Jak aktualizovat Android

Podíváme se na problematiku aktualizací systému Android i jednotlivých aplikací a na to, proč a jak udržovat systém aktuální.

Aktualizace aplikací

Nejprve začneme tou jednodušší částí, tj. podíváme se na to, jak se dají udržovat v aktuálním stavu jednotlivé programy. Aplikace se mohou aktualizovat podle nastavení práv, která jim přidělíte, dvojím způsobem:

 • automaticky
 • po udělení souhlasu.

Veškerou tuto operativu najdete na totožném místě, odkud se aplikaci dají získat, tj. v Google Play. Co všechno se zde dá konkrétně provádět? Zaprvé si můžete nastavit to, kdy se mají aktualizace automaticky provádět – na výběr jsou možnosti jako nikdy, jak s pomocí mobilních dat i wifi a konečně jen na wifi. Pokud nemáte neomezená data a vyskytujete se přiměřeně často poblíž wifi sítí, není v zásadě důvod, je zpravidla nejlepší volbou povolit automatické aktualizovaní pomocí wifi sítě.

Nastavíte ho takto:

 1. Spusťte aplikaci Google Play a stiskněte tlačítko “Nastavení”. Po zobrazení nástrojové lišty klikněte na ikonku Nastavení.

  Nastavení v Google Play
  Nastavení v Google Play
 2. V nastavení automatických aktualizací zaškrtněte volbu aktualizace pouze pomocí wifi.
  Nastavení aktualizování přes wifi
  Nastavení aktualizování přes wifi

V okamžiku, kdy již máme nastaveno, kdy se dovoleno aktualizace automatizovaně provádět, můžeme poladit to, které aplikace mají dovoleno se takto aktualizovat. Proč to nepovolit všem a stojí za úvahu některé programy nedovolit automaticky aktualizovat? Například kvůli tomu, že některé hry jsou tak velké, že aktualizace může poměrně výrazně zatížit systém i paměť, nebo kvůli tomu, že řada aktualizací nemusí mít vyloženě pozitivní dopad – někdy dokonce po aktualizaci ta samá aplikace může přestat fungovat. Proto je v některých případech nenechávat vše automatice a je lepší kontrolovat toto chování ručně.

Jak tedy nastavit, zda má konkrétní program dovoleno se aktualizovat?

 1. Nejprve přejděte do menu Moje aplikace (dostanete se tam opět přes hlavní stránku Google Play > tlačítko Nastavení > Moje aplikace).

  Seznam vlastních aplikací
  Seznam vlastních aplikací
 2. Vyberte konkrétní aplikaci, jejíž chování chcete upravit a típněte na ni (dejme tomu, že chcete nastavit, jak se má aktaulizovat Instagram, takže jednoduše v přehledu vyberete Instagram). Pak už stačí stisknout tlačítko Nastavení a pak zaškrtnout nebo odškrtnout položku Automatické aktualizace.
  Zaškrtávátko automatických aktualizací
  Zaškrtávátko automatických aktualizací

Aktualizace systému

Co se týká aktualizace systému, zde je situace poněkud složitější – co výrobce, co konkrétní telefon či tablet, to jiný přístup k aktualizacím. V zásadě existují dva typy aktualizací:

 • tzv. over-the-air (vzduchem) – jednoho dne se vám zobrazí informace o tom, že systém Android ve vašem zařízení lze aktualizovat, vy potvrdíte tuto možnost a pak už jen čekáte, až se vše stáhne a přeinstaluje
 • kabelem – musíte propojit pomocí USB kabelu mobil s počítačem, spustit program, který výrobce vybral pro práci s vaší značkou (v případě Samsungů je to Kies, u Sony tuto funkci zastává PC Companion, u LG pak LG Mobile Update)

Problémem je, že žádným způsobem generalizovat to, kdy a jakou aktualizaci dostane vaše zařízení nejde – v tomto jste zcela odkázání na podporu od výrobce. Nejvíce dlouhodobá je v tomto podpora aktualizací pro přístroje řady Nexus, které mají čistý Android a o aktualizace se stará přímo Google.

Neoficiální cesty k aktuálnímu systému

Pokud máte hackerské geny, nemusíte však být dobrou vůlí výrobce úplně limitováni. Protože telefonů a tabletů, které nejsou od výrobce aktualizovány a jejichž majitelé touží po nejnovějším systému, je poměrně hodně, objevilo se několik komunitních řešení, které jsou poměrně úspěšně schopny aktuální verzi operačního i pro výrobcem opomenuté modely zajistit. Jedná se o tzv. alternativní ROM. Z nich mezi nejpopulárnější patří Cyanogen Mod a MIUI Rom. Přeinstalace celé ROM je samozřejmě poměrně riziková záležitost, takže k takto razantnímu kroku byste měli sáhnout jen tehdy, když skutečně dobře víte, co děláte. Pokud vás téma přeinstalace ROM zajímá blíže, můžete nahlédnout do tohoto staršího článku o tom, jak to provést.

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

 1. chtěla jsem sledovat své oblíbené seriály na tabletu Samsung Galaxi Tab2,ale nechce mi přehrát film,co prosím dělat ?
  Nejsem žádný genius přez počítače,prosím o pomoc ,abych to pochopila.Děkuji

 2. Potíže s androidem ALIGATOR S 4000 DUO.Když chci něco napsat tak mi stránka okamžitě spadne až dolu atak nemám kontrolu co píšu.Obchod Play je taky nefunkční aledo nedávna byl ještě v pořádku.Ted to po mně pořád chce aktualizovat operační systém protože prý můj asloužilý telefon už si s touto funkci neporadí.Tak jsem skoušel rady z radirny internetu ale je to pořád do kola.Jedno vylučuje druhé.Prosím o fundovanou radu.Děkuji.

 3. Poradte mi prosim. Po aktualizaci softweru mi na tel neustale vyskakuje sluzba google pley se zastavila, nejde mi synchronizace s google, nechodi mi nic od google, vse nac kliknu skonci bilou ci cernou obrazovkou a pak to spadne. Pak pise com.proces. google.apps se zastavil nebo tak nak. Pomoc

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *