Kino v obývacím pokoji? Nejde jen o obraz

Dnes najdeme domácí kino skoro v každé domácnosti. Ať už jde o zařízení s podporou DVD disků, nebo Blu-ray. I když je naší prioritou zejména obraz, který se má co nejvěrněji podobat tomu ve skutečném kině, důležitou součástí je i jeho ozvučení.

Zvuk na DVD nosičích můžeme najít v několika formátech, přičemž mezi nejznámější patří Dolby Digital 5.1, DTS, Dolby Digital EX a Dolby Surround (Pro-Logic).

Standard Dolby Digital 5.1

Dolby Digital 5.1 můžeme označovat za standardní a nejtypičtější formát prostorového ozvučení. Můžeme ho najít téměř na každém DVD titulu a jde o ozvučení pěti reproduktorovými soustavami, které jsou doplněny o subwoofer. Právě tento typ ozvučení je nejrozšířenějším typem v hudebním světě, jakož i v kinosálech. Díky své vysoké kvalitě a dobré kompresi si drží v oblasti ozvučení DVD titulů neoddiskutovatelné prvenství.reproduktor

Stále více sílícího DTS (Digital Theater Systems)

Digital Theater Systems řadíme mezi nejkvalitnější formáty prostorového ozvučení a postupně nahrazuje systém Dolby Digital 5.1. Rozdíl mezi nimi spočívá zejména ve způsobu zpracování komprese dat. Hlavní předností DTS oproti systému Dolby Digital je vyšší auditivní kvalita přenášených dat.

Šest reproduktorů pouze v Dolby Digital EX resp. DTS ES

Dalším zvukovým formátem Dolby Digital EX. Přípona EX označuje pojem Extended Surround a kromě pěti reproduktorů a subwooferu využívá až šest reproduktorů a subwoofer. Najdeme i centrální kanál, který se stará o dokonalejší navození prostorového efektu dohrávky scén.

Starý dobrý Dolby Surround (Pro-Logic)

Tento systém je analogový formát, který je přímým předchůdcem prostorového zvuku. Využíval se hlavě u videokazet. U nových DVD nosičích se s ním již nesetkáme.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *