Jak si vybrat mobil

Starý mobil se vám rozbil a vy zamýšlíte koupit nový? Pak je tento článek právě pro vás, objasníme vám, na co se při výběru orientovat.

U mobilních telefonů úplně nemusí platit, čím dražší tím lepší. Do začátku je důležité uvědomit si, co od mobilu vlastně požadujete. Jinak řečeno: k čemu ho budete využívat. Po tomto ujasnění se pak už můžete zaměřit na libovolná individuální měřítka, cenu, design apod.

Zaprvé je dobré si vybrat, jakou stavbu mobilu chcete. Pokud je vám design úplně lhostejný, pak tuto část článku přeskočte a pokračujte rovnou na typy.

Dotykové: První možnost, jsou moderní a nabízí hezké pracovní prostředí. Zpravidla bývají vybaveny i senzorem pohybu, pomocí kterého můžete používat různé zábavné aplikace a hry. O dotykových mobilech jsme zde už psali, v dotyčném článku najdete podrobnější informace o tomto typu.

Klasické: Někdo je na ně zvyklý a pracuje se mu na nich lépe, než na dotykových, ale ubývá jich.

Pak tu máme ještě dva podtypy klasických, jako jsou výsuvné a véčka, to už je pak opravdu věcí pohodlí a obliby, někdo na ně nedá dopustit, je to opravdu věc názoru. Ještě existují třeba mobilní hodinky (tj. hodinky ve kterých je i GSM modul na volání), ale my se budeme nyní zabývat spíše klasickými.

Druhy využití mobilu

1. Psaní, volání.

První skupina lidí využívá mobil, pouze jako telefon, na volání, popřípadě zprávy, občas kalkulačku nebo kalendář. Pokud i vy patříte do této skupiny, je investice do drahého mobilu zcela zbytečná. Kupte si proto libovolný telefon, který se vám bude dobře ovládat a líbit, už na nejnižších cenových příčkách zpravidla najdete zástupce, který vás uspokojí.

2. Hudba

Pokud chcete využívat mobilu jako přehrávače, zaměřte se na to, aby uměl přehrávat mp3, jakožto nejpoužívanější formát a pak také nepřehlédněte kapacitu jeho paměti, nebo na možnosti připojení paměťové karty. Důležitý je pak také druh softwarového přehrávače, kvalita reprodukce (jaká sluchátka výrobce přikládá) a ekvalizér.

3. Focení

Pokud je vaším hlavním cílem focení, je dobré mít také nějakou tu paměť, ale samozřejmě také optimální počet megapixelů a optiku fotoaparátu (například Nokia používá Carl Zeiss). Zvažte, jestli využijete možností blesku, optického zoomu a pak také záleží na kvalitě softwarového ovládání fotoaparátu, použitelných efektů a módů.

4. Práce

Pokud chcete mít mobil pro práci, tj. aby zvládal otevírat kancelářské dokumenty, pohodlně pracovat s emaily a plánovat v kalendáři, je dobré vybrat si mobil větší, aby se vám na něm lépe pracovalo, s dobrým operačním systémem, který podporuje aplikace, které potřebujete. Pro pracovní nasazení je pak také docela důležitá stránka synchronizace s počítačem – přes kabel už je to dneska docela přežitek, androidové telefony zvládají automatickou synchronizaci přes internet, ostatní alespoň přes bluetooth.

5. Hry

Pokud bez her nevydržíte a chcete mít možnost hrát všude, pak je ideální mobil právě herní. Paměť vás v tomto případě moc omezovat nebude, protože hry zas až tak moc místa na kartě většinou nepotřebují, ale samozřejmě je lepší vybírat mobily s možností paměťových karet, pro případ že by her bylo více.  Úplný základ je podpora javy, to už je ovšem dnes technologie překonaná novými operačními systémy, které umožňují stahovat nové hry přes speciální shopy (OVI Store, Android Market, AppStore).  Na hraní se pak hodí rozumná velikost displeje taková, aby se na něm hrálo pohodlně a bylo toto rozlišení podporováno dostatečným množstvím her.

Ať už si mobil zvolíte, jako ,,náhražku“ čehokoli bohužel je pravda, že opravdu kvalitnímu mp3 přehrávači nebo digitálnímu fotoaparátu, se stále nevyrovná, nicméně třeba kompaktu nebo jednoduchou empétrojku už dnes nahradí plně a kapsu vám nebude trhat několik krabiček, ale jen jedna.

Rate this post

2 komentářů k Jak si vybrat mobil

  1. Dobrý Den,
    potřebovala bych poradit jaký telefon si mám vybrat? na ceně nezáleži a je to mezi : Samsung galaxy s2, Samsung galaxy s3 a samsung galaxy NOTE dekuji za radu

  2. Já jsem si nedávno také pořídila nový telefon, a to mobil z bazaru. Byl skoro nový, a hlavně cenově výhodný. Za mě je to doslova sen ušetřit peníze a zároveň si pořídit skvělý telefon. Jsem s ním maximálně spokojená a určitě až budu potřebovat zase nový, nejdříve se podívám na nabídku na bazaru.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *