Jak převést audio cd na mp3

Návod na převedení hudebního cédéčka do počítače na soubory mp3 nebo wav.

Problematika převádění audio cédéček do počítače vás asi bude zajímat zejména tehdy, pokud máte doma sbírku hudebních cd (ať už alba z dob nástupu digitálních disků nebo nedávno zakoupené audio cd) a chcete vaši diskotéku převést do digitální podoby, ale taky třeba tehdy, když si jen chcete stáhnout do počítače jedno album pro další vypalování přes některý vypalovací program nebo k použití při vaší hudební tvorbě.

Převod přímo z přehrávače

Většina vyspělejších přehrávačů v dnešní době nemá problém jak s přehráváním hudebních cédéček, tak i s jejichstahováním na disk. Když se podíváme na klasický Windows Media Player, tuto volbu v něm přímo najdeme, jak ve verzi 11(která je dostupná Win XP aVista), tak samozřejjmě i v jeho poslední verzi 12 (výchozí přehrávač ve Windows 7). Převádí soubory do formátu Windows Audio a automaticky po převedení je řadí do knihovny skladeb. Navíc, tato volba je v Sedmičkách přímo součástí rychlého menu, které se objeví po vložení cd do mechaniky, takže jednodušeji to už asi opravdu nejde. Pokud nechcete používat Windows Media Player, tak můžete sáhnout i k jiným přehrávačům: s převodem do mp3 si poradí třeba i přehrávač WinAmp.

Speciální převaděče

Pokud nechcete z nějaké příčiny sáhnout po převodu pomocí vašho přehrávače hudby, popřípadě pokud se vám to nedaří, nezbývá než sáhnout k programům určených speciélně k převodu audio skladeb na hudební soubory. V tom případě by se vám mohl hodit některá z aplikací uvedených v následujícím přehledu.

Exact Audio Copy

Odkaz ke stažení:

http://www.digital-world.de/artikel/_Downloads/1253089/exact_audio_copy_099_prebeta_5_international/1

Program německého autora, kromě převodu hudby do počítače zvládne i přečíst textové popisky, takže nebudete muset pak ručně dopisovat názvy skladeb a autora. Je plně zdarma, obsahuje i jednoduchý hudební editor.

FreeRip

Odkaz ke stažení:

http://www.freerip.com/download.php

Program je v základní verzi zdarma, rozšířená a placená slibuje až o 30% rychlejší převod, pro drtivou většinu domácího využití však rozhodně postačuje zdarma šiřitelná, která si poradí se všemi nástrahami převodu včetně podpory ID3 tagů.

CDEx

Odkaz ke stažení:

http://sourceforge.net/projects/cdexos/files/

Známý ripovací software, poradí s převodem do formátu wav, mp3 i ogg vorbis, stejně tak jako se čtením popisek skladeb ve formátu CD Text. Je volně šiřitelný pod licencí GPLv3.

Rate this post

1 komentář k Jak převést audio cd na mp3

  1. Jak prosím vypálit na cd do formátu mp3 písničky stažené z internetu,aby se jich tam vešlo co nejvíce.Nějak mi to nejde. Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *