Jak se nenechat okrást na internetu

Základní postupy, čeho se vyvarovat, jak se nenechat napálit nebo podvést na internetu.

Nákup zboží

Při nakupování si dejte opravdu pozor na to, odkud je zboží, které kupujete. Nejrizikovějšími jsou nákupy z internetových bazarů, kde na rozdíl od aukcí prodávající může být skryt pod jinou identitou a popis zboží a další náležitosti, které jsou nutné pro to, aby mohl prodávat přes aukce, při prodeji přes bazary splňovat nemusí, nebo jen omezeně.

Aukce a e-shopy jsou rozhodně méně rizkovým elementem, ovšem i tyto mají svá rizika. Například pozor na chytře napsané popisy zboží v aukcích, které jsou formulovány tak, aby neporušovaly pravidla a přitom můžou nabízet věci hodnoty dosti diskutabilní. Vycházejte z toho, že to co není v popisu uvedeno, opravdu součástí aukce být vůbec nemusí, různé nepřesnosti, zkratky a matoucí nadpisy, to vše je potřeba číst velmi obezřetně.

Internetové obchody jsou poměrně málo rizikové, pokud splňují všechny náležitosti dané zákonem. Tj. jednoznačnou identifikaci prodávajícího, obchodní podmínky atd. Samozřejmě pozor na „obchody“, na které najdete odkazy v anglických spamech bombardujících vaši schránku, pokud zajdete na stránky typu drrrugstore.ru nebo bestmegashop.co.cc, buďte ujištěni, že i pouhá návštěva těchto webů nezanechá váš počítač bez úhony.

Osobní údaje

Nikdy neposílejte přístupové údaje na svůj bankovní účet, údaje z platební karty, pin a podobně emailem! Ani kdyby vám přišel email ze spořitelny, ve kterém by stálo, že máte v odpovědi tyto údaje zaslat, nedělejte to. Jedná se jednoznačně o podvrh, který se jen tváří, že ho opravdu poslala vaše banka.

Také si dejte pozor, jestli nezveřejňujete někde o sobě údaje, které by měli znát pouze vaši známí a přátelé. Jsou to takové údaje, jako adresa, telefon, rodné číslo, číslo bankovního účtu a další. Pokud máte podezření, že se na některých stránkách objeví vaše osobní údaje bez vašeho svolení, ihned kontaktujte správce webu a pokud nebude reagovat, obraťte se na jeho hosting, tj. firmu která provozuje, servery, na kterých tyto stránky běží.

Hlavně myslet

Nemusíte se ničeho bát, pokud se budete řídit zdravým rozumem. Když si budete přes icq psát týden s člověkem, který se tváří jako váš nový velký přítel/přítelkyně z Horní Dolní, a pak se jen tak mezi řečí zmíní, jestli mu nepošlete na účet menší dotaci, aby vám mohl/a psát dál, a vy to uděláte, je jasné, že pak je vám každá rada zbytečná.

Rate this post

1 komentář k Jak se nenechat okrást na internetu

  1. Pry je ted nejaka novinka paysec. nabizi to hellomobile. neslyseli jste o tom?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *