Jak zrychlit internet

Návod jak zrychlit stahování při nízké rychlosti internetového připojení.

Malá rychlost internetu je věc, která někdy dokáže opravdu rozčílit. I když žádné zázraky se asi čekat nedají, přeci jen se optimalizací používaných programů dá určitých pozitivních účinků dosáhnout dá.

Prohlížeč

Vzhledem k tomu, že prohlížeč je aplikace, pomocí které přicházíme do styku s obsahem internetu nejčastěji, měli bychom jí věnovat náležitou pozornost. Pokud chcete svému připojení pomoci, můžete sáhnout k úpravě Firefoxu nebo je nastartovat pomocí funkce Opera Turbo.

FasterFox

FasterFox je doplněk do Mozilly Firefox, jehož funkcionalita spočívá v optimalizaci využití maximálního možného připojení, cache, vykreslování stránek a stahování pomocných souborů na pozadí. V době psaní článku byl tento plugin ještě ve fázi experimentálního provozu.

Opera Turbo

Prohlížeč Opera verze 10 a novější má v sobě obsaženou funkci přímo pro surfování s pomalejším připojením, nazvanou příznačně Turbo. Využívá komprimace obrázků a obsahu přímo přes servery Opery, takže dosažené výsledky jsou asi nejlepší možné, neplatí to však úplně pro všechny navštěvované weby.

Stahovací akcelerátory

Jak moc tyto prográmky něco urychlí je poměrně diskutabilní, nicméně pokud přes modem nebo GPRS něco rozměrnějšího stahujete a chcete pokračovat třeba zítra, je možné si takto uložit si část souboru a následně zase pokračovat (v základu se takto stahují soubory ve Firefoxu a Opeře). Takovýmto programem je například Download Accelerator Plus.

Zvýšení rychlosti ve Windows XP

Poslední tip se týká Win XP Professional. Může zrychlit připojení až o 20% tím, že se okrojí limit vymezený pro stahování aktualizací systému a vy tak můžete využít plný objem toho, co k vám přitýká po drátu. Postupujte takto:

 1. Zvolte Start > Spustit… zadejte gpedit.msc a potvrďte Enter
 2. Vyberte záložku správy tohoto počítače
 3. Pokračujte na pokročilé rozhraní pro administrátory a pak na síťová připojení
 4. Zde vyberte QoS Packet Scheduler
 5. Dále pokračujte pravým klikem – z kontextového menu pak vyberte položku rezervovaného limitu
 6. Zaškrtněte povolení této položky a pak limit změňte na 0.
 7. Zavřete gpedit.msc, restartujte počítač a změny by měly již být zřetelné.

Změna operátora

Pomalé internetové připojení může být také způsobeno nekvalitním signálem a nebo tím, že jste překročili FUP (tj. předplacený měsíční limit dat). Řešením v tom případě může být změna operátora, přes kterého se připojujete na internet. Srovnání cen připojení si můžete provést na webu tarifomat.cz, který vám po zadání údajů vypíše, kam by se vám mohlo vyplatit přejít.

5/5 - (1 vote)

21 komentářů k Jak zrychlit internet

 1. Chtěl bych se zeptat jestli je možnost Zvýšení rychlosti ve Windows XP bezpečný že už sem četl že něco takovího někomu poškodilo počítatač děkuji za odpověd

 2. Ten QoS v podstatě jen rezervuje síťový provoz na aktualizace a pomocné služby, o nic jiného nejde, takže max. hrozí, že se přes Windows update budou stahovat aktualizace o něco pomaleji a internet v prohlížeči a stahování bude o něco rychlejší

 3. Jo ještě bych se chtěl zeptat už sem se dostal do QoS Packet Scheduler ale já to tam mám nák jinak nenašel sem tam položku rezervovaného limitu ale mam tam Limit vyhraditelného přenosového pásma,limit čekajících paketů a nastavit rozlišení časovače a pak ještě složky Hodnota odpovídajících paketů DSCP,Hodnota neodpovídajících paketů DSCP a Priorita vrstvy 2.
  Děkuji za odpovědi

 4. Jo ještě dodám jak sem postupoval:Konfigurace počítače dále Šablony pro správu dále Síť dále Plánovač paketů technoligie QoS a a pak sem nevěděl dál ja sem zminoval v předchozím dotazu.

 5. Tak ten Limit vyhraditelného přenosového pásma je to samé jako rezervovaný limit.. ve výchozím nastavení je to tuším 20%, tj. 20 procent síťového provozu si Windows rezervují pro svoje potřeby na stahování aktualizací a podobné záležitosti.. čím menší je tedy ten limit, tím rychleji si polopaticky řečeno můžou stahovat ostatní programy

 6. dobrej mam problem nemuzu najit slozku: správy tohoto počítače asi sem kkt nb nevim. help
  dik

 7. Napsal sem to do spustit a mě to napsalo že soubor neexeistuje,zkuste možnost hledat , dal sem tam to a nic to nenašlo,poraĎte.. :))

 8. taky mi to hlasi ze nemuze najit

 9. po spustit gpedit.msc mi to vyhodí na zásady skupiny a tam nic takového není

 10. Když to chci provést— gpedit.msc tak mi to nejde provést -píše ,že nelze gpedit.msc najít v PC ,MŮŽETE MI PORADIT? DĚKUJI JOHN tudorax@seznam.cz

 11. Jak zpět vrátit WIN.INI ,při pokusu o gpedit.msc -spustit, -píše počítač ,že nemůže najít,
  a tak nemohu zrychlit internet tímto stanoveným postupem. děkuji za radu Jan

 12. Me to nejde dejte sem ten navod na windows xp professional 😀 😀 😀

 13. preco tu neni napisane pre windows 7 ultimate <a href=""

 14. prosim lidi mě se stahujou filmy hry a hudba uplně pomalu PORADITE MY

 15. Jakého máš poskytovatele připojení k internetu a jakým způsobem to stahuješ?

 16. Mám 25Mb internet,často stahuju přes torrent a ten mi stahuje rychlostí max. 2.9Mb/s Jde to nějak v systému přenastavit aby mi to jelo rychleji?!Mám W7(64bit).

 17. Tohle může být způsobeno 1) tím, že poskytovatel internetu blokuje maximální rychlost stahování přes torrent a nebo 2) že to má málo seedů, tj. lidí, co to sdílí a rychleji se to prostě nestáhne, protože jich není dost nebo nemají dost rychlý upload

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *