Vyhledávání na Twitteru

Jak sledovat aktuální dění a trendy na internetu skrze vyhledávání na sociální síti Twitter.

Základní vyhledávání na Twitteru přímo od provozovatele této sítě je dostupné z adresy search.twitter.com (totožné i přímo z domovské strany Twitter.com). Ostatní sociální sítě v současnosti funkcemi vyhledávání disponují, některé jezpřístupňují pouze přihlášeným členům (Facebook), jiné (Bebo) i nepřihlášeným. Vyhledávání je ale vždy pouze na bázi prohledávání názvů skupin a jmen uživatelů, ne mezi komentáři nebo stavy. Jádro vyhledávání na Twitteru na rozdíl od nich naopak spočívá v prohledávání tweetů.

Vyhledávání se zadává způsobem známým z fulltextových vyhledávačů, tj. přímo zadáním hledané fráze, popřípadě fráze spolu s jedním nebo více operátory, které se dají nastavit pomocí webového rozhraní na adresesearch.twitter.com/advanced, nebo se dají zadat přímo. Stránka výsledků je prostým výpisem tweetů řazených podle času zveřejnění od nejnovějšího k nejstarším.

Vyhledávací operátory

Ukázka použití operátorů při vyhledávání na Twitter.com

Operátor Nalezené tweety
twitter search obsahující jak “twitter” tak “search”. Výchozí operátor
“happy hour” obsahující přesnou frázi “happy hour”
love OR hate obsahující buď “love” nebo “hate” (nebo oboje)
beer -root obsahující slovo “beer”, ale neobsahující “root”
#haiku obsahující hashtag “haiku”
from:alexiskold odeslané uživatelem “alexiskold”
to:techcrunch odeslané k uživateli “techcrunch”
@mashable referencing person “mashable”.
“happy hour” near:”san francisco” obsahující přesnou frázi “happy hour” a odeslané poblíž města “san francisco”
near:NYC within:15mi odeslané do vzdálenosti 15 mil od “NYC”
superhero since:2009-10-30 obsahující výraz “superhero” a odeslané od data “2009-10-30″ (rok-měsíc-den).
ftw until:2009-10-30 obsahující  ”ftw” a odeslané do data “2009-10-30″
movie -scary:) obsahující “movie”,ale ne “scary”, s pozitivním hodnocením – tedy tweety se smajlíky :), =),:D apod.
flight:( obsahující “flight” s negativním hodnocením
traffic ? obsahující “traffic” a pokládající otázku
hilarious filter:links obsahující “hilarious” a odkazující link na URL
news source:twitterfeed obsahující “news” a vložené pomocí aplikace TwitterFeed

Externí vyhledávače

Kromě vyhledávače tweetů na Twitteru existuje několik externích vyhledávačů pracujících specializujících se na tuto oblast. Vyhledávat na něm umí i většina klasických fulltextových vyhledávačů, pokud není daný účet chráněný, je pro jejich crawlery obsah Twitteru volně přístupný, problém je však ve stále rostoucím počtu tweetů, které každou sekundou přibývají proto real-timové vyhledávání aktuálností se rovnající utilitě search.twitter.com většina fulltextových vyhledávačů při použití klasického přístupu nabídnout neumí.

Podívejme se, jak si ve vyhledávání na Twitteru vedou klasické vyhledávače. Seznam na dotaz site:twitter.com vrací pouze 30 výsledků, které tvoří odkaz na domovskou stránku Twitter.com a pak odkazy na adresy několika českých účtů, ovšem samotné tweety zaindexovány nejsou.

Google Twitter indexuje, a nejen to, když si vlevo přepnete na funkci aktualizace, zobrazí se poslední zveřejněné tweety napsané o klíčovém slovu, a dále pak můžete posouvat na časovém grafu znázorňujícím hustotu výskytu fráze v čase.

Asi nejdále je Bing, který má pro vyhledávání na Twitteru speciální nástroj na adrese bing.com/twitter, který se podobá vyhledávání na search.twitter.com, také má štítky se seznamem nejvíce tweetovaných témat, primárně ve výpisu zobrazuje nejaktuálnější tweety, po nich pak ty s nejvíce přeposílanými odkazy. U nich dokáže rozpoznat stránku, na kterou odkaz vede, i když je na něj odkázáno přes některého zkracovače url a podobné odkazy slučuje. Ve výpisu je u každého tweetu tlačítko RT pro přeposlání zprávy dále.

Rate this post

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *