Pelety nebo brikety? Pro maximální komfort byste doma měli mít obojí

Pelety nebo brikety? Pro maximální komfort byste doma měli mít obojí

Ekologické vytápění je dnes velmi v módě. Lidé se stále více zamýšlí nad tím, jaký dopad bude mít jejich běžné chování na životní prostředí okolo nich. A to je rozhodně dobře, protože leckdy můžeme díky chytrému ekologickému přístupu i značně ušetřit.

Skvělým příkladem jsou brikety a pelety. Při své výrobě totiž využívají zbytkové dřevo, ovšem s nesníženou kvalitou. A díky tomu jsou mnohem levnější, než kdybyste si pořizovali poctivé dubové nebo třeba smrkové špalky.

Pelety i brikety se vyrábějí stejně, rozdíl tu však přece jenom je

Mnohdy váháme, zda zakoupit spíše pelety nebo dřevěné brikety v akci. Vždyť se od sebe přece liší jen velikostí? Nebo ne? Než vám na tuto otázku odpovíme, podíváme se na to, jak vlastně toto topivo vzniká. Na počátku celého procesu stojí kvalitní piliny a dřevní štěpka. Ta je vložena do lisu a za pomoci velkého tlaku slisována do konečného tvaru.

A to je vše. Nepoužívají se žádná lepidla ani chemická pojiva, vystačí si pouze s ligninem, přirozeně obsaženým ve dřevě. Dobře vyrobené brikety a pelety tak po krátké námaze opět rozdrolíte v ruce na původní piliny. Tak jaký je mezi nimi vlastně rozdíl? Pokud hledáte kvalitní náhradu za palivové dřevo, která by vám vydržela hořet velmi dlouho i během noci, pak vsaďte právě na brikety. Večer zatopíte, a ještě ráno se budete těšit z příjemného tepla.

Brikety se hodí spíše do kamen, pelety do kotlů

Řiďte se také podle typu otopného zařízení. Pokud máte doma krbová kamna, pak vám optimální službu udělají právě brikety. A oproti dřevu nabídnou i lepší výhřevnost. Pro srovnání: jedna tuna dobře vyrobených briket bude využitelná úplně stejně jako tři metry dřeva. Ušetří vás tak častého a nepříjemného přikládání.

Ovšem pelety pro krb příliš vhodné nejsou. Díky jejich drobnosti je spíše uplatníte v kotli. A pokud si navíc pořídíte ten s automatickým přikládáním, můžete je jednoduše nasypat a nechat techniku, aby si odebírala optimální množství přesně podle potřeby. A jak je to s produkcí odpadu?

Osvoboďte se od věčného vynášení popela

A ještě jednu věc byste měli vědět – hoření pelet i briket je opravdu efektivní. Oproti palivovému dřevu tak na vás bude v popelníku čekat jen poloviční množství popela. Nemusíte ho tedy vynášet tak často, ani se obávat kupříkladu nepříjemného dehtování. A ještě jedno porovnání pro vás máme – oproti dřevu hoří brikety asi dvakrát déle.

Pokud jsme vás stále ještě nepřesvědčili, pak dodáme, že vzniklý popel lze použít jako skvělé hnojivo pro zahrádku i pro pokojové rostliny. Nemají ho rády jen ty kyselomilné, jinak se zavděčíte úplně všem. Ekologické vytápění se vám tedy vyplatí po všech stránkách. Na to se spolehněte.

Zdroj obrázku: Marian Weyo / Shutterstock.com

Rate this post

11 komentářů k Pelety nebo brikety? Pro maximální komfort byste doma měli mít obojí

 1. A kde se dají jako sehnat palety? A jak se jimi dá topit? Vždyť s tím musí být hrozné práce, to ,,naporcovat“ tak, aby se Vám to vlezlo do krbu/kamen. My máme normální designový krb a v něm topíme normálně dřevem. Vždycky si ho necháme před zimou dovézt, naskládáme pod střechu a pak tím jen topíme. Briketami se nám netopilo moc dobře. Nebylo z oho to správné teplo 😀

 2. Krb dneska už rozhodně nepatří do veliké moderny, minimálně ten klasický. Dneska je to považované za formu vytápění domova. Něco jiného jsou designové krby které kromě funkce vytápění plní i tu tzv. koukatelnou, zjednodušeně řečeno, patří mezi krby, na které je trochu jiný pohled než u ostatních typů. Takže si jen stačí vybrat.

 3. Ahoj, no tohle by se mi bývalo hodilo před týdnem. Hledala jsem něco kde si budu moc vybrat zboží na živo a sáhnout si na něj. Nakonec to dopadlo tak, že jsem si musela sednout k netu a najít si různé obchody s technikou. No prostě opruz. Nemáme nic v docházkové vzdálenosti, tak pak takhle hledám.

 4. Já jsem se zatím potkal jen s krby, a každý používal brikety. Všichni moji známí mají designové krby, a pelety prostě ani nekupují. Ale věřím, že by asi fungovalo obojí naprosto v pořádku. Každopádně děkuji moc za tento článek. Jsem se zase něco nového a zajímavého dozvěděl. Pěkný den.

 5. Tak s ohledem na to, že nám pravděpodobně do několika let zakážou topení uhlím, tak dřevěné pelety a brikety budou to poslední, co nám zůstane, pokud máte kotel na tuhá paliva. Nic moc vyhlídky, co vám budu povídat. Navíc už vidím, jaká bude práce sehnat materiál a prostředky na topení. To bude zase handlování jako na trhu. 😉

 6. My teď máme v domácnosti hroznou chudobu. To co se děje s cenami spotřebního zboží je jedna velká katastrofa. Ale ještě na tom nejsme tak špatně naštěstí. Známá mně říkala, že se na jaře pustili do rekonstrukce chalupy na Sázavě a prý ty ceny stavebního materiálů? Třeba střešní krytiny se prodávají za trojnásobek.

 7. Když jsme se s manželem rozhodovali, jak budeme vytápět náš dům, na prvním místě bylo topit peletami, protože ekologie je pro nás velmi důležitá a třeba uhlí pro nás bylo nepřípustné. Proto byla jasná volba vyhledat výrobce topných pelet, kde jsme si objednali zásobu na celé zimní období, aby jsme měli pěkně vyhřátý celý dům.

 8. Náš dům jsme několik let vytápěli peletami a briketami, ale již jsme starší, a tak jsme se rozhodli hledat pro nás pohodlnější styl. Kamarád nám doporučil internetovou stránku, kde byla kalkulačka úspor za vytápění, která nám vypočítala jako nejlepší řešení tepelné čerpadlo. Dosáhli jsme i na dotaci, takže jsme spokojení.

 9. Nás uchvátili nerezové komíny, a proto manžel jeden pořídil na chatu, kde jsme se rozhodli vytápět dřevěnými peletami. Objednali jsme si krbová kamna, ve kterých se topí peletami. Jsme s nimi velice spokojení, jelikož vypadají dobře, a dokonce vyhřejí dvě místnosti. Naštěstí již letošní zimu máme velikou zásobu dřevěných pelet, takže určitě nezmrzneme.

 10. V loni jsem svůj dům vytápěla ještě plynem, ale jeho ceny jsou teď velice vysoké. Proto jsem se rozhodla pro opravu komínů, abych si mohla pořídit kamna. Naštěstí jsem sehnala ekologické, ve kterých se dá topit dřevěnými peletami. Nakoupila jsem si velikou zásobu pelet na zimu, a tak mě již teď nemůže zima překvapit.

 11. Při rekonstrukci domu jsem si pořídila kotel na pelety, jelikož je to ekologické vytápění domu. Zároveň stále více uvažuji, že si nechám naistalovat tepelné čerpadlo, ale poslední dobou je ho málo na trhu, a tak musím počkat několik měsíců. Proto jsem si objednala firmu, která nabízí klimatizace s montáží, abych si s ní mohla na podzim trochu přitopit na nemuset roztápět kotel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.