Jak spustit starší programy na Windows 7

Návod, jak spouštět nekompatibilní aplikace na Windows 7 pomocí Windows XP módu.

Přestože většina programů napsaná pro Windows XP a Vista bez problému na Sedmičkách funguje, občas se vyskytne nějaký program, který striktně vyžaduje 32 bitové prostředí, nebo nějakou zastaralou knihovnu, která se už v novějším systému prostě nevyskytuje.

Windows XP Mode

Tyto problémy řeší tzv. Windows XP Mode, který vytvoří virtuální pc, na kterém běží stará Xpéčka, zcela oddělená od okolí. Všechny v nich nainstalované programy pak získávají své zástupce i „venku,“ tedy ve Win 7, a stačí tedy všechno, co potřebujete spustit v módu pro starší Windows, spustit přímo přes klasického zástupce a není potřeba zvlášť zapínat virtuální stroj, ten nastartuje sám. Pro běžného uživatele je tedy program běžící normálním způsobem od programu fungujícího pod virtuálními XP víceméně k nerozeznání.

Instalace

Pro stažení a instalaci potřebujete dva soubory: Instalační soubor vlastního XP Modu a pak aktualizaci Win, která obsahuje Virtual PC, což je program na běh virtuálního systému uvnitř jiného. Stáhněte a nainstalujte se přesně v tomto pořadí, najdete je zde – stačí nastavit edici Win 7, kterou používáte a vybrat jazyk Czech. První soubor má zhruba 500 MB, druhý několik málo MB.

Pro definitivní ukončení instalování je potřeba počítač restartovat a pak spustit virtuální xp, kde klasicky z cd nainstalujete dotyčnou aplikaci, která má s novějšími systémy problém.

Rate this post

2 komentářů k Jak spustit starší programy na Windows 7

 1. Dobry den,mam dotaz a nevím si rady..ma Windovs Xp Home Edition na svem stolním pc,je legalní mam i instalacní cd s key kodem na krabici ale ted ten problem ..mam notebook a je prazdny bez op.systemu a chtel bych prave ty windovsy z pc preinstalovat na notebook jak jem rekl cd mam i klic ale jak to udelat?nebude mi to hlasit ze se pokousim o nelegalni druhou kopii?moc vam dekuji za jakoukoliv radu 🙂 Zdeněk

 2. Mám podobný problém, akorát že se trochu liší. Zapnu PC, naběhnou Win 7 a zkusím spustit starší hry a nejde to. Spustí se rundll a vytížení procesoru je někde kolem 70%. A pak, najednou náhle, po spuštění těchto her – tzn. podruhé zapnout – se hry spustí. Po vypnutí her ale rundll běží stále s tím rozdílem, že již zaměstnává procesor pouze na 30%.
  Toto se děje stále, vždycky po restartu, i studeném. Prostě vždycky ta starší hra jde spustit až na podruhé.
  Režim kompatibility samozřejmě zapnut na win XP, chová se to stejně. I bez režimu a i s režimem.
  Poradí někdo, co s tím? Co se tam spouští za proces, který se vlastně nikdy nedokoná?
  Díííkes, Petr.
  matousek@post.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *