Jak udělat Nano SIM

Jak udělat Nano SIM

Přinášíme vám návod, jak si vyrobit MikroSIM a NanoSIM. Koupili jste si nový mobilní telefon a s údivem zjistili, že vaše „velká“ SIM karta se do něho nevejde? Pokud se o mobilní technologie nijak zvlášť nezajímáte, možná tak nevíte, že si SIM kartu můžete jednoduše zmenšit. Poradíme vám, jak na to!

Jak udělat nano sim

Co je to SIM karta

SIM karta je zásuvný modul, který slouží k identifikaci telefonního čísla v mobilní síti. Na každé SIM kartě je zaznamenáno její sériové číslo, a je přiřazena konkrétnímu operátorovi. Můžete ji používat i v jiných telefonech, protože telefonní číslo se váže přímo na ni. Navíc na SIM kartu lze také ukládat kontakty. Je chráněna PIN kódem, po jeho nesprávném zadání se zobrazí tzv. PUK kód.

Rozlišujeme tři velikosti SIM karet:

  • Klasická mini SIM karta s rozměry 25 x 15 x 0,76 mm
  • Micro SIM karta s rozměry 15 x 12 x 0,67 mm
  • Nano SIM karta s rozměry 12,3 x 8,8 x 0,67 mm

Také existuje modernější verze, označovaná jako eSIM, která má pouze virtuální podobu.

Jak udělat nano SIM

SIM karta v minulosti a dnes

První SIM karty bychom dnes zřejmě ani nepoznali. Velikostí bysme je mohli srovnat s platebními kartami. Když dnes rozbalíme krabičku s novou SIM kartou, máme ji vloženou v kartičce, která velikostně odpovídá původní velikosti SIM karet. Novou SIMku jednoduše „vyloupneme“ a na světě je klasická Mini SIM karta.

Průkopníkem se stala v roce 2010 společnost Apple, které formát klasické Mini SIM karty nestačil. Se stále menšími smart telefony se rozhodla představit také menší SIM kartu, která je označována jako MicroSIM.

Tím, že tato SIMka byla o polovinu menší než klasická MiniSIM, výrazně uspořila místo v telefonu. Postupně se začala přidávat i konkurence, protože výhody menší SIM karty byly zřejmé. Hlavní z nich byla možnost vyrábět ještě tenčí telefony.

MicroSIM se tak stala určitým standardem u všech mobilních telefonů vyšší střední třídy.

A jak to bylo s NanoSIM kartou?

Podobně chtěl Apple provést i zavedení NanoSIM karet, ale tato inovace se již neshledala s tak otevřenou náručí ostatních výrobců. A to hlavně z toho důvodu, že NanoSIM karta je pouze o 30 % menší a úspora prostoru v telefonu již není tak výrazná. I přes to NanoSIM karta vznikla a na mobilním trhu je hojně využívána.

Jak udělat nano sim

Oříznutí či výměna SIM karty u operátora

Pokud si na ořezávání SIM karty úplně nevěříte, nabízí se dvě možnosti. Můžete si ji nechat oříznout zdarma u vašeho operátora nebo využít bezplatné výměny na pobočce. Při samotném oříznutí si však nemusíte zálohovat kontakty a další data. Pokud naopak upřednostníte výměnu, nejprve si svá data zálohujte. O telefonní číslo nepřijdete, to zůstává stejné.

Co vám operátoři nabídnou?

Vodafone

Operátor Vodafone vám nabídne výměnu SIM karty zdarma a to na každé prodejně. Vybírat můžete ze tří typů karet: MicroSIM, NanoSIM či FlexiSIM.

T-Mobile

Tento operátor vám také ochotně provede výměnu SIM karty zdarma a to na vybraných prodejnách. Jejich seznam naleznete na stránkách T-Mobile. Operátor stejně tak ochotně zajistí vyříznutí SIM karty speciálními kleštičkami.

O2

Také O2 vám vymění SIM kartu za MicroSIM nebo NanoSIM zdarma a to na jakékoliv prodejně. Také vám pomohou se zálohou dat. Jedinou změnou bude pouze výrobní číslo karty, které, pokud používáte GSM banking, budete muset oznámit své bance.

Jak vyříznout SIM kartu svépomocí

Nechce-li se vám docházet na prodejnu nebo potřebujete kartu vyříznout ihned doma, poradíme vám, jak správně postupovat. Nejprve si však veškeré své údaje ze SIM karty raději zálohujte.

Máte-li zařízení Android, jednoduše lze provést zálohu do Gmailu, a to pomocí synchronizace kontaktů.

Jak udělat nano sim

Ke zmenšení SIM karty můžete použít dva způsoby. K prvnímu z nich vám postačí trochu šikovnosti a preciznosti.

Co budete potřebovat?

  • Nabroušené nůžky či nůž
  • Fixu
  • Oboustrannou lepicí pásku
  • Pravítko
  • Šablonu – stáhnete zde
  • Pro vyřezávání NanoSIM jemný smirkový papír

Vytiskněte si šablonu a připravte si všechny výše zmíněné potřeby, včetně SIM karty v původní velikosti. Na šablonu, v místě, kam budete pokládat SIM kartu, nalepte oboustrannou lepicí pásku. Na tu přesně připevněte kartu.

Poté vezměte pravítko a podle šablony fixou protáhněte čáry i přes SIM kartu. Následně ji odlepte ze šablony a opatrně ji přesně podle čar odstřihněte. Stejným způsobem vyrobíte jak MicroSIM tak NanoSIM, stačí použít příslušnou část šablony. Okraje oříznuté Nano SIM karty pak můžete jemně zahladit smirkovým papírem.

Druhou možností je kartu oříznout speciálními kleštičkami, které koupíte v e-shopu přibližně za 100 korun. Jedná se o jednoduché a poměrně bezpečné řešení.

Jak udělat nano sim

Redukce pro opětovné „zvětšení“ SIM karty

Potřebujete-li kartu používat mezi více zařízeními, určitě využijete i redukci, díky které získáte z NanoSIM MicroSIM, nebo i klasickou SIM kartu. Kde tyto redukce sehnat? Koupíte je v obchodě s mobilními telefony nebo i jiném obchodě zabývajícím se elektronikou. Cena za sadu se pohybuje okolo 50 korun. Také je lze objednat z Číny, za přibližně 30 korun, ale musíte počkat, než vám zásilka dorazí (někdy i déle nežli měsíc).

Nevíte si rady? Operátoři vám pomohou

Pokud si s ořezáváním nevíte rady nebo máte strach, že SIM kartu poškodíte, není nic jednoduššího nežli nechat to na operátorovi. Ten vám navíc vymění SIM kartu za tu s podporou LTE, pokud jste ji doposud neměli. Ořezávání svépomocí se pak vyplatí, pokud potřebujete SIM kartu ihned použít a návštěva pobočky operátora je možná až další den.

Rate this post

1 komentář k Jak udělat Nano SIM

  1. Zatímco u T-M vám sim kartu zdarma vymění (a to i když máte kartu dobíjecí), u O2 vás pošlou dopr*, i když máte paušál za nekřesťanské peníze. Výměna SIMky 99,- Jsem rád, že mám o další důvod víc, proč přejít jinam…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *