Jak vyčistit pračku

Jak vyčistit pračku

Aby vám pračka dobře a dlouho sloužila, zajistěte jí pravidelnou údržbu. Odstraňte vodní kámen a důkladně ji vyčistěte. Vyprané prádlo bude díky tomu krásně voňavé, svěží a čisté. Přinášíme vám návod, jak vyčistit pračku bez drahých čisticích prostředků, jenom svépomocí.

Jak vyčistit pračku

Pračka má plno těžce dostupných míst, ve kterých se mohou usazovat nečistoty, vodní kámen a zbytky pracího prášku. Pokud ji dlouho nevyčistíte, mohou se v ní z kombinace vlhka a špíny množit dokonce i plísně nebo bakterie. Prádlo začne nevábně zapáchat a i z pračky se bude linout nelibá vůně.

Zanedbáte-li i toto stádium, snižuje se postupně životnost pračky, která může v konečné fázi přestat fungovat úplně. Ušetřete za opraváře pračky a pusťte se do jejího vyčištění! Prodloužíte jí životnost a navíc naplno obnovíte hlavní funkci – spolehlivě vám vypere prádlo, které bude díky tomu svěží a dokonale čisté.

Co budete k čištění potřebovat?

  • Návod k pračce
  • Bavlněné hadříky
  • Ocet, kyselinu citronovou nebo sodu bicarbonaru
  • Houbičku
  • Starý zubní kartáček
  • Kleště a starý šroubovák
  • Pokud chcete, tak chemické prostředky (Savo, tablety na vodní kámen a další…)

Jak vyčistit pračku

Pravidelná údržba

Pravidelnou údržbu pračky provádějte alespoň třikrát do roka. Vyčistěte filtr, na kterém se usazují ty největší nečistoty, jako jsou vlasy, chlupy, nitě, žmolky, kamínky a další.

Jak vyčistit filtr pračky?

Filtr se nachází v přední části pračky dole, většinou na pravé straně. Nejprve otevřete malá dvířka, za kterými se schovává víčko filtru a u některých praček také hadička. Připravte si malou mističku, do které nejdříve vypusťte tekutinu z hadičky.

Poté pod přední část pračky vložte dostatečně savý kus hadru a odšroubujte víčko s filtrem, ze kterého vyteče znečištěná voda. Filtr vyjměte a opláchněte jej pod teplou vodou. Zašroubujte jej zpět a dvířka zavřete.

Vlhkým hadříkem, namočeným v savu perex, nezapomeňte také vyčistit těsnící gumu podél dvířek, kde se též zachycuje mnoho nečistot a zanáší se vlasy, špínou i jinými “poklady”. Ze záhybů vytřete veškeré nečistoty, pro odstranění zaschlé špíny je vhodný zubní kartáček. Těsnění nakonec otřete suchým hadrem.

Dávkovač pracího prášku

Věnujte pozornost také prostoru dávkovače pracího prášku a aviváže. Zbytky usazeného prášku mohou po nějaké době napadnout bakterie nebo černá plíseň. Dávkovač proto vyndejte ven, vyčistěte houbičkou a opláchněte pod vlahou vodou a stejně tak vyčistěte i prostor, ve kterém je dávkovač umístěn. Na pomoc si vezměte starý zubní kartáček. Nevíte jak dávkovač vysunout z pračky? Stačí zevnitř zmáčknout malý plastový zobáček.

Jak vyčistit pračku

Čím pračku čistit?

Pračku lze vyčistit chemickou i nechemickou cestou. Pro životní prostředí je určitě lepší zvolit nechemickou metodu, ovšem výrobci praček od toho odrazují a doporučují chemické přípravky, které jsou pro danou pračku určené. Závisí na každém uživateli, jaký způsob čištění pračky si zvolí.

Bez chemie

Oblíbeným způsobem je čištění pračky octem, který můžete nalít buď do dávkovače na prací prášek, nebo přímo do bubnu. Poté spusťte naprázdno program na 60 °C a vnitřek pračky by měl být zbaven všech nečistot a usazenin.

Abyste zbavili pračku vodního kamene, nasypte do dávkovače balíček kyseliny citronové a program zapněte na 60 °C.

Nabízí se ještě jeden důkladný způsob čištění pračky, ke kterému budete potřebovat opět pouze ocet a jedlou sodu. Do dávkovače na prací prášek nasypete půl hrnku jedlé sody a oddíl pro aviváž naplňte octem. Poté nalijte ještě dva hrnky octa do bubnu. Na pračce nastavte 90 °C a zvolte co nejdelší prací cyklus a zapněte. Před fází máchání proces přerušte v pohotovostním režimu tak, abyste nevypustili vodu. Přerušení postačí na pár hodin, pak pračku znovu spusťte a nechte cyklus doběhnout.

Chemie

Nejčastěji se používají čisticí oxidační tablety, práškový odstraňovač vodního kamene či Savo Perex.

Oxidační tablety

Zbaví pračku nečistot a nepříjemného zápachu. Jednu tabletu vložte do bubnu a spusťte na 60 °C. Pračku čistěte ideálně každý měsíc. Prevence zabrání množení bakterií v pračce a nelibé vůni se z ní linoucí.

Práškový odstraňovač vodního kamene

Vodní kámen vám pomůže zlikvidovat odstraňovač vodního kamene. Díky tomu se obnoví výkon pračky. Stačí jednou za půl roku vsypat 1/3 sáčku do dávkovače, zbytek do bubnu a spustit praní na prázdno.

Savo Perex

Savo Perex je přípravek sloužící k předpírání a praní bílého prádla, ale také je vhodným přípravkem pro čištění pračky. Stačí do něj namočit hadřík, kterým pračku čistíte, případně v něm vymáchat hadry, jež následně vyperete v pračce za účelem jejího pročistění.

Přívodní hadice

Jednou za rok nezapomínejte vyčistit také přívodní hadici. Uzavřete přívod vody k pračce a odšroubujte hadici na zadní straně. Vytáhněte filtr pomocí kleští a řádně jej propláchněte pod teplou tekoucí vodou. Vraťte ho zpět do původní polohy a přívodní hadici důkladně zašroubujte.

Prevence proti plísním

Pravidelně vytírejte buben a těsnění kolem pračky do sucha a nechávejte pootevřená dvířka, aby pračka větrala a vždy řádně vyschla. Stejně tak dávkovač po skončení praní vysuňte, vypláchněte a nechte vyschnout. Prádlo vyndávejte ihned po vyprání. Díky těmto opatřením snížíte riziko výskytu plísní a zamezíte nepříjemnému zápachu.

————————————————————–Jak vyčistit pračku

Jak čistit pračku, pokud v ní barvíte oblečení?

Po dokončení barvení je vždy nutné pračku důkladně vyčistit a zbavit zbytků barev. Do bubnu vložte starší ručníky, které “obětujete” v prospěch čisté pračky. Ručníky vyperte na nejvyšší teplotu s pracím práškem a trochou sava perex.

Zajistěte pravidelnou údržbu

Pokud budete dodržovat všechna preventivní opatření, jako je otevírání dvířek pračky po vyprání prádla, pravidelné vytírání bubnu a dávkovače, důkladné čištění filtru a odstraňování vodního kamene, vaší pračce tak prodloužíte nejen životnost, ale zejména zlepšíte výkon. Díky tomu bude prádlo vždy dokonale vyprané, voňavé a svěží.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *