Podložka pod notebook

Jak fungují podložky pod notebooky, jak vybírat při nákupu.

K čemu to je

Podkládací chladicí podložka je rozšířením notebooku a jeho přiblížením stolnímu počítači. Její nejdůležitější a základní funkcí je lepší odvádění tepla, které vzniká provozem notebooku – harddiskem a ventilátory v jeho okolí počínaje, grafickou kartou a procesorem pokračuje. Nezbytná je tehdy, když nemáte vhodný pevný podklad pod notebookem – různé deky a postele mají doslova vražedný vliv na fungování vnitřní elektroniky laptopu. Nezastupitelný podíl mají podložky ale také z hlediska lepší ergonomie práce – psát s rukama položenýma na rozpáleném notebooku není nic příjemného, a hluk při provozu řady přenosných počítačů také není úplně zanedbatelný – i tyto problémy pomáhají podložky řešit. Vhodné jsou také tehdy, když si berete notebook na klín, na spodní straně přenosného počítače jsou totiž otvory pro odvod vzduchu, které se tímto používáním ucpávají a dochází k poklesu výkonu a následnému přehřívání.

chladící podložka

Druhy podložek

Na trhu jsou dostupné tyto dva druhy podložek:

  • aktivní
  • pasivní

Rozdíl je ekvivalentní aktivnímu a pasivnímu chlazení – první , pasivní jsou vlastně jen takovou lepší deskou pod notebookem.

Aktivní podložky

Tento typ přímo aktivně chladí za použití ventilátoru – jejich provoz je tedy zpravidla provázen mírným zvýšením hluku z otáčení chladičů. Koncepce sestává zpravidla z podložky napájené buď ze samostatného zdroje, nebo přes USB z notebooku. Protože USB konektorů nebývá právě nějaký přebytek, mívají tyto podložky v sobě rozbočovač, který tento problém řeší.

Chladíme pasivně

Pasivní podložky jsou především pro ty případy, kdy nemáte vhodný stůl, případně  potřebujete pracovat bez stolu a nechcete si dávat notebook přímo na nohy (to je totiž zacházení, které mu rozhodně nesvědčí). Ovšem i tyto podložky vliv na snížení vnitřní teploty počítače mají – zde záleží na použitém materiálu a jeho tepelné vodivosti.

Kde koupit podložku

Chladící podložky najdete v každém solidním obchodě s elektronikou. Množství typů podložek najdete například zde.

Rate this post

1 komentář k Podložka pod notebook

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *