u routeru za tuto cenu nečekaly: QoS, podpora openVPN, openDNS
Nevýhody
 • Krabice s produktem je na to, v jaké kvalitě je samotný produkt, poměrně dost jednoduchá.
 • Na pásmu 2.4 gigahertz má výkon ve srovnání s konkurencí spíše průměrný.
 • Software umí spoustu věcí, má ale složitější rozhraní, co by mohlo být řešeno více intutivně.

 

3. D-Link DIR-890L – router s největším dosahem sítě

d link dir 890l
Zjistit aktuální cenu

Výhody

 • Velmi rychlá a bezproblémová wifi s velmi slušným dosahem sítě.
 • Kvalitní dílenské zpracování a originální design.
 • Router se velmi jednoduše instaluje a používá.
Nevýhody
 • Antény není možné přidat ani odebrat.
 • Pro někoho vyšší cena.

 

4. Netgear R8000 – ideální na hry a video streaming

netgear r8000
Zjistit aktuální cenu

Výhody

 • Jedno z nejvýkonnějších zařízení na trhu.
 • Wi-Fi na frekvenci 5 gigahertz je opravdu velmi rychlé.
 • Hardware je velmi kvalitně vyrobený a seriozně působící.
 • Při připojení externího disku je výkon NAS stabilní a bez výpadků.

Nevýhody

 • Na frekvenci 2.4 gigahertz pouze průměrný dosah.
 • Menší dosah wi-fi na frekvenci 2.4 gigahertz.

5. Asus RT-AC3200 – solidní třípásmový router

asus rt ac3200
Zjistit aktuální cenu

Výhody

 • Vemi výkonný hardware routeru.
 • Nekompromisní rychlost bez jakýchkoliv záseků a výpadků.
 • Mnoho užitečných funkcí pro zvýšení zabezpečení sítě.
 • Router může být použit jako NAS server nebo OpenVPN server.
Nevýhody
 • Design routeru vypadá levně.
Rate this post

9 komentářů k Jak vybrat WiFi router

 1. Dobrý den prosím mám 2 roky wifi roter asus RTn10 a asi pul roku se nám to pořád seká a musím ho pořad vypojovat ze sítě a potom se vždy chytne , ale je to i několikrát za den už mě to štve ti co to dodali už prej není záruka tak si mám pořídit noví prej je to v přístroji problém.Tak se chci zeptat že bych koupil jiný router a to TP-LINK TL-WR841N ale nevím zda to bude dostačující pro rodinný dum dvoupatrový. Děkuji za odpověd.

 2. Ahoj, poradíte mi někdo, jaký router pro wifi s více připojeními jsou dnes nejlepší a nejrychlejší? Co od Asusu? Jaké označení třídy je dnes nejaktuálnější?
  Předem děkuji Texlive

 3. Toto je naozaj dobrá otázka aj zaujímavý článok. Výber dobrého routra dá zabrať aj ľuďom, čo s tým majú aspoň aké-také skúsenosti, nie to ešte laikovi. Ja mám veľmi dobrú skúsenosť s routrom, čo sa umiestnil na druhom mieste v tomto teste: https://necenzurovane.sk/routery/

 4. Z vlastí zkušenosti doporučuji TP-Link Archer C20 AC750. Nestojí moc a odvádí dobrou práci.

 5. Já si teď kupovala nový router, tak doufám, že s ním nebudou problémy a že pár roků vydrží, nerada vybírám novou elektroniku, zejména i z toho důvodu, že se v tom moc nevyznám. Jsem koníčkem army a všech věcí okolo, takže raději si koupím něco nového na e-shopu https://armik.cz , vždycky si tam něco vyberu.

 6. Obávám se, že je to trochu komplexnější. Jsem ve firmě a mojí náplní je správa počítačové sítě, takže dokážu trochu lépe odhadnout, jaký router je lepší a jaký je horší. Jasně, pokud vybíráte router na doma a máte počítač, na kterém máte maximálně fotky z dovolené, dvě stažené hry a chodíte na internet, tak ok. Ale přihlasujete se do internetového bankovnictví, na sociální sítě… a router je první věc, kterou se potenciální hackeři a sběrači osobních údajů snaží napadnout jako první. Takže zabezpečení sítě je v tomto případě zásadní.

 7. Moc bych chtěl poděkovat za skvělý článek, který mi bezesporu pomohl s výběrem WiFi routeru do posledního patra našeho rodinného domku. Vzhledem k tomu, že u nás doma díky cloudovému řešení https://www.jablotron.cloud/ běží skvěle chytrá domácnost, tak potřebujeme mít všechna zařízení dostatečně zabezpečená, aby se do vnitřní sítě nedostal žádný útočník 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *