Jak zařídit topení do domu

Vytápět dům se dá různými kotly na roztodivná paliva a rozhodnout se pro ten způsob topení, který se nejvíce hodí do vašeho obydlí může být nelehkou volbou. Jaké tedy jsou možnosti, co nám součástná technika a trh s palivy nabízí?

Topení na plyn

O plynu můžete někdy slyšet, že je to poměrně draze zaplacené pohodlí. Skutečně, kotel na plyn běží téměř bezúdržbově, pravidelná kontrola se sice doporučuje zhruba jednou za rok, majitelé to ale často nedodržují a kontrolu nechávají provádět jednou za pár let. Dřívě levné palivo se postupně zdražuje, takže aby byla energie lépe využita, nahrazují se původní plynové kotle kondenzačními kotly, které dovedou využít i teplo ze spalin.

Elektrické topenítopení

Elektřina jako topné médium má jednu hlavní nevýhodu: je drahá. Dokonce ještě dražší než plyn. Tato nevýhoda je do určité míry kompenzována relativně nízkou pořizovací cenou kotle. Uplatnění dnes nachází spíše jako podpůrné vytápění – v podobě přímotopů, topných rohoží nebo podlah.

Tuhá paliva (dřevo a brikety)

Topení na tuhá paliva je dnes stále populárnější z jednoho jasného důvodu – je až o polovinu levnější než plyn a představuje tak ekonomicky i ekologicky nejšetrnější variantu. Kotle na tuhá paliva se dostaly za poslední roky na vysokou technickou úroveň a rozhodně u nich není potřeba stále stát a ručně soukat dřevo. Naopak, u vyspělejších typů není problém zařídit automatickou dodávku paliva posuvníkem. Nevýhodou je samozřejmě nutnost péče o palivo – plyn ani elektřinu nemusíte nikde v domě skladovat, oproti tomu materiálem do kotle na dřevo se musíte s předstihem zásobit a před zimou také většinou naštípat a vysušit. Nemusí vždy však jít pouze o dřevo – můžete ho nahradit briketami, stále populárnějšími peletami nebo dřevěným úhlím (před experimentováním si však dobře ověřte, co vše je vhodné do vašeho konkrétního kotle). Vhodně vyřešené topení na tuhá paliva může být také elegantním doplňkem obývacího prostoru – krbová kamna mohou nejen vyhřát celý dům, ale také přinést trochu starosvětského kouzla domácího krbu.

2 komentářů k Jak zařídit topení do domu

  1. My máme malý rodinný dům ve kterém topíme krbovými kamny. Oheň je nejlepší zdroj tepla a navíc dodá do domu i takovou rodinnou pohodu. Sice je s topením hodně práce, ale stojí to za to. Na krbová kamna máme napojený nerezový komín, který jsem si vybral z https://www.kominycz-eshop.cz/komin-nerezovy . Komín ovlivňuje tah kamen, tudíž i to, jak budou fungovat, proto není dobré výběr komínu podceňovat. Nerezové komíny jsou praktické i designové, takže to pro mě byla jasná volba.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *