Jak se zbavit úzkosti radí Jiří Čapovec

Jak se zbavit úzkosti radí Jiří Čapovec

Úzkosti patři v dnešní společnosti mezi jednu z nejrozšířenějších duševních poruch. Konkrétně nejrozšířenější duševní poruchou jsou deprese a na druhou pozici se řadí úzkosti. Celostní terapeut a kouč zaměřený a duševní zdraví Jiří Čapovec radí jak se zbavit úzkosti. Vytvořil model úzkosti Jiřího Čapovce, který odhaluje skutečné příčiny úzkosti a následně řešení a cestu k uzdravení.

Úzkost má velmi podobné a v některých případech až stejné fyzické projevy jako strach, ale přesto zbavit se úzkosti může být velmi náročné. Proč tomu tak je? Odpověď je naše podvědomí, které nás propojuje s minulosti a zážitkem, události, nebo zkušenosti, která je spojená se vznikem úzkosti. Úzkost je v podstatě podvědomá reakce na konkrétní vjem (zvuk, osoba, věc, místo, slovní spojení atd.), který nás podvědomě spojuje s tím co se událo v minulosti, kde jsme prožili strach a v tu chvíli zafunguje propojení těla a mysli. Mozek vyšle signál k produkci stresových hormonu jako je kortizol a adrenalin a dojde k fyzickým projevům úzkosti (zrychlený a mělký dech, poceni, bolest na hrudi, zrychlená srdeční frekvenci atd.).

Model úzkosti

Jelikož jde o podvědomou reakci, tak ji nelze vědomě identifikovat a tudíž ani nevíme z čeho ve skutečnosti máme strach, nebo co jej způsobuje narodil od strachu a fobie. Proto nemusí být vždy jednoduché vyléčit úzkosti, ale identifikace příčin (zdroje) úzkosti je polovina úspěchů. K tomuto slouží modle úzkosti Jiřího Čapovce níže, který ti pomůže najít zdroj úzkosti) příčiny a následnou strategii k její vyléčení.

model úzkosti Jiřího Čapovce

Dalším důležitým krokem je podpořit mozek v tvorbě hormonu jako je serotonin, který pomáhá stimulovat naši náladu a podporuje naši duševní pohodu a celkové psychické zdraví. Toho můžeme dosáhnout například dechovými technikami, meditacemi, změnou životního stylu včetně stravy a také změnou návyku.

Rate this post

1 komentář k Jak se zbavit úzkosti radí Jiří Čapovec

  1. Velmi zajimava infografika a dobre zpracovana.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *