Tajné funkce Seznamu – II. díl

Pokračování článku o neznámých funkcích Seznamu. Dnes o tom, jak si upravit domovskou stránku a o tom, že Seznam toho umí najít víc, než by se na první pohled zdálo. Úpravy domovské stránky, seznamácká kalkulačka, převody měn, převody jednotek a prohledávání domén.

Změna vzhledu hlavní stránky Seznamu

Toto je poměrně známá věc, s domovskou stránku Seznamu se dá skutečně vyhrát, a my samozřejmě poradíme, jak na to. Pro všechny níže zmíněné změny musíte být přihlášeni na Seznamu pod svým účtem.

Změna polohy sekcí – stačí jednoduše chytnout třeba horoskopy tak, aby se kurzor myši změnil na křížek, chytnout pustit přesně tam, kde vám vyhovují nejlépe

Úprava počtu položek – pokud se vám třeba zdá, že vidíte málo aktualit z Novinky.cz, klepněte na nastavit a můžete ubírat nebo přibírat počet článků od 1 do 10.

Nastavení programu, horoskopu a počasí – u těchto miniaplikací si můžete nastavit, aby se vám neobjevovalo náhodné znamení, ale jen to vaše, počasí ne z pro celou ČR, ale jen pro váš region a TV stanice ty, na které se díváte

Nový obsah – vlevo dole se nachází tlačítko přidat obsah, přes které si můžete přidat další z nabízených zdrojů aktualit. Pokud si chcete přidat vlastní zdroj, který v nabídce není, klepněte na Moje RSS, do URL RSS kanálu napište adresu zdroje např. www.radirna.cz/feed a potvrďte tlačítkem Uložit nastavení. Zajímavá je také třeba aplikace Poznámky, která vám umožní zaznamenávat, editovat a vystavovat si poznámky.

Změna celého rozvržení – pokud máte velký monitor a zdá se vám, že byste měli jeho potenciál využít Seznamu na plno, můžete přes tlačítko změnit rozvržení (vpravo dole) rozšířit počet sloupců na 3 a sledovat tak ještě více aktualit a zdrojů.

Změna vzhledu – toto tlačítko se nachází dole uprostřed. Můžete si vybrat ze vzhledů domovské stránky ten, který vám nejvíce vyhovuje, nebo (pokud jste kreativní webdesigner) použít vlastní css soubor

Kalkulačka ve vyhledávači

Seznam může také fungovat jako kalkulačka, která dokonce disponuje poměrně pokročilými funkcemi.
Když například chcete násobit 65 a 73, stačí napsat 65*73= a jako první výsledek vyhledávání uvidíte

65 * 73 = 4 745

Odmocninu zase najdete přes výraz sqrt(číslo)=, podobně pak zadáváte exp (exponent), ^(mocninu), logaritmus desítkový log, přirozený logaritmus ln, sin, cos, tg, arcsin, arccos, arctan, sinh, cosh, tgh, arcsinh, arccosh.
Mezi výrazy se dají použít klasické operátory -, +, /, *, = a závorky (). Funguje také požívání hodnot
čísla pí – pi a Eulerova čísla – e.

Převody jednotek

Pokud chcete převést například kilometry na míle, zadejte naprosto jednoduše např. 20 kilometrů na míle a
nemusíte už se o nic starat. Podobně to funguje také pro všechny běžné jednotky soustavy SI (používané u nás) a imperiálními jednotkami (používané ve Velké Británii, USA).

Dají se tak převádět jednotky nejen délkové, ale i plochy, hmotnosti, tlaku, teploty, energie, objemu, výkonu a několik jednotek rychlosti.

Převody měn

Převody měn fungují podobně jako převody jednotek, kurz je převáděn podle oficiálního kurzu ČNB, platným ve chvíli vyhledávání. Takže když chcete třeba zjistit, kolik přibližně dostanete ve směnárně za $10 korun, zadáte do vyhledávače:

10 dolarů na koruny

a máte před sebou výsledek podle platného devizového kurzu.

Co umí Seznam taky najít

Někdy může nastat situace, kdy hledávate jen soubory určitého typu. V tomto případě zadejte frázi filetype:koncovka – např. filetype:pdf, filetype:doc, atd. podle toho, jaký typ souboru hledáte –  a ve výsledcích vyhledávání se zobrazí jen tyto soubory a ostatní budou ignorovány.

Stránky hostované celou doménou najdete, když zadáte host:doména.tld – najdete všechny stránky, které jsou zde hostovány, včetně subdomén.

Stránky hostované doménou – zadejte site:doména.něco a najdete totéž, ovšem pouze přímo pro vybranou doménu, subdomény budou ignorovány.

Rate this post

2 komentářů k Tajné funkce Seznamu – II. díl

  1. na seznamu se me ztratily poznamky,jak je dohledat?

  2. stránka seznamu se mi zabarvila do modra,což nechci a změnila vzhled. Na množství obdélníčků. Jak se dostat zpět?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *