Jak zrušit Instagram

Jak zrušit Instagram

Přinášíme vám návod, jak zrušit Instagram a navždy se tak rozloučit se svým uživatelským jménem, fotkami, videi i followery. Pokud je to pro vás moc radikální krok, ukážeme vám i druhý, méně bolestný způsob, jak si od Instagramu na chvíli odpočinout a tím je deaktivace Instagramového účtu. Tak pojďme na to!

Jak zrušit Instagram

Co je to Instagram a jak funguje

Instagram je velice oblíbená a populární síť, kterou používá přes 800 milionů uživatelů po celém světě. Jedná se o aplikaci zaměřenou na sdílení fotek či videí. Je volně dostupná pro platformy iOS, Android Phone, Windows Phone 10 a mnoho dalších.

Tolik opěvovaný Instagram je typický zejména možností rychle a snadno upravovat fotky pomocí dostupných filtrů, a ihned tyto fotky sdílet na svůj “feed” (zeď). Navíc všechny zveřejněné fotky je možné sdílet rovnou také na dalších sociálních sítích jako je Facebook, Twitter, Tumblr, Posterous nebo Flickr.

Aplikace Instagram je kompaktibilní nejen s iPhonem či operačním systémem Android, ale také s iPod Touch a iPad.

Kdo Instagram založil

Pyšným zakladatelem Instagramu je Kevin Systrom a Mike Krieger. Původním projektem byla aplikace s názvem Burbn, která však ještě nebyla natolik dokonalá, aby mohla získat miliony fanoušků. Mike se pak zaměřil pouze na fotografie a právě z toho vznikl slavný Instagram. Ten byl nejprve dostupný v roce 2010 v App Store společnosti Apple, a až o dva roky později v obchodě Google Play společnosti Google.

O pár dní později oznámil šéf Facebooku Mark Zuckerberg odkoupení Instagramu za 1 miliardu dolarů. Od té doby byl Instagram neustále vylepšován a byly uvolňovány další a další verze s novými aktualizacemi. Počínaje rokem 2016 tak například mohou jeho uživatelé vybírat až ze 42 filtrů sloužících k úpravě fotografií.

K čemu Instagram slouží?

Tato populární sociální síť neslouží už jenom ke sdílení fotek a videí, ale je čím dál tím častěji používána firmami k vlastní reklamě.

Jak zrušit Instagram

Cíle a negativa Instagramu

Původním cílem Instagramu bylo sdílení fotografií, sledování příspěvků ostatních uživatelů, stories a hashtagů. Postupně však vznikl nový druh on-line marketingu a tím jsou influenceři, kteří začali ovlivňovat nejen dění na Instagramu, ale i běžné módní trendy a způsoby života.

Právě společnosti moc dobře pochopily, že influenceři mají na dnešní mládež (a nejen na mládež) obrovský vliv a chopily se příležitosti. Tak začaly vznikat na Instagramu spolupráce a z nich velmi dobré reklamy pro firmy.

Jednoduše řečeno, followeři silně věří v názory influencerů a často svůj život přizpůsobují právě podle toho, jak se daný influencer prezentuje na Instagramu. Jedná se o aktuální módní vlnu, která pravděpodobně brzy také skončí, ale zatím zvládá ovlivňovat miliony sledujících po celém světě. Ty pak často kupují, jedí, vyjadřují se i oblékají podle svého oblíbeného influencera.

To může být dobré – pokud je takový influencer zastánce zdravého životního stylu, podporuje ekologické vnímání a přináší svým sledujícím něco hodnotného. Avšak jedná-li se jenom o reklamu, která má za úkol donutit sledující kupovat věci, které nepotřebují, a dělat věci, které nejsou všeobecně dobré nebo dokonce nelegální, jedná se o špatný vliv.

Stejně tak mnozí uživatelé Instagramu podléhají tomu, že influenceři mají mnohem lepší, mnohem krásnější a mnohem jednodušší život, než oni sami.

Často pak propadají zoufalství, že jejich život není tak krásný, že oni nejsou dost dobří a že na ně se snesla veškerá smůla. Bohužel často nevidí, kolik práce za takovým instagramovým profilem je, a že mnozí influenceři či blogeři opravdu tráví většinu času s úpravou fotek a tvrdě budují takový “dokonalý” život.

Jedná se o stejné povolání, jako mají ostatní, které je však navíc sledováno tisíce lidmi a neustále kritizováno. Ačkoliv lidé často sní o životě influencera, mnohdy by takový status prostě nezvládli. Za dokonalou pozlátkou je tolik práce a tolik napětí, že si to mnozí z nás nedokáží vůbec představit.

Tím jsme se dostali i k některým negativům Instagramu a možným důvodům, proč chcete svůj Instagram profil zrušit.

Jak zrušit Instagram

Důvody, proč zrušit Instagram

 • Demotivuje vás – nebaví vás sledovat dokonalé fotky a mrzí vás, že váš život není stejný, máte pocit zmaru
 • Irituje vás – podňecuje ve vás agresi a jednoduše vám vadí lidé na Instagramu, vadí vám vše, co s Instagramem souvisí
 • Bere vám čas – trávíte na něm tolik času, že nestíháte své vlastní osobní věci
 • Chcete skončit se sociálními sítěmi – z jakéhokoliv důvodu
 • Zjistili jste, že vás negativně ovlivňuje – vytváří ve vás závist, nenávist k sobě, nutí vás dělat věci, které nechcete

Ať je váš důvod již jakýkoliv, pravděpodobně potřebujete něco změnit. Nabízí se vám tři možnosti: minimalizovat čas na Instagramu, dočasně jej deaktivovat nebo úplně zrušit účet na Instagramu.

Společně se podíváme, jak váš problém co nejlépe vyřešit.

Minimalizujte čas na Instagramu

Pokud jste zjistili, že vám Instagram bere čas, ale zároveň jej nechcete úplně rušit, zkuste pouze minimalizovat čas strávený na něm.

Jak na to?

Nejprve zjistěte, kolik času denně na Instagramu trávíte. To vám pomůže nejlépe vyřešit váš problém. Instagram nově vytvořil nástroj s názvem Vaše aktivita. Díky tomu vidíte, kolik minut či hodin denně průměrně trávíte na této sociální síti.

Instagram vám uveřejní průměrný počet minut za posledních 7 dnů, které jste na něm strávili. Tento čas je počítán podle toho, kdy používáte Instagram aplikaci na daném zařízení.

Až zjistíte, kolik trávíte času na Instagramu, možná se vyděsíte. Podle našeho výzkumu z různých diskuzí někteří lidé dosahují i několika hodin denně. Vynásobíte-li si tento čas x 7 dní v týdnu, zjistíte, že promarníte třeba i 20 hodin denně scrollováním Instagramu. A tento čas by se dal využít mnohem lépe.

Jak si tedy pohlídat čas na Instagramu?

Nástroj, který jsme vám představili, má ještě jednu funkci. Tím je hlídání času stráveného na Instagramu. Můžete si nastavit denní připomenutí po určitém čase. My jsme si například nastavili upozornění po 1 hodině a Instagram nás tak upozornil ke konci dne, že je hodina již vyčerpaná. Poté záleží na každém, zda se rozhodne na Instagram ten den již nedívat nebo si ještě prohlédne pár fotek, a stráví tak další hodinu na této návykové síti.

Další tipy, jak minimalizovat čas na Instagramu

Používání sociálních sítí, a zejména minimalizace času na nich, je hlavně o sebekázni. Krásné fotky, velké životní příběhy, vtipné stories – to vše se pro nás stává úžasným únikem od reality všedních, mnohdy nudných, dní. Stáváme se tak závislí na příbězích jiných lidí. Proto bychom měli nejprve začít pracovat na svém vlastním životě. Instagram nás v tom může inspirovat, ale naučme se najít rovnováhu v tom, co děláme a kde čerpáme inspiraci.

Jak zrušit Instagram

Proto vyzkoušejte následující tipy:

 • Nejprve proveďte “očistu” profilů a hashtagů, které sledujete. Sledujte pouze takové profily, které vás inspirují a motivují pomohou vám růst a pracovat na sobě, donutí vás k něčemu se “dokopat”, jsou pozitivní, ale nezahlcují každý den Instagram desítkami fotek a stories.
 • Poté si stanovte čas, který plánujete průměrně na Instagramu denně strávit. Hodina je podle nás v pohodě, 3 hodiny už je opravdu dost. Záleží však na vašich možnostech.
 • Vypněte si všechna upozornění na nové příspěvky, stories či videa od oblíbených influencerů. Prostě vše, co vás ruší od běžných činností.
 • Naučte se soustředit na jednu věc. Jste-li v práci, pracujte a neunikejte každou půl hodiny do on-line světa. Raději si dejte pauzu od práce a zacvičte si nějaké meditační cvičení. Sami uvidíte, že vám bude mnohem lépe, než kdybyste sledovali, jak je vaše oblíbená blogerka zrovna na Havaji s drinkem v ruce a vy musíte pracovat.
 • Neudržíte se a saháte po telefonu už ze zvyku jako po cigaretě? Prostě ho zkuste vypnout. Na hodinu denně a postupně déle. Až dosáhnete toho, že se zvládnete několik hodin denně nedívat na sociální sítě, budete na sebe pyšní. A najednou zjistíte, kolik práce a skvělých aktivit stíháte.

Jak dočasně deaktivovat účet na Instagramu?

Pokud potřebujete od Instagramu jenom dočasný oddych, dát si pauzu a zkusit si to chvíli bez něj, můžete ho dočasně deaktivovat. Poradíme vám jak na to, a upozorníme i na důsledky, které to může mít.

Při dočasné deaktivaci Instagramu vám na profilu zůstane veškerý obsah (fotky, videa, komentáře, sledující), ale dočasně nebude pro ostatní viditelný a stane se nedostupný. V budoucnu jej však můžete kdykoliv obnovit a opět začít používat.

Dejte si však pozor na to, že algoritmy jsou neúprosné a Instagram často maže dlouho neaktivní profily. Pokud si tedy chcete dát pauzu, raději tak udělejte na pár dní a pak si jej znovu obnovte. Stejně tak pravidelné a časté deaktivování účtu může systém vyhodnotit jako bota (falešné účty na Instagramu) a nenávratně jej smazat.

Plánujete-li deaktivaci svého profilu, nejprve si zálohujte všechny fotky do mobilního telefonu či počítače, tím zabráníte tomu, abyste o ně definitivně přišli.

Jak zrušit Instagram

Jak postupovat při deaktivaci?

 1. Přihlaste se k Instagramu na počítači nebo na Instagram.com z mobilního telefonu. Přímo z aplikace Instagram deaktivovat nelze.
 2. Po přihlášení se nacházíte na své zdi. Přejděte na svůj profil pomocí panáčka (na počítači vpravo nahoře).
 3. Klepněte na Upravit profil – v seznamu rolujte až dolů a klikněte na Dočasná deaktivace vlastního účtu.
 4. Zobrazí se vám rozbalovací nabídka: Proč chcete svůj účet deaktivovat? Zvolte vaši odpověď a zadejte heslo.
 5. Poté stačí kliknout na Dočasná deaktivace a máte hotovo.

Pozor, účet lze deaktivovat pouze 1 x týdně.

Jak účet znovu aktivovat?

Účet znovu aktivujete přihlášením k aplikaci a potvrzením aktivace.

Jak zrušit účet na Instagramu?

Zrušení účtu na Instagramu je nenávratná akce. Váš profil bude kompletně smazán z Instagramu i jeho historie.

Berte na vědomí, že po zrušení účtu již nenaleznete na Instagramu svůj profil, fotky, videa, ani komentáře a lajky. Smazaný účet již nebudete moci znovu aktivovat ani obnovit. Nadobro se s ním rozloučíte.

Pokud jste si jistí, že je to přesně to, co chcete udělat, postupujte následovně:

 • Stejně jako dočasná deaktivace, ani smazání účtu není možné v aplikaci. Klikněte tedy na tento odkaz, který umožňuje zrušit účet na Instagramu a přihlaste se.
 • Zobrazí se vám rozbalovací nabídka, ve které zvolíte, proč chcete svůj účet zrušit. Vyberte vhodnou odpověď a zadejte heslo.
 • Poté se vám zobrazí Smazání účtu natrvalo, zvolte tuto možnost a máte hotovo.
 • Nyní je váš účet nenávratně smazán!

Jak zrušit Instagram

Populární smazané Instagram účty

Pojďme se podívat, jaké známé Instagram účty byly v posledních letech smazány.

Jedním z nich je účet známé youtuberky Carrie Kirsten, která údajně, podle Instagramu, porušovala zásady komunity, a tak byl její účet samotným Instagramem smazán.

Dalším známým Instagram účtem, který byl Instagramem odstraněn z důvodu údajného porušování pravidel, byl profil Týnuš Třešničkové.

Také například Tailor Swift se rozhodla k radikálnímu kroku a v dubnu 2017 smazala z Instagramu veškeré svoje příspěvky. Toto jednání však mělo pádný důvod. Cílem bylo přilákat pozornost na její nové album a jeho pilotní singl. To se jí podařilo a počet sledujících se rapidně zvýšil.

Víte o nějakém populárním Instagramovém účtu, který byl smazán, ať už ze strany majitele profilu, tak ze strany Instagramu?

Dejte nám o tom vědět do komentářů!

Závěr

Instagram sám o sobě není sociální síť, která by svým uživatelům škodila. Záleží na každém, jak sledování ostatních pojme. Pokud budete Instagram navštěvovat abyste se inspirovali a vzájemně s ostatními podporovali, rozhodně si z něho budete odnášet pouze to dobré. Probouzí-li ve vás závist nebo smutek, měli byste se nejprve zamyslet, kde je ve vašem životě problém a zkusit se na to celé podívat z jiné perspektivy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *