Pravidelná péče o zahradní nábytek se vyplatí

Pravidelná péče o zahradní nábytek se vyplatí

Každý majitel terasy bude chtít doplnit interiér této oblíbené stavby vhodným zařízením. Nejčastěji pořizovaným terasovým nábytkem je nábytek ze dřeva, obvykle z masivu. Přináší sebou zvláštní vůni, přírodní vzhled a vyniká vysokou odolností. Jestliže chcete, aby vám tento nábytek dlouho vydržel a s postupem času nedocházelo k jeho znehodnocení, musíte mu věnovat pravidelnou péči. Jde především o povrchovou úpravu, která dřevo ochrání před vlhkostí i nejrůznějšími škůdci. Správnou péčí můžete zahradnímu dřevěnému nábytku značně prodloužit životnost. Jak na to? Začněte u povrchových úprav.

Povrchové úpravy dřevěného nábytku nabízejí různé možnosti

Při péči o dřevěný zahradní nábytek vycházejte z toho, jakou povrchovou úpravu má již od výrobce. Často se používá syntetický nátěr, jinou variantou je vodou ředitelný lak. Oprava lakovaného nábytku však neznamená opravit pouze poškozené místo, ale je nutné celkové přelakování. Lakovaný nábytek nabízí více stupňů lesku, ale péče o něj je náročnější, škrábance a různé otisky jsou vždy hned vidět. Máte-li doma alergika nebo astmatika či jste zastánci ekologických materiálů, zvolíte pravděpodobně olej nebo vosk. Na rozdíl od laku neobsahují tyto nátěry škodlivé látky, ovšem nábytek není odolný proti poškození a vše je na něm vidět. Na voskovaném nábytku se sice méně drží prach, ale údržba je náročnější a lehce vsakuje vodu, která zde zanechá nevzhledné flíčky. Olejové povrchy odolávají vodě déle a nechají vyniknout přirozené kresbě dřeva.

Impregnace je pro trvanlivost nábytku nezbytná

Zahradní nábytek je venku vystaven velkému množství různých vlivů. Proto je potřeba ho vždy na začátku sezóny i po jejím ukončení ošetřit. K tomu slouží impregnace, kterou sice není vidět, ale dostává se až do struktury dřeva a podstatně zvyšuje jeho trvanlivost. Impregnace může mít různou účinnost, záleží na jejím složení. Proto se na výrobcích uvádí impregnační hloubka. Kvalitní a správně provedená impregnace by měla dřevo ochránit před vlhkostí, změnami teplot i přímým slunečním paprskům, před plísněmi, houbami nebo hmyzem.

Kdy použít lazuru na dřevo

Na venkovní zahradní nábytek můžete použít lazuru, která dřevu poskytne dlouhodobou ochranu. Ta je vhodná především pro měkké druhy dřeva. Ideální volbou je tenkovrstvá lazura na dřevo. Používá se výhradně na nábytek z masivu. Jestliže je dřevo zašedlé, lze ho vyčistit speciálním čističem, který se po době působení opláchne a je možno pokračovat s nátěrem. Lazuru je nutno obnovovat, před nátěrem je vhodné mírně obrousit povrch, a pokud nábytek nebyl natírán delší dobu, je potřeba provést alespoň dva nátěry, jinak by jednotlivé části nábytku mohly získat odlišné odstíny.

Pozor na chyby při natírání

Při natírání venkovního nábytku je potřeba dodržet určitá pravidla a postupy. Omyly se totiž mohou vymstít a nábytek vám pak nevydrží delší dobu nebo bude mít zásadní kazy na vzhledu. Jaké jsou nejčastější chyby při natírání dřeva?

Nezapomeňte před nátěrem provést impregnaci jako preventivní ochranu. Nekombinujte nátěrové hmoty od různých výrobců, jednotlivé vrstvy by na sebe nemusely navazovat. Natírejte pouze suché dřevo a výhradně za suchých dnů, kdy je vlhkost vzduchu minimální a teploty se pohybují mezi 20 až 23 stupni. Natírejte za dostatečného světla, ne však na přímém slunci. Nátěr řádně promíchejte a dejte pozor, abyste na štětci neměli přílišné množství barvy, která by stékala a tvořila kapky.

5/5 - (1 vote)

1 komentář k Pravidelná péče o zahradní nábytek se vyplatí

  1. Máme od truhláře udělanou sestavu nábytku a chce to péči jinak by to bylo šedivý už. Ale stálo to za to.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.