Jak zachránit data?

Stačí málo. Omylem odsouhlasit nevinný dotaz „Formátovat?“ a data jsou fuč. Naštěstí ne navždy. Dnes už existuje řada chytrých programů nebo specializovaných firem, které „ztracená“ data dostanou zpět. A nemusí jít jen o vymazané fotky, zachránit se dají i data z pevných disků, z cédéček nebo polí RAID. Víte co dělat, když vás postihne podobný problém?

Nejlepší je samozřejmě prevence. Zálohovat, zálohovat, zálohovat… ale ani v okamžiku, kdy zazálohováno nemáte a kartu naformátujete, nebo vám odejde pevný disk, není nic ztraceno. Záchrana dat dnes není nemožná.

Při ztrátě dat se nabízejí dvě základní možnosti. Pokusit se je získat zpátky svépomocí, nebo se obrátit na profesionály (ostatně firem, které se na podobné problémy specializují, jsou stovky). Záleží na vás. Na internetu jsou k volnému stažení, nebo k nákupu spousty speciálních programů. Namátkou třeba ObjectRescue, FireBackup, Handy Recovery… Do záchrany dat svépomocí by se měl ale člověk pouštět jen tehdy, když má zkušenosti a data nejsou příliš cenná. Ostatní případy patří do rukou odborníků.

Jak zachránit data z flash, paměťové karty?

Záchrana dat z paměťové karty je dnes asi nejčastějším problémem, se kterým se zaměstnanci firem na záchranu a obnovu dat setkávají. Nechtěné zformátování vede. Právě tady pomůže některý z programů, popřípadě odborná firma. Cena záchrany dat u paměťových karet není ani příliš vysoká, pohybuje se v řádech stokorun, a úspěšnost záchrany je prý velmi vysoká.

V případě, že nedošlo ke zformátování, ale data z karty „zmizela“ a nedají se načíst, na kartu nepořizujte další data. Mohli byste ta stará přepsat. A v tomto případě by byla záchrana nemožná.

Jak zachránit data z disku?

Pevné disky patří mezi nejcitlivější součásti počítače. Stačí málo a pryč může být celé firemní účetnictví nebo databáze klientů. A s nápravou má pak co dělat i zkušený odborník. Záchrana dat  z disku by tak měla probíhat jen pod dohledem odborníka.

Pokud je vadný pevný disk a systém z něho nic nenahrává, popřípadě počítač disk vůbec nerozpozná, doporučuje se počítač vypnout, pevný disk odpojit, zjistit si, o jaký jde model a pak zavolat do odborné firmy, která si pro disk většinou i přijede, diagnostikuje problém a následně dá vědět, na kolik vyjde jeho vyřešení a záchrana dat.

Jak zachránit data z pole RAID?

RAID neboli vícenásobné diskové pole nezávislých disků je metoda, která chrání data proti selhání pevného disku. Jenže… co když dojde například k poškození řadiče nebo kabelu mezi řadičem a jednotlivými disky?  Jsou data ztracená? Je možná záchrana dat z RAID ? Samozřejmě, že je. Jen ji neprovede doma svépomocí.

Před telefonátem do specializované firmy je nicméně dobré si zjistit co nejvíc informací o konfiguraci diskového pole a o datech, která na něm jsou uložená. Usnadníte tím technikům práci a sobě pravděpodobně ušetříte část financí. Oprava je ale možná i v případě, kdy není známá přesná konfigurace, popřípadě konfigurace řadiče.

Takže. Vaše data rozhodně nejsou v okamžiku, kdy zformátujete kartu, nebo vám „odejde“ pevný disk, ztracená. Možností na jejich záchranu je spousta. Jen je třeba zvolit tu správnou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *