Tajné funkce Seznamu – I. díl

Všechno co jste chtěli vědět o Seznamu, ale báli jste se zeptat. V tomto článku se dozvíte, jak si přidat vlastní vyhledávač a jak vyhledávat bez cenzury.

Vlastní vyhledávač

Ve výchozím nastavení můžete přes Seznam vyhledát přes klasický Seznam fulltext (tj. prohledávat internet Seznamem), hledat na mapách.cz, ve zboží.cz, slovníku, obrázkách, encyklopediích a článcích. Nejste těmito vyhledávači však nijak omezováni a velmi jednoduše si můžete přidat i vlastní vyhledávač.

Stačí ve vyhledávacím formuláři kliknout na Více > Nastavit hledání. Do levého sloupce zadáte název vyhledávače,
uprostřed vyberete kódování (většinou UTF-8) a vpravo vložíte url vyhledávače, která musí na místě dotazu obsahovat výraz %s. (URL vyhledávače získáte nejjednodušeji, když použijete vyhledávač k vyhledání nějakého výrazu, z adresy pak vymažete tuto formuli a nahradíte ji %s)

Například, řekněme že si chceme přidat možnost přímo ze Seznamu vyhledávat přes Google. Klikneme na Více – Nastavit vyhledávání – vlevo napíšu Google, uprostřed vybereme kódování UTF-8 a vpravo vložíme
http://www.google.cz/search?hl=cs&q=%s

Zobrazování našeptávače necháme zatrhnuto, ovšem teď bychom ještě rádi posunuli Google místo slovníku. V tabulce používaných hledání tedy trojúhelníčkem dolů posuneme slovník až na konec a Google naopak nahoru, vedle zboží.
Ve výsledku to pak může vypadat přesně takhle:

seznam-tunning

Vyhledávání bez cenzury

Seznam ve výchozím nastavení upřednostňuje stránky bez explicitního obsahu, tzn. normální videa před xxx snímky, pornem atd. Pokud chcete toto blokování zrušit musíte přidat k hledanému výrazu slovo z databáze, kterým vyhledávač rozpozná, že skutečně filtrovat nechcete – typicky slovo jako „sex“ a podobně. Tím se však mohou výsledky vyhledávání zdeformovat, protože je jasné, že se bude hledat celý výraz, včetně přidaného slova, takže místo např. dlouhá videa se bude hledat dlouhá videa sex.

Zde je tedy zapotřebí odborného zásahu přímo do adresy vyhledávání. Do adresního řádku prohlížeče připište výraz &safe=no, případně přepište výraz již se v adrese vyskytující safe=yes na safe=no. Tímto vypnete bezpečné vyhledávání a při znovunačtení by již měly být výsledky načteny bez jakékoliv cenzury výsledků.

Tímto však přehled málo známých funkcí Seznamu zdaleka nekončí. Další přineseme již zítra, v pokračování tohoto článku.

Rate this post

1 komentář k Tajné funkce Seznamu – I. díl

  1. Pingback:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *