Jak spravovat a rozvíjet internetové fórum

Nedávno jsme vás informovali o výhodách založení internetového diskuzního fóra. Rovněž jsme vám slíbili, že tuto tématiku ještě neopustíme a pro vás, kteří s touto formou komunikace začínáte, objasníme jaké možnosti skýtá i velice jednoduché forum, které můžete založit zdarma na internetových stránkách.

Design a barvičky

První věcí, kterou bude volit je design vašeho fora. K výběru budete mít širokou paletu tématicky orientovaných možností vzhledu, které jsou samozřejmě zdarma. Pokud by se vám žádný nelíbil můžete si navrhnout vlastní, nebo tak vybírat z nabídky placených, kterou většina projektů na tvorbu for zajisté má, vydělávat se nějak musí. Většinou stačí vybrat některou ze zadarmo dostupných šablon a drobnosti v designu si poměrně jednoduchým způsobem přemalovat sami.

Titulky a jména

Titulek Fora, adresu nebo popis není nutno vysvětlovat. Nyní se dostáváme do fáze, kdy si budete zakládat rubriky a pod rubriky, vše je krásně popsáno a vy vidíte tento systém, jako ,,větev stromu“, aby bylo dobře patrné, jak se pod kategorie větví. K veškerým těmto úsekům vkládáte kromě názvu ještě popis, aby každému bylo jasné, co tam patří a co dát naopak jinam. Samozřejmě vše lze upravit, přesunout a posouvat, dle priority atd.

Skupiny uživatelů

Další užitečná věc jsou skupiny, které můžete na foru zakládat, těmto skupinám můžete stanovit šéfa, kterému, nebo celé skupině můžete dát určitá práva a to například jen do určitých kategorií.

Pravidla a řád

Aby rubriky nebyli zbytečné je rovněž potřeba na foru stanovit řád a trvat na jeho dodržování. Jak už to bývá k pravidlům patří i tresty, od hlídání fora jsou zpravidla moderátoři, kteří mají práva mazat příspěvky, nebo třeba udělit ban.

Kdo co uvidí a co smí

Je také potřeba důkladně zvážit, jak budete brát registrace, pokud se jedná o uzavřenou komunitu s tajnou korespondencí je potřeba nastavit nulovou viditelnost neregistrovaným uživatelům a vyžadovat u registrace souhlas administrátora. Toto řešení bude vyhovující díky globálnímu problému for, který jsou spamboti, kteří vám budou fora při ne příliš kvalitně zajištěné ochraně množit reklamy.

Efektivním řečením jsou pak ale i primitivní zajištění, jako registrační otázka typu ,,Kolik je 1 a 1?“, kterou vám spamový robot nevyřeší. Trestat přestupky lze smazáním příspěvků,omezení možnosti psaní do určitých sekcí, nebo forum celé, smazáním účtu, Banem na účet, nebo Ban IP. Poslední velkou výhodou for, je i možnost posílat soukromé zprávy, abyste nemuseli vše řešit veřejně a obtěžovat ostatní konverzací mezi dvěma.

Základem dobrého fora je dobrý team, je potřeba, aby na foru někdo pořádek udržoval – modertátor. O tuto funkci bývá vždy docela zájem, tak se nebojte, že to zůstane, jen na vás a vzhůru do toho.

Kristýna Jahnová

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *