Linux: Jak upravit plochu v Gnome

Několik tipů, jak si vylepšit pracovní prostřední v Ubuntu nebo jiné linuxové distribuci s prostředím Gnome.

Virtuální plochy

Narozdíl od Windows máme v Gnome několik virtuálních ploch. Nejedná se přímo o jinou plochu pro ikony (i když i to se dá zařídit, ne však v základním nastavení), ale v podstatě o jakési sestavení oken. Například: na jedné ploše tak můžeme mít prohlížeč a icq/jabber chatovací klient, na druhé zase pracovní věci jako třeba OpenOffice Writer a Gimp, na třetí oddechovou hru.. Pak můžeme velmi lehko mezi těmito plochami procházet – buď přepínáním přes přepínač ploch na liště, klávesovou zkratkou Ctrl+Alt+šipka doleva/doprava a nebo kolečkem myši (poslední možnost funguje, jen je-li kuzor myši na přepínači ploch).

Přidání ikony na lištu

Na panel přidat zástupce lze buď jednoduše přetažením ikonky z plochy, případně přes volbu z nabídky programů stačí kliknout na program pravým tlačítkem myši a zvolit položku Přidat tento spouštěč na panel. Pokud chcete přidat místo zástupce miniaplikaci, stačí pro změnu klepnout na panel pravým tlačítkem, vybratPřidat na panel a vybrat si ukazatel hodin, lištu spuštěných programů nebo jiný gadget.

Nastavení animace oken

Animované prostředí Compiz fusion se dá zapnout nebo vypnout pod položkouSystémPředvolbyVzhled > záložka Efekty vzhledu. Pokud dáváte přednost jednoduché práci a nechcete počítač zatěžovat více než je nutné, vyberte si volbu Žádné, výchozím nastavením je vyvážený poměr mezi funkčností, třetí možností je hodně akční chování oken Extra.

Pokud si chcete s animací oken vyhrát více, nainstalujte si nástroj Ubuntu Tweak (obdoba z Windows známého Tweak XP nebo Vista Tweaku) a v něm zaškrtněte instalaci pokročilého správce oken, ve kterém si můžete pohrát až do té míry, aby vám okna hořela plamenem nebo sněžilo na ploše.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *