Jak podat trestní oznámení

Kdokoliv z nás se může stát obětí zločinu, můžeme být někým okradeni , podvedeni a může nám někdo ublížit. V tomto případě byste měli vědět, jak postupovat při podání trestního oznámení. V tomto článku se dozvíte, jak na to.

Trestní oznámení může podat kdokoli z nás, pokud k tomu máme pádný důvod. Můžeme ho podat písemně, nebo ústně na kterékoli policejní stanici a státních zastupitelstvích.

Písemné trestní oznámení musí obsahovat :

 • kdy se trestný čin stal
 • co přesně se stalo
 • kde se trestný čim stal
 • kdo se dopustil trestného činu
 • jak k trestnému činu došlo
 • jaké byly následky trestného činu
 • čím byl trestný čin spáchán
 • kým byl trestný čin spáchán

Pokud chcete být informování o vyřízení trestního oznámení, musíte to do oznámení připsat. Policie vás vyrozumí do 30 dnů. Nezapomeňte připsat celé vaše jmeno a přesnou adresu společně s telefonním kontaktem, kdyby vás policie chtěla vyslechnout. Do trestního oznámení piště vždy jen pravdivé informace.

Jak podat trestní oznámení přes internet?

Testní oznámení můžeme podat i v podobě elektronické formy a to na internetové adrese : http://epodatelna.justice.cz/ePodatelna/epo1200new/form.do Tuto formu podání můžete využít pouze tyhdy, že máte zaručený, kvalifikovaný elektronický podpis. V průběhu vyplňování je k dispozici i nápověda.

Vzor trestního oznámení :

Policie ČR

Obvodní oddělení kriminální

Střitež

Střítež 13.06.2008

Věc : Oznámení o podezření ze spáchání trestného činu

V roce 2006 jsme se s manželkou seznámili s dotyčným MARTINEM KRÁLEM, bytem Horní Lánovská 78, Střítež, 548 97. Ten se přistěhoval nově do domu, kde jsme s manželkou bydleli. Začali jsme se scházet, a stali se z nás přátelé.

V roce 2007 v únoru nás pan Martin Král požádal o půjčku 70 000 Kč , mělo to být údajně na koupi automobilu, který potřeboval pro vlastní účely a dojíždění do práce. Domluvili jsme se společně na splátkovém kanceláři, sepsali jsme smlouvu, kterou jsme nechali ověřit podpisy.  Po pravidelném 2 měsíčním splácení ovšem pan Martin Král přestal půjčku splácet, nejdříve se vymlouval , že ztratil práci a peníze na splátku nemá. Po delší době nesplácení se nám začal vyhývat a nakonec se dostěhoval a přestal komunikovat úplně. Nedávno jsme zjistili, že si půjčil peníze i od ostatních sousedů v okolí. Dovolím si tvrdit, že si pan Martin Král popůjčoval peníze záměrně, a záměrně nás chtěl o peníze připravit. Automobil, který si měl za půjčené peníze koupit jsme nikdy neviděli. Ostatní popůjčované peníze od sousedů také nesplácí. Na majetek dotyčného je prý uvedena i exekuce. V místní restauraci jsme zjistili, že se pan Král chlubil tím, že vsází peníze na sportovní zápasy, možná ,že peníze, které si od nás půjčil použil právě na tyto účely.

S  ohledeme na tyto okolnosti si dovoluji tvrdit, že jsme byli panem Martinem Králem podvedeni a vznikla nám škoda v hodnotě 64 000 Kč. Tímto bychom chtěli podat trestní oznámení na pana Krále a to z důvodu podvodu . Žádáme ,aby celá věc byla řádně prošetřena. Zároveň žádám, abyste nás s výsledkem šetření seznámili. Spolu s tím zasílám i kopii smlouvy a splátkového kalendáře mezi mnou a panem Martinem Králem.

Ing. Jaroslav Brakovský Bc.

Horní Lánovská 78

Střítež, 548 97

tel. 849 578 462

mobil  770 465 798

Pokud chcete pomoci s konkrétním případem a nebo máte složitější právní dotaz, můžete se také obrátit na právní kancelář Kropáček –  stačí do formuláře na  webu popsat svou záležitost a získáte obratem konkrétní informace o tom, jak postupovat.

21 komentářů k Jak podat trestní oznámení

 1. dobry den prosim o radu jak napsat trestni oznameni na osobu ktera me slovne napadla vulgarne nadavala a vyhrozovala napadenim.dekuji predem za odpoved

 2. zkuste to podle toho vzoru

 3. Dobrý den, mám 22letého syna, který byl před 14 dny napaden dvěma útočníky na zábavě. RZS ho s otřesem mozku a pohmoždinami odvezla do FN Brno. Po třech dnech byl propuštěn a dodnes je na neschopence. Trestní oznámení zatím nepodal. Dozvěděli jsme se, že stejný útočník má od té doby již na svědomí další dvě napadení. Obáváme se stupňování a agresivity útočníka. Potřebovali bychom vědět, jak máme v tomto případě postupovat s podáním trestního oznámení.Děkuji předem za odpověď.

 4. Dobry den chtěl bych se zeptat co dělat dnes 5.8 mi okopirovaly web tak jsem psal na podporu webhostingu … poradily mi až spravci webu napišu o smazaní webu nebo podám trestní oznameni a budu žadat autorsky honorař tak jsem to napsal viz cituji chat:
  Ja:”Žadam o okamžité smazaní webu 2.sentinell.eu ! Již už jsem psal na
  podporu webu jestly to nesmažete do 2 dnu podam trestní oznameni a
  budu žadat autorsky honorař….”
  On:”To už aby jsi začal 🙂 Pokud budeš psát trestní oznámení v této češtině, tak se ti hodně rychle vysmějou 😀 Navíc mě to ani nezajímá. Jesssinka mě nasrala dost, tak jsem si vzal něco na památku. Nadávat mi nemělo smysl. Teď se vám budu jen velice smát. Aneb začala válka a přeju hodně úspěchů v podání trestního oznámení :))))”
  Ja:”Hned v ponděli to budu řešit přes soud …”
  On:”Jo jo, už aby to bylo 🙂 Na náš webhosting si totiž můžeme dávat co chceme. Potom nikoho nezajímá, že máš zabezpečení, jak nebudu radši říkat co, atd…. Vážně se těším prostě, pro inspiraci tam ten web pořád bude, aby jsi neměl strach :))))”
  _______________________________________________
  Prosím poradite mi jak tet postupovat děkuji Dominik

 5. Dobrý den, měla bych dotaz.Dne 9.5.2013 jsem s firmou podepsala závaznou objednávku na vrt studny a zaplatila zálohu 10 000,- kč Termín realizace vrtu byl dán od 25.5-10.6.2013. Firma se ani neukázala a nemůžu se ani dovolat. Vyzvala jsem písemně firmu k vrácení zálohy, ale dopis se mě vrátil jako nevyzvednutý. Majitele firmy jsem také neviděla. Na adrese trvalého pobytu se nevyskytuje a v budově kde měl firmu ho již 1 měsíc nikdo neviděl.
  Na firmu jsem měla doporučení od dvou lidí, kterým studnu vyvrtal. bez problémů.Co mám nyní dělat. Zvažovala jsem trestní oznámení, ale neví zda jej podat jako podvod.
  Prosím poraďte. Děkuji Polachovičová

 6. Bohužel i já jsem byla podvedena. Na Sbazaru jsem si dohodla koupi DVD přehrávače, peníze poslala předem, čekám čekám balík a ono nic… Po několika mailech, paní nereaguje, až asi za čtrnáct dní, kdy jsem už přitvrdila a paní pohrozila policií, tato napsala, že je nemocná a různé výmluvy, ale má manžela, ten by snad její závazek měl vyřešit. Na web Sbazaru už jsem psala, nejsem prý sama, už tam mají stížnost. No nic, zítra zajdu na policii ČR, nenechám se okrádat!

 7. Dobrý den,
  Známý si bez mého vědomí(avšak za přítomnosti mé přítelkyně) zapůjčil můj mobilní telefon. Jeho hovor vyšel na částku převyšující 12 000 Kč. Tu z něj nemám teď jak dostat. Je možné na tuto osobu podat trestní oznámení?Případně jak? děkuji za odpověď

 8. prvním krokem je předžalobní výzva, vzor se dá najít na internetu

 9. Dobrý večer, chtěla bych se zeptat zda-li je možné podat trestní oznámení na hospodu která pravidelně ruší noční klid až do raních hodin cca do 5 ráno. Večné tam jezdí policie a často se tam opilci fizicky i slovné napadají. Proto by mne zajímalo zda-li by to šlo a hlavně pomohlo. Dékuji

 10. Šlo by to určitě – zda pomůže, to už bude předmětem vyšetřování co spustí policie po podání oznámení

 11. Dobrý den,přítel koupil vůz,a po převzetí,zaplacení a ujetí 3km zjistil,že s vozem není vše až tak v pořádku a požadoval odstoupení od smlouvy a vrácení peněz.Prodávající však situaci nechce řešit,co se dá dělat?děkuji !V.

 12. Dobry den,kam mam adresovat trestni oznameni pro podvod osoby ktera se stridave zdrzuje v Beroune a v Karlovych Varech a je Cechem s Amarickou statni prislusnosti a byl v CR odsouzen a uveznen a nasledne po uplynuti poloviny petileteho tresti propusten a snad je i v podmince.dekuji za radu.Vera

 13. Dobrý večer, po rozchodu si bývalý přítel vzal můj osobní automobil s tím, že mi jej do půl roku spatí a následně provedeme přepis vozila. Už je to rok, vozidlo nesplatil, telefon nezvedá, nekomunikuje. Na policii mi řekli, že trestní oznámení nelze podat z důvodu nesepsané smlouvy. Můžete mi poradit co dělat?

 14. Doporučoval bych se poradit místo policie ještě s právníkem, mohlo by to být např. neoprávněné užívání cizí věci

 15. Dobrý den,
  na Sbazaru jsem byla podvedena-místo originálů byly zaslány fejky parfemů. Odesílatele přesně neznám, protože i na balík napsal smyšlené jméno. Pán peníze vrátit asi nehodlá (slíbil, ale neplní). Má cenu podávat trestní oznámení na 2400Kč, když neznám identitu toho podvodníka? Je reálné z něj peníze touto cestou dostat zpět?

 16. Dobrý den. Na aukro jsem zaplatila za sprchový kout polske společnosti částku 5400 Kč. Bohužel kout nedošel a prodejce komunikoval, že peníze zašle, ale doted od února nic nemam. Lze na to podat trestní oznámení? Děkuji Mladkova

 17. Dobrý den.Mohu podat trestní oznámení na 1/3vého spoluvlastníka našeho bytu,když prodal svoji třetinu bez mého vědomí i domluvy,jestliže já vlastním 2/3 bytu,který je navíc zatížen hypotékou kterou platím pouze já ?

 18. Dobrý den,mohu podat trestní oznámení na nájemce,který šikanuje osoby a zhoršuje zdravotní stav starší ženy?Děkuji.

 19. Dobrý den,
  chtěl bych se zeptat bohužel jsem byl důvěřivý člověk. Zakoupil jsem si mobilní telefon přes bazos.cz mluvil jsem s paní a říkala abych provedl platbu předem přes společnost sazka a že zboží odešle a když mi nepříjde že si budu moc o penize zažádat ale nic takového na sazce neslyšeli nikdy. Bohužel neznám osobní údaje prodejce. Mám jen telefonní čísla které jsou nedostupné a potvrzení o provedení platby od sazky kde je psáno číslo karty. Když podám trestní oznámení myslíte že se mi podaří získat peníze zpět nebo je to zbytečné?

  Děkuji za odpověď

 20. Před rokem jsem chtěl u Polského živnostníka zakoupit sprchový box, měl docela dobré preference a né málo, peníze jsem zaslal předem dle dohody na český účet, ale od té doby nemám ani box ani peníze. Stále jen slibuje. Rád bych podal trestní oznámení, mohu na české policii podat trestní oznámení na polského občana podnikajícího v POLSKU ale nabízející zboží v Česku? Nebo jak postupovat…. Úřady jako Evropský spotřebitel a podobné vůbec nefungují a jestli někdo tvrdí že ano, tak kecá…. Díky za radu

 21. Dobrý den,
  mám 26 ti letého syna, který byl asi před měsícem napaden. Přišel pozdě v noci domů a nějak divně pokašlával, šel do koupelny pouštěl vodu a šel hned spát, abych ho neviděla. Ráno jsem si všimla, že na chodbě na křesle je krev a v koupelně na zemi kapka krve. Asi po týdnu měl odřenou ruku pod loktem a pokulhával. Nechce semnou o tom komunikovat a trestní oznámení určitě nepodá. Co mám dělat mohu mu nějak v tomhle pomoci, podat trestní oznámení za něj, nebo něco jiného? Prosím o odpověd. Předem děkuji. Freyová.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *