Jak koupit doménu

Návod, jak koupit internetovou doménu a získat vlastní adresu na webu.

Co je doména

Doména je jakýsi kousek internetu, který si můžete pronajmout pro svou potřebu. Minimální dobou, po kterou můžete doménu vlastnit je 1 rok. Cena se liší podle jednotlivých koncovek (označovaných někdy také TLD) – mezi nejčastěji používané v našich krajích patří .cz, .eu, .com, .net, .org a .info, občas se setkáte i třeba s .biz nebo .to, na Slovensku pak sk. Na podobu stránky a její jazyk nemá zvolená koncovka vliv, nicméně většina českých uživatelů očekává české stránky na adrese zakončené .cz, kterou spravuje nic.cz. Nástroj pro kontrolu volných adres, včetně možnosti koupit si vlastní najdete například u Forpsi.

Platba a následná registrace domény se u většiny správců domén dá provést během několika minut online pomocí platební karty nebo bankovního převodu, méně často se používají alternativní způsoby úhrady, jako dobírka a složenka. Vlastnictví domény si můžete rovnou předplatit na několik let dopředu a nemusíte čekat, až za rok přijde email s upozorněním, že vaše doména vyprší, neriskujete tím, že vám ji někdo zabere a navíc většinou dostanete i slevu v řádu procent až desítek procent.

Hosting

Samotná doména je v podstatě k ničemu, abyste na ní mohli provozovat nějaký web, je potřeba ji také někde hostovat. U správce domény najdete v nastavení správu dns záznamů – jedná se o nastavení hostitele vašich stránek a to, u koho máte provozovány domain name servery. V internetové prehistorii to nešlo jinak, než provozovat vlastní server, dnes už existuje množství hostingů, které už od několika desetikorun na měsíc poskytují stabilní zázemí pro běh vašich stránek, malý přehled je například zde.

Rate this post

2 komentářů k Jak koupit doménu

  1. Z osobní zkušenosti mám u registrátorů nejlepší skušenosti z Kvapem.cz. Pokud jde o hosting, tak se dá založit i zcela zdarma a vlastní doménu pak na něj přesměrovat – nabízí to třeba Blogger.

  2. O kvapem.cz jsem právě neslyšel nejlepší refernce, já pro české používám Active24 a jednu doménu mám u forpsi

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *