Jak vložit obrázek na web

Jak si vystavit vlastní fotky nebo obrázky na internet, ať už do galerií nebo na vlastní stránky nebo blog.

Sociální sítě

Pokud vám stačí vystavit si obrázek ve formě galerie na profil, ať už na Facebook, na Lidé.cz nebo do jiné sociální sítě, nemusíte vymýšlet prakticky nic, stačí mít dotyčný obrázek na disku a odtud ho pak už jen odeslat. Někde jsou možnosti vkládání fotek širší, například na lidé.cz existuje ještě nástěnka, takže si pak ještě můžete vložit třeba nějaké ikonky na profil.

Online galerie a fotoalba

Tahle možnosti je praktická zejména tehdy, pokud chcete sdílet větší množství fotografií, nebo když fotíte takové fotografie, se kterými byste se rádi pochlubili celému internetu ne jen uzavřenému okruhu známých. Mimo toho, že se dají tyto fotogalarie zveřejnit na stránkách těchto online služeb, lze odtud i velmi jednoduše vložit si takovéto fotky i na váš vlastní web, zkopírováním html kódu který najdete v možnostech zveřjňování fotek – umožňuje to například Picassa, o níž (a nejen o ní) se můžete dočíst v tomto článku o online galeriích.

Vložení fotky přímo na web

Tato poslední možnost vyžaduje asi nejvíce počítačové zručnosti, nicméně ani na ní není nic zvlášť složitého. Stačí postupovat podle těchto kroků:

 1. Nahrajte svou fotku na server – k tomu vám nejlépe poslouží nějaký ftp klient
 2. Vytvořte html soubor, nebo se přepněte do režimu kdy můžete přímo editovat nějaký již existující html souboru na vašem webu.
 3. Nyní je potřeba zadat takovýto kód: <img src=”adresaumístěnívašehoobrázku“>
  Adresa umístění může být například ve formátu https://www.radirna.cz/wp-content/uploads/2009/12/ikonka-80-15.jpg – Vyzkoušejte si, jestli když zadáte tuto adresu do prohlížeče, skutečně se otevře obrázek.
 4. Výše zmíněný kód už začne zobrazovat obrázek na vašich stránkách. Aby ale byl obrázek vložen opravdu tím nejlepším způsobem a načítal se správně, je dobré dovnitř závorky mezi znaky <img > ještě přidat tyto atributy:
  height=”yyy” a width=”xxx” ve kterých určíte výšku a šířku obrázku v pixelech
  alt=”popiska” – popisku obrázku pro případ, že by se někomu nenačetl, aby věděl co na něm je
  title=”Titulek” – titulek co se zobrazí po přejetí obrázku myší
Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *