Jak vybrat krmivo pro kočky

Kočky jsou tvorové vybíraví a každý majitel ví, že kočku jen tak něčím neuctí. Zároveň platí, že každá kočka je individuální, a proto neexistuje přesně napsaný návod jak a čím správně kočku krmit. Vhodně zvolená strava je pro každou kočku velice důležitá, neboť jí zajistí dobrý zdravotní stav kondici.

Granule nebo konzervy

 • Výhody granulí

  Suché krmivo – granule – má oproti konzervám jednu nespornou výhodou ve své trvanlivosti. Jakmile je necháte delší dobu v misce, nezkazí se, což je rozhodě bod k dobru. Navíc je dokázáno, že kočky krmené výhradně granulemi méně trpí na zubní problémy. Navíc je příprava krmiva velice snadná a šetří čas, kočky si granule oblíbily pro jejich tvrdost, díky které si vyčistí zuby a procvičí žvýkací svaly.

 • Nevýhody granulí

  Za nevýhodu suchého krmiva by se dalo označit až zbytečně mnoho obsažených látek, které kočka ve skutečnosti ani nepotřebuje. Z tohoto důvodu je určitě na místě doplnit suché krmivo o konzervu. U granulí pro kočky rovněž hrozí riziko dehydratace, proto je důležité, aby měla kočka neustálý přísun k čerstvé vodě.

 • Výhody konzervy

  Vlhké krmivo – konzerva – zpravidla obsahují až 80% podílu vlhkosti a pro svou konzistenci tak více připomínají přirozený stav surovin. Vzhledem k vysokému obsahu vody zde sice nehrozí riziko dehydratace, ale i tak je na místě, aby kočka měla přísun k čerstvé vodě.

 • Nevýhody konzervy

  Největší nevýhodou vlhkého krmiva je jeho kazivost. Na rozdíl od granulí je proto nemůžete nechávat delší dobu v misce – nejenže by se potrava zkazila, ale kočka by o ní po delší době ani nejevila zájem. Konzervy a jiné vlhké suroviny pro kočky se také hůře skladují, navíc je dokázáno, že kočky krmené výhradně vlhkou potravou mají sklony k parodontálním onemocněním a k tvorbě zubního kamene.

Krmivo vhodné pro koťata i starší kočky

Výběr potravy je důležité uzpůsobit věku a plemenu kočky. K dostání jsou granule určené výhradně pro koťata, kterými můžete krmit již od věku třetího týdne, granule junior, pro kočky v tzv. dospívajícím věku, granule pro dospělé kočky, které obsahují vše potřebné pro tento věk a opomenout nesmíme ani granule senior, jež jsou uzpůsobené potřebám starších koček.

kočka

Někdy ale nastanou situace, kdy je dobré výběr krmiva zohlednit i jinak. Například se dají koupit speciální granule pro kastrované kočky, březí a kojící kočičí maminky i granule pro kočky s veterinární dietou a mnoho dalších.

Na co si dát pozor

Při výběru krmiva pro kočky dbejte pozornosti etiketě na výrobcích a alespoň základním údajům, které na ní naleznete. Určitě si všímejte složení: optimálním zdrojem bílkovin je kuřecí, hovězí nebo jehněčí maso. Pozor, aby se v krmivu nevyskytovala masokostní moučka a přidaný cukr. Na škodu není ani vědomí o případných použitých konzervačních, aromatických a barvících látkách. Určitě neuděláte chybu, když využijete specializovaný eshop, jako je například www.pytelgranuli.cz.

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *