Jízdní řády na mobil

Jak se dostat na idos nebo mhd přes mobil a najít dopravní spojení na mobilním telefonu.

Mobilní web

První možností jak si vyhledat spojení a zjistit nejvýhodnější kombinaci autobusů, trolejbusů, metra či tramvají, je otevřít ve vašem telefonu prohlížeč a zajít na příslušnou stránku.

První možností je mobilní verze originálního iDosu. Výhodou přístupu stránky je to, že funguje naprosto na všech telefonech, které se umí přes Wifi nebo GPRS připojit k internetu. Jedná se o jednoduchý formulář, mobilní verzi originálního IDosu – všechno se ovšem musí vyplnit a přepnout ručně, od výběru města nebo typu hledaného spojení až po zastávku. Většinou stačí zadat v mobilu adresu idos.cz, případně wap.idos.cz – pokud váš prohlížeč v mobilu není automaticky rozpoznán a jste směrování na plnou verzi webu, pak zkuste nainstalovat Operu Mini a přistupovat na mobilní idos z ní, případně zadejte do prohlížeče adresu: http://m.jizdnirady.idnes.cz/conn.aspx?OP=&JR=C&Lang=C&Format=4&Oimg=&OProfile=

Existuje i upravená verze této vstupní stránky, v případě že ani jeden z výše zmíněných kroků nepomohl a stále jste automaticky přesměrováváni na plnou verzi adresy jizdnirady.idnes.cz. Je přizpůsobena velikostí zejména pro mobily s dotykovým displejem a najdete ji na adrese http://jablickar.cz/mhd.php.

Z databáze iDos čerpá i elegantní řešení online aplikace iMhd, kterou najdete na adrese imhd.j4w.cz. K jejímu využití je potřeba mít trošku vyspělejší prohlížeč na bázi WebKitu (to jsou všechny novější Nokie, telefony s Androidem a iPhony). Velmi elegantní řešení opět pracující s jednoduchým formulářem, lze si na tomto webu navíc vytvořit účet, kam si uložíte svá oblíbená spojení a tak si urychlit vyhledávání často používaných spojů. Poradí si jak se všemi jízdními řády českých měst, tak si s hledáním vlakových a autobusových meziměstských spojů.

SmartŘády

Tato aplikace vás bude zajímat, pokud používáte Poket PC, případně Windows Mobile verze 5 a vyšší. Jedná se o aplikaci specializovanou na vyhledávání spojení, poradí s několika databázemi a pro dané platformy se jedná zřejmě o nejkomfortnější řešení vyhledávání autobusů a vlaků. Více  o programu a soubory ke stažení najdete na jeho webu www.smartrady.cz.

Métro – od Palmu po Blackberry

Tento program pokrývá celou řadu měst po světě, takže není primárně orientován na česká města – jeho databáze se tedy nepřekrývá s iDosem. U nás jsou pokryta tato města: Brno, České Budějovice, Český Těšín, Frýdek Místek, Hradec Králové, Liberec, Ostrava, Plzeň, Praha, Třinec a Žďár na Sázavou.

To, že nenabízí zas až tak široké pokrytí sítí MHD supluje program svou multiplatformností. Stejně tak existuje mutace pro iPhone, Symbian všech verzí, BlacBerry a nebo Palm. Podrobný přehled pokrytých metropolí a soubory ke stažení najdete na adrese nanika.net/Metro/MetroA-en.html

MHD v mobilu

Pokud máte starší telefon, nějaký walkman od SonyEricsson, Nokii řady 40, prostě telefon bez operačního systému, můžete využít této javové aplikace. Pokrývá většinu menších českých měst, bohužel velká města jako Praha, Brno nebo Ostrava chybí. Stačí vybrat město, pak stáhnout a nainstalovat program ve formátu .jad nebo .jar (tedy klasická instalace javového programu). Stránka s městy ke stažení a instalační soubory je na adrese www.mhdvmobilu.cz/m

PubTran

Nejlepší řešení, pokud máte v telefonu operační systém Android. Umí načíst pomocí GPS vaši polohu a vyhledat nejbližší zastávky, inteligentně našeptává podle nejčastěji používaných zastávek, poradí si jak se všemi městy u nás, tak s meziměstskými spoji. Program najdete zdarma ke stažení v Marketu, bližší info o aplikaci a náhledy obrazovek si můžete prohlédnout tady: cz.androlib.com/android.application.cz-fhejl-pubtran-wwAq.aspx

Time Tables

Program je pro zařízení vybavená systémem iOS, tedy pro iPhony, iPody a iPad. Využívá všech grafických fičurek, na které jste z prostředí zvyklí, a mimo českých měst si poradí i s celou Evropou. Jediné, co může trošku zamrzet, že v tomto případě se jedná o placené řešení, tento program vás při nákupu v AppStore vyjde na 3 dolary. Screenshoty a více informací o programu najdete zde: itunes.apple.com/cz/app/id351005254?mt=8

SMS

Ano, i přes textovky se dá dostat k jízdním řádům, je to ovšem asi nejpomalejší řešení a také bývá zpoplatněno relativně nevýhodněji oproti výše uvedeným možnostem využívajících mobilního internetu a GPRS/3G přenosu dat. Pokud však svíráte v ruce jakýsi prehistorický telefon bez veškerých vymožeností, můžete využít v nouzi na vašich cestách právě textovek.

Funguje to tak, že zadáte v SMS dotaz v daném tvaru (tedy odkud kam a kdy hledáte spoj) a pošlete ho na speciální číslo. To se liší podle toho, jakého používáte operátora – pro O2 (dříve Eurotel) to je 999888, pro T-mobile (dříve Pegas) 4616, pro Vodafone (dříve Oskar) pak 7755. Po odeslání kódu vám pak přijde sms s informacemi o hledaném spoji.

Podrobnější informace o této službě a formáty kódů, které je třeba k jejich využití zadat, naleznete na webu www.chaps.cz/idos-pro-mobilni-telefony.asp.

Rate this post

1 komentář k Jízdní řády na mobil

  1. Zdravín, mám tento dotaz – lze změnit zvuk příchozí SMS obdobně jako zvuk příchozího hovoru u Mo MyPhone 8920, děkuji.
    nenašel jsem v nabídce zvuků pro SMS prostor na změnu (náhradu). Lze třeba nějak uvolnit jedno vyzvánění dodané výrobcem a nahradit ho vlastním vyzváněním.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *