Jak stahovat přes torrent

Návod jak stahovat přes torrent. Vyhledávání torrentů, stažení torrentu, programy pro stahování přes torrent.

Co je vlastně ten torrent?

Torrent (.torrent) je sám o sobě malý soubor, který obsahuje informace potřebné ke stažení souboru nebo složky. Tento soubor je potřeba nejdříve stáhnout a pak ho otevřít přes program určený ke stahování torrentů (viz dále). Hlavní rozdíl stahování přes torrenty oproti jiným způsobům stahování je v tom, že čím více lidí si jeden soubor stahuje, tím vyšší je rychlost stahování a naopak. Podívejme se tedy na to, jak vlastně stahovat přes torrenty.

Jak najít torrent?

Odkazy ke stažení torrentů se dají najít na různých fórech – ta zpravidla vyžadují registraci a ověření uživatelského účtu. Patří mezi ně například:
sktorrent.eu

Další možností pro vyhledání je využít specializovaný torrentový vyhledávač. Mezi ty patří aktuálně například tyto:
torrentz2eu.org

 1. zadáním fráze filetype:torrent a hledaného výrazu.
 2. Stažení torrentu. Torrent stáhněte na svůj disk, abyste ho mohli následně otevřít.
 3. Otevření torrentu v programu. Stahovat torrenty se dá přes celou řadu programů, dokonce si s nimi poradí i prohlížeč Opera (ovšem rychlost není nijak oslnivá), nebo Firefox či Chrome a Edge s pluginem. Vhodnější jsou však malé nenáročné prográmky, určené speciálně ke stahování torrentů. Doporučujeme například jednoduchý multiplatformní a open source qBitTorrent
 4. Stahování. Teď už jen čekejte, až se stáhne soubor (můžete samozřejmě stahovat i více zároveň). Pokud máte štěstí, a je právě připojeno dost lidí, kteří ho momentálně sdílí, může stahování dosahovat závratných rychlostí, v opačných případech je potřeba nechat program pro stahování torrentů permanentně puštěný, pro případ až se připojí někdo, kdo si soubor sdílí, případně má aspoň staženu tu část, která vám zatím chybí.

Jak stahování přes torrenty funguje

Princip stahování přes torrenty se trochu liší od jiného stahování z internetu. „Normální“ způsob stahování souboru ze serveru umístěného na internetu probíhá takto:

 • najdete zdroj (například nějaký film)
 • váš prohlížeč vyšle žádost o stažení
 • a soubor se stáhne z cizího serveru – data tečou jednosměrně z tohoto serveru na váš počítač.

Ne tak v případě torrentů. V tomto případě si ze serveru stáhnete pouze malý soubor (výše zmíněný typ .torrent). Tento samotný soubor neobsahuje film, písničku, program, prostě nic než data, ze kterých torrentový klient pozná, kdo si tento soubor také stáhl a zda je v jeho počítači soubor, ke kterému se daný torrentový soubor váže.

Seedování a leechování: V torrent komunitě jsou dva důležité termíny. „Seed“ znamená, že uživatel má kompletní soubor a sdílí ho s ostatními. „Leech“ je stav, kdy uživatel stahuje soubor, ale zároveň sdílí již stažené části s ostatními. Ideální torrent má mnoho seederů, a díky tomu rychlejší a stabilnější stahování.

Takto tedy probíhá stahování technicky:

 • torrentový klient se spojí s ostatními počítači, které stahují „hlavní“ soubor (například film)
 • počítače, které mají již soubor stažený, ho sdílí s ostatními – plní funkci tzv. seedů (seederů)
 • počítače, které soubor teprve stahují, plní funkci tzv. peerů

Na co dát pozor při stahování

Stránky, kde jsou k dispozici torrenty jsou často plné různých ošidných reklam a pochybných nabídek. Už jen vyznat se v některých vyhledávačích a stáhnout skutečně torrent místo kliknutí na reklamu může být občas problém. Relativně často se na stránkách torrentových vyhledávačů můžete setkat například s nabídkami na tzv. direct download, což nebývá nic jiného, než nabídka ke stažení aplikace, která ke svému fungování vyžaduje zpoplatěný účet na nějakém stahovacím portálu. Často je toto chování maskováno poměrně sofistikovaně – tlačítko Download je hlavním prvkem na stránce, dokonce se může stáhnout i soubor, co se jmenuje stejně jako záležitost, kterou chcete stáhnout – avšak když ji otevřete, zjistíte, že jste si stáhli jakýsi „download manager“, tj. program vyžadující registraci a platbu kartou nebo přes PayPal. Typickou ukázku takovéhoto chování vidíte na obrázku (červeně označeny reklamní prvky).

Reklamy při stahování torrentu

Dalším nehezkým chováním, které by vás mohlo překvapit, je vyskakování nevyžádaných oken. Můžete si například vyhledat nějaký soubor, kliknete na jeho detaily a najednou vám ve vedlejším okně visí reklama na casino. Protože stránka, která se takto objeví, může být téměř jakéhokoliv typu a její obsah je nezřídka napaden virem, je proto zapotřebí, abyste vždy měli nainstalován aktualizovaný antivirový software a prováděli pravidelné hloubkové kontroly.

Pozor na soukromí

Při stahování torrentu byste také měli vědět, že vaše IP se dá relativně snadno dohledat, což při stahování různých souborů kde jsou nevyjasněná autorská práva může vytvářet značné riziko. Řešení existuje – stačí, když jste při stahování torrentu připojeni přes VPN. Řada levných vépéenek bohužel poměrně výrazně zpomaluje stahování a navíc nemusí ve finále, když na ně úřady udeří, vaše data dostatečně ochránit – zde se vyplatí nešetřit, my máme docela dobrou zkušenost NordVPN.

Rate this post

14 komentářů k Jak stahovat přes torrent

 1. 2x mininova v clanku. inak pekny popis.

 2. díky za upozornění, opraveno

 3. Diki tobe umim stahovat přes torrent
  Moc moc moc DIK DIK
  😀

 4. hustej popis a jeste jednou dik moc
  😀 🙂

 5. Mam otevreny program, v nem torrent and nic se nedeje 🙁 nestahuje se to…

 6. A jaký program máš přesně otevřený? Jestli se to nestahuje, může to být tím, že je tam málo seederů (lidí, co už mají ten soubor stažený a sdílí ho s ostatními)

 7. Moje tipy ke stahování:
  1. Výborný je využít torrenty ke stahování seriálů – ideálně ještě dřív, než jsou hotové české titulky si ho stáhnout, protože to ho sdílí nejvíc lidí, pak den počkat na titulky a sledovat
  2. České věci se nejlíp dají stáhnout přes cztorrent.net (české seriály filmy atd., jinde než tady nebo na uložtu se to většinou shání blbě)

 8. Jak dlouho trvá průměrně stahování přes torenta? Díík

 9. To záleží na několika věcech 🙂
  Co stahuješ – velký soubor co má několik giga samozřejmě trvá i na dosti rychlém internetu prostě déle
  Kolik lidí to sdílí (tzn. počet seedů) – čím více, tím lépe
  A jak máš rychlé připojení a jestli na něm nejsou nějaké limity. No z mojí zkušenosti, seriál co je teď aktuální na připojení od O2 v řádech desítek kb za sekundu se stahuje celkem bez problému

 10. Pozor, pokud stahujete pres torent nejaky obsah, co se nesmi sirit, zaroven to sdilite, coz je podle naseho prava trestne! Da se to ale obejit, kdyz si nastavite pro upload nulovou povolenou rychlost a hned po stazeni torentovy soubor smazete

 11. Čusky,

  marně se snažím do torentu přihlásit už druhý den.Mám kod,který přišel na meil,8místné heslo s číslicí,ale pořád mi to hlásí:buď špatný uživatel,nebo špatné heslo,špatný kod,nejsem podle nich v databázi-přetože mi přišel od nich kod na meil.Už opravdu nevím,co mám dělat,abych to udělala správně.Kde dělám chybu?Jméno přihlašovací mám,kod mám…heslo dlouhé s číslicí mám,ale CO JE SPECIELNÍ ČÍSLO,nebo kod?..ani vygenerovaný kód do hesla mi nevezme..už opravdu nevím,co mám dělat….♪♪♪cinkho

 12. Koukáám, že už se tu neradí, tak vám poradím já:-))),komu to pomůže, dozvěděla jsem se,že ten SPECIELNÍ znak….je třeba obyčejná tečka!♪♪břinkho

 13. Článek mi moc pomohl, díky!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *