Stavíme počítač. Díl 11: Klávesnice

Je jasné, že k vašemu novému miláčkovi (tedy vašemu novému počítači) potřebujete nějaký ten externí hardware. Teď konkrétně klávesnici. Takže pojďme vybírat!

Říkáte si, co by mohlo být tak těžké na tom vybrat klávesnici? Je to jako se vším, jsou kvalitní a dobré kusy a bohužel jsou na trhu i nekvalitní zmetky. Jak se v tom tedy vyznat?

Klávesnice je to, co spojuje vás a počítač. Je to vlastně prostředek k zadávání rozkazů programům. První a nejlevnější typ je klávesnice se standardními tlačítky a numerickým blokem (to je základ). Pokud chcete komfortnější klávesnici, je možné koupit různé modely s více funkcemi. Těmi jsou například multimediální tlačítka, nebo podsvícení kláves.

Dalším kritériem je tvar klávesnice, některé jsou prostě pro vaše ruce lepší, jiné horší a to nejlépe poznáte vy sami, protože každému vyhovuje něco jiného. Jde také o to, k čemu je váš počítač primárně určený. Někteří budou psát dokumenty, takoví lidé by si měli vybrat obzvláště dobrý a kvalitní kus, na kterém se jim bude dobře psát. Jiní zase chtějí hrát hry a tak si opět vyberou klávesnici, která poslouží tomuto účelu lépe. A proto si vybírejte klávesnici, která vám bude vyhovovat.

Není dobré kupovat ji někde v supermarketu podle obalu, ale je lepší když si ji můžete ozkoušet, zdali vám opravdu vyhovuje. Důležité je také vybrat kvalitního výrobce, naopak není dobré zakoupit NĚCO od Vietnamců ve stánku. Dalším kritériem je rozhraní,

Můžete volit mezi tradičním klávesnicovým konektorem PS2, nebo USB rozhraním, které využijí multimediální klávesnice. Dalším typem jsou klávesnice, které jsou připojené bez drátu, zpravidla pomocí bluetooth. Ano, určitě je to nesporná výhoda, vlastnit bezdrátovou klávesnici, ovšem pozor: i v tomto odvětví naleznete kvalitní i nekvalitní kusy. Vždy si zkontrolujte, jaký má bezdrátová klávesnice dosah! Často se setkáváme s tím, že si někdo zakoupí levný kus a pak se diví, že může mít klávesnici pouze metr od PC.

Moje rada v tomto směru by asi byla ta, aby si každý z vás klávesnici osahal a pak teprve zakoupil – a ne koupil cosi v krabici a až doma se divil, že se vám třeba tlačítka pomaleji vrací, nebo se dají stisknout hůře, než jste si představovali.

Josef Žaloudek

Rate this post

1 komentář k Stavíme počítač. Díl 11: Klávesnice

  1. Při každém novém zapnutí počítače se mi na obrazovce objeví ikona: Cannot create shell notification icon, kterou musím vždy smazat, sama nezmizí. Jak se toho zbavím? Děkuji.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.