Jak zabezpečit pc před viry a spyware

Programy zdarma a profesionální programy pro zabezpečení pc před viry. Jak na komplexní zabezpečení počítače.

Kompletní ochranu domácího pc lze kvalitně zabezpečit zcela zdarma za pomoci několika programů, které se dají zdarma a legálně stáhnout z internetu. Abyste je nemuseli pracně hledat po celém internetu, připravili jsme pro vás výběr těch nejlepších, spolu s popisem, jak nastavit komplexní zabezpečení domácího pc. Článek je rozčleněn do odstavců popisujích jednotlivé komponenty zabezpečení systému, pod nimiž vždy naleznete odkaz na jeden program zdarma a jeden placený, zabezpečující odpovídající oblast.

Firewall

Firewall má zjednodušeně řečeno na starosti blokovat připojení k síti těm programům a procesům, které by se vůbec nikam připojovat neměly, a tak chrání před stahováním nebo odesílání dat, o kterých vůbec nevíte. Po instalaci firewallu je potřeba povolit, které programy se připojovat smějí (většinou jich zas až tolik není – jedná se zpravidla prohlížeč, Outlook nebo jiný emailový klient, komunikační program jako ICQ nebo Messenger a tím to pomalu končí). Windows mají v sobě jakýsi firewall (ve Vistě tedy rozhodně pokročilejší), v sobě již integrovaný, je to ale opravdu elementární nástroj, a zejména pokud máte Windows XP, měli byste zvážit instalaci pokročilejšího a komplexnějšího firewallu.

Program zdarma: Comodo Firewall
Odkaz ke stažení: http://personalfirewall.comodo.com/download_firewall.html

Profesionální varianta: Kerio Firewall
Adresa: http://www.kerio.com

Antivir

Antivir nastupuje tam, kde firewall končí, tedy pokud se přes veškerou ochranu síťového provozu podaří nekalému
živlu proniknout (může se stát, že povolíme nějakému slušně se tvářícímu programu připojit se přes internet a on nám stáhne virus apod.). Jeho činnost je jasná: likvidovat viry, přesouvat je do virového trezoru, vyhledávat podezřelé programy. Doporučujeme spouštět automatickou antivirovou kontrolu alespoň jednou týdně.

Program zdarma: AVG Free
Odkaz ke stažení:http://free.avg.com/download-avg-anti-virus-free-edition

Profesionální varianta: AVG Internet Security
Adresa: http://www.avg.com/cz-cs/home-small-office-security

Anti Spyware

Viry nejsou jediným ohrožením, které se může na disku počítače skrývat. V temných hlubinách internetu jsou ještě
úkladnější a v obeceném povědomí méně známé programy, obecně označované jako spyware. Ty se zabývají tím, že si kdesi na disku poklidně předou, nedávají navenek nic znát, jen čas od času nasbírají nějakou informaci o tom co vlastně se na tom počítači děje a kamsi to pošlou, nebo zase trochu jiné se pořád snaží nějak upravovat registry k obrazu svému, jednou větou: Je to další havět, před kterou je třeba být na pozoru. Programy zabývající se obranou proti těmto elementům jsou známy jako antispyware, případně antiadware.

Program zdarma: SpyBot – Search & Destroy
Odkaz ke stažení: http://www.safer-networking.org/cz/download/index.html

Profesionální varianta: SpyWare fighter
Adresa: http://www.spamfighter.com

Rate this post

1 komentář k Jak zabezpečit pc před viry a spyware

  1. Pingback:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *