Jak zařídit topení do domu

Vytápět dům se dá různými kotly na roztodivná paliva a rozhodnout se pro ten způsob topení, který se nejvíce hodí do vašeho obydlí může být nelehkou volbou. Jaké tedy jsou možnosti, co nám součástná technika a trh s palivy nabízí?

Topení na plyn

O plynu můžete někdy slyšet, že je to poměrně draze zaplacené pohodlí. Skutečně, kotel na plyn běží téměř bezúdržbově, pravidelná kontrola se sice doporučuje zhruba jednou za rok, majitelé to ale často nedodržují a kontrolu nechávají provádět jednou za pár let. Dřívě levné palivo se postupně zdražuje, takže aby byla energie lépe využita, nahrazují se původní plynové kotle kondenzačními kotly, které dovedou využít i teplo ze spalin.

Elektrické topenítopení

Elektřina jako topné médium má jednu hlavní nevýhodu: je drahá. Dokonce ještě dražší než plyn. Tato nevýhoda je do určité míry kompenzována relativně nízkou pořizovací cenou kotle. Uplatnění dnes nachází spíše jako podpůrné vytápění – v podobě přímotopů, topných rohoží nebo podlah.

Tuhá paliva (dřevo a brikety)

Topení na tuhá paliva je dnes stále populárnější z jednoho jasného důvodu – je až o polovinu levnější než plyn a představuje tak ekonomicky i ekologicky nejšetrnější variantu. Kotle na tuhá paliva se dostaly za poslední roky na vysokou technickou úroveň a rozhodně u nich není potřeba stále stát a ručně soukat dřevo. Naopak, u vyspělejších typů není problém zařídit automatickou dodávku paliva posuvníkem. Nevýhodou je samozřejmě nutnost péče o palivo – plyn ani elektřinu nemusíte nikde v domě skladovat, oproti tomu materiálem do kotle na dřevo se musíte s předstihem zásobit a před zimou také většinou naštípat a vysušit. Nemusí vždy však jít pouze o dřevo – můžete ho nahradit briketami, stále populárnějšími peletami nebo dřevěným úhlím (před experimentováním si však dobře ověřte, co vše je vhodné do vašeho konkrétního kotle). Vhodně vyřešené topení na tuhá paliva může být také elegantním doplňkem obývacího prostoru – krbová kamna mohou nejen vyhřát celý dům, ale také přinést trochu starosvětského kouzla domácího krbu.

5/5 - (1 vote)

8 komentářů k Jak zařídit topení do domu

  1. Zdravím. Co se týče vytápění a topení, četl jsem zde https://proclick.afriso.cz/ že na vytápěcí systémy je dobré pro správnou a pohodlnou regulaci teploty namontovat směšovací ventily nebo přímo čtyřcestný směšovací ventil. Na stránkách píší, že jejich montáž je snadná a získáme tím i pohodlné ovládání a regulaci. Myslím že by se to mohlo vyplatit…Sám o tom přemýšlím

  2. Zdravím. Zajímavý článek, děkuji moc za něj. Osobně bych k tomu dodal to, že nám se velice osvědčila investice do krbové vložky s teplovodním výměníkem. Fungují na nízkoenergetické bázi a navíc vypadají i designově moc pěkně. Mají je v nabídce v mnoha verzích například tady https://www.rolig.cz/ na eshopu. Naprosto s přehledem a účinně vytopí celý velký dům. Po dvou letech co je máme musím říct, že bych si vytápění domu už nikdy jindy nezařídil jinak.

  3. Tak u nás doma převažuje dřevo. Co také jiného používat, když si manžel namyslel, že do baráčku chce designový krb za několik desítek tisíc korun. Jako já mu to neberu – ono to vypadá fakt vzhledně a funkční to je také krásně, ale ta splátka je na můj vkus hrozně moc vysoká. Kdyby se příště aspoň se mnou poradil, než bude objednávat takové věci za vyšší desítky tisíc korun, bylo by to lepší.

  4. Ahoj. Měl bych takovou otázku. Používá někdo z vás na topení topné pelety? Sám nad tím právě dost uvažuji. Tuto sezónu už topení měnit nebudu, ale říkal jsem si, že na tu příští bych možná pořídil kotel právě na pelety. Co jsem se tak díval, tak to finančně vychází docela zajímavě. Co si o tom myslíte?

  5. Já jsem se rozhodla si v domě nechat postavit klasický krb, protože to byl můj velký sen. Moc se mi líbí si u něj v zimě sednout a dívat se do ohně, což je velmi uklidňující. No, aby to neznělo tak moc poeticky, tak moje rozhodnutí bylo i z ekonomických důvodů, protože topit dřevem je opravdu jedno z nejlevnějších topiv.

  6. S manželem jsme začali řešit, jak ušetřit za elektrickou energii, jelikož s ní vytápíme a za posledních několik měsíců neustále zdražují všechny energie. Proto když manžel uviděl na internetu nerezové komíny, tak hned začal jednat s firmou, která je instaluje a již máme komíny, a také vyřešené vytápění na nadcházející sezony.

  7. Já jsem si pořídila tepelné čerpadlo, které vytopí bez problému celý dům. Sice pořizovací cena byla vyšší, ale já jsem si zažádala o dotaci, která mi byla vyplacena, což mi velice pomohlo. Proto jsem si koupila zde krb, kterým si přitápím v obývacím pokoji, pokud není potřeba ještě vytápět celý dům.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.