Jak poslouchat rádia online

Jak poslouchat rádia na internetu. Problémy online poslouchání hudby a řešení.

Jestli vám už nestačí těch několik málo rádií, která si naladíte přes svůj FM přijímač a rozhodli jste se prozkoumat internetové rádiové online vody, pak je tento článek přesně pro vás.

Rádia přímo z přehrávače

Poslouchat rádio přes internet můžeme dvěma způsoby. Prvním z nich je přehrávání rádií přímo přes přehrávač, nejčastěji tedy Windows Media Player nebo WinAmp. Postup je velmi snadný, předvedeme si tento online poslech
na Windows Media Playeru, který je standartní součástí všech novějších Windows (jestli jste ho ještě neaktualizovali, určitě se podívejte po poslední verzi, protože je to program, který od svých raných verzí prošel poměrně bouřlivým vývojem).

Spusťe Media Player a zvolte Media Guide (volba zcela vpravo, vedle loga Windows) Počkejte až se načte stránka z windowsmedia.com. Jsou na ní odkazy na trailery k novým filmům a další upoutávky. Nás však zajímají rádia, zvolíme tedy nahoře v menu Radio Z nabízených voleb můžete přímo zvolit rádio, které se ihned začne přehrávat nebo přejít do podrobnějšího vyhledávání přes volbu Internet Radio (vpravo nahoře) a zde přesně definovat žánr, nebo klíčové slovo, které hledáte.

Nevýhodou tohoto způsobu přehrávání je, že stanic na výběr je určitý omezený počet, a pokud hledáte české stanice, zjistíte, že v těchto přehledech vůbec nejsou.

Rádia přes prohlížeč

Pro přehrávání přímo z prohlížeče musíte mít v prohlížeči nainstalován plugin, který rádio vyžaduje. Je to takový malý přehrávač vnořený do internetové stránky, přes který se načítá hudba ve streamu. K tomu by vám měly většinou stačit Flash Plugin a Windows Media Player Plugin, které jsou na drtivé většině počítačů nainstalovány. Pokud jej přesto postrádáte, nebo potřebujete novější, prohlížeč vás vyzve k instalaci, která je otázkou potvrzení několika instalačních dialogů. Občas je některý zdroj k dispozici jako playlist pro WinAmp, takže pak je třeba doinstalovat si tento přehrávač.

Internetových rádií je obrovské množství, existují však servery, které tyto odkazy slučují, uvádíme zde několik příkladů, které můžete vyzkoušet.

play.cz – rozsáhlý server s českými i světovými rádii, magazínem aktualit i hudebními videi
abradio.cz – rádia všech žánrů i jednotlivých interpretů, další z často navštěvovaných webů
poslouchej.net – další web s hudebními aktualitami, soutěžemi a rádii online

Rate this post

3 komentářů k Jak poslouchat rádia online

  1. hlavne chci poslouchat,

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *