Pánské košile nakupujte s krejčovským metrem v ruce

Pánské košile nakupujte s krejčovským metrem v ruce

Při výběru pánské košile je třeba věnovat pozornost celé řadě faktorů. Sedět musí vše od límečku až po délku rukávů. Poradíme vám, na co si dát pozor, aby vám vaše nové oblečení dokonale padlo. Koneckonců, úspěšní muži tráví právě v košili až třetinu svého aktivního života. Mělo by tedy jít o oblečení maximálně praktické a pohodlné.

Pánské košile si nejlépe rozumí s bavlnou

Naše škola správného oblékání nemůže začít ničím jiným než výběrem kvalitních materiálů. Pravidlo č. 1 proto zní: vždy dejte přednost bavlně, a to v té nejlepší kvalitě, kterou si můžete dovolit. Nespokojte se jen s běžným označením, ale chtějte vždy vědět, o jaký druh vazby a zpracování se jedná. Setkat se tak můžete s názvy jako popelín, pinpoint nebo rysový kepr (více se o této problematice dozvíte v TOMTO článku).

Proč právě bavlna?

Textilie z bavlny velmi dobře vypadají, navíc jsou prodyšné, skvěle odvádějí pot a zajišťují příjemné proudění vzduchu okolo vašeho těla. V bavlněné košili vás tak nikdy nezaskočí vysoké letní teploty nebo nevzhledné koláče potu v podpaží.

Hledejte modely z dvojitého vlákna

Velkým problémem u všech košilí je žehlení. Úplně se mu nevyhnete nikdy, ale pokud vsadíte na košile s označením 2 fold cotton popř. 2 ply cotton, přinesete si domů kvalitní oblečení z dvojitého vlákna, které se hned tak nezmačká, a navíc je velmi pevné a odolné.

Tanečky kolem límečku mají svůj smysl

Nesmí být ani příliš volný, ani příliš těsný. Vadou na kráse je i ulpívání potu a ztráta tvaru během každodenního nošení. To všechno musíte vzít při výběru té správné košile v úvahu. A kde začít?

Krk změřte na tom správném místě

Většina výrobců používá u košil stejné velikostní označení, které vychází právě z měření obvodu krku. To provedete snadno buď krejčovským metrem anebo provázkem, obtočeným vodorovně pod úrovní ohryzku. Vezměte si na pomoc zrcadlo nebo třeba partnerku a získanou hodnotu pečlivě zapište. Gratulujeme, právě jste zjistili svou osobní velikost košile.

Náš tip: Správně padnoucí košili poznáte podle toho, že mezi zapnutý límec a svůj krk bez potíží vložíte prst. Košile určená k nošení bez kravaty pak může být ještě o něco volnější.

Lepený límeček? Větší faux pas jen stěží najdete!

Zajímejte se také o provedení límečku. Ten lepený je bez diskuzí nevhodný. Dostanete totiž vnitřní část límečku tvořenou umělým materiálem, na nějž je jen velmi volně přilepená bavlněná vrstva. A že se během nošení a praní takové řešení velmi brzy uvolní, snad nemusíme příliš zdůrazňovat.

Šířku límečku vybírejte podle obličeje

A ještě jedno zlaté límečkové pravidlo si pohlídejte: pro muže s úzkým obličejem je vhodný límeček široký a naopak. Jedině tak budete vypadat za všech okolností dokonale.

Důležitá je i délka rukávů a správně vybraný střih

O košili se někdy s nadsázkou říká, že tvoří doslova druhou kůži. Musíte se v ní zkrátka cítit stejně pohodlně jako v domácím tričku. Že to není možné? Pak vás rádi vyvedeme z omylu!

Bude vám vyhovovat standardní délka rukávu?

Pro začátek si připomeňme, že délka rukávu se u košil měří vždy od jeho napojení k tělu košile až po konec manžety. Vy pak musíte změřit svou paži přesně od ramenní kůstky až po zápěstí. 68 centimetrů a více si nejspíš vyžádá prodloužený rukáv, jinak si budete košili neustále upravovat a popotahovat, což vám na spokojenosti rozhodně nepřidá.

A jak je to vlastně se střihem?

I když je klasický rovný střih stále velmi oblíbený, ne každé postavě bez výhrad sedne. Muži se štíhlým profilem proto ocení slim nebo slim fit střihy, které jsou po stranách vykrojeny tak, aby zdůraznily všechny jejich přednosti a umožnily jim vypadat elegantně za všech okolností.

Posledním dílkem skládačky je pak samozřejmě barva a vzor košile. U formálních setkání platí, že čím jednodušší celkové provedení je, tím lépe výsledný celek působí. U volnočasových outfitů si pak můžete dovolit o něco více kreativity – více inspirace najdete ZDE. Aktuálně jsou IN hlavně proužky a výrazné kostky. Troufnete si na ně?

1 komentář k Pánské košile nakupujte s krejčovským metrem v ruce

  1. Já si kupuju košile normálně podle velikosti, kterou mám a ještě se mi nestalo, že by mi košile neseděla. Hodně nakupuju v second handu https://www.onlinesekac.cz/second-hand-panske-kosile/c-43 , kde je velký výběr a oblečení tam stojí pár korun, tak za něho alespoň neutratím zbytečně hodně peněz.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *