Třídění odpadu – co kam patří?

Třídění odpadu má četný ekologický význam a mělo by být povinností každého z nás. Není to přece nic složitého a pomáháme tím k úspoře přírodních zdrojů, což si jsou vědomi už téměř tři čtvrtiny Čechů, kteří odpad aktivně třídí. Mnohdy se však stane, že člověk neví, kam přesně odpad patří. Než něco vyhodíte, popřemýšlejte, zda by se materiál dal dále použít a podle toho k odpadu přistupujte.

Pro třídění odpadu slouží především kontejnery. Co do jakého kontejneru vhodit, je zřetelně viditelné přímo na kontejneru, kde je obrázková nálepka, podle které poznáte, co do něj patří a co nikoli. Kromě kontejnerů existuje mnoho dalších možností, jak se odpadu zbavit. Dle obecní či městské vyhlášky je každý občan povinen zbavovat se odpadu předepsaným způsobem. Nejlepší je začít s tříděním hned v domácnosti, kdy třídíte především plasty, sklo, papír a další materiály. Tím, že budete tyto odpady třídit, budete mít více místa v odpadkovém koši pro směsný odpad a nebudete ho muset vynášet tak často jako doposud. Veškeré odpady můžete vždy odvézt do sběrného dvoru – pokud ho máte v místě bydliště, zpravidla nic neplatíte.

Zelený kontejner je určený pro barevné sklo – lahve od vína, od alkoholických či nealkoholických nápojů. Jestliže máte v obci přistaven pouze zelený kontejner a bílý chybí, můžete do zeleného kontejneru vhodit i sklo čiré.

Bílý kontejner je určen pro čiré sklo – sklenice od zavařenin, omáček, džemů, čiré nádobí nebo třeba akvárium. Jestliže máte k dispozici pouze bílý kontejner a zelený nikoli, můžete do bílého kontejneru vhodit i barevné sklo. Do bílého a zeleného kontejneru nepatří keramika ani porcelán. Nejlepší je skleněný odpad vhazovat v celku, nikoli rozbitý, čímž přispějete rychlejší a úspornější recyklaci.

Do žlutého kontejneru patří plasty. Jelikož jsou plasty nejčastějším odpadem, je dobré je před vhozením do kontejneru sešlápnout, nebo zmačkat, aby se jich tam vešlo co nejvíce a vyhnuli jste se nepořádku v podobě rozházených plastů okolo kontejneru, jenž tam zanechávají ostatní lidé. Může se jednat o PET lahve, sáčky, igelit, nádoby a obaly od kosmetiky, obaly a kelímky od mléčných výrobků, obaly na CD, plastové květináče, polystyren, sáčky od chipsů a další. Vyvarujte se zde vhazování obalů od žíravin, nebezpečných látek nebo obalů se zbytky jídla a čistících přípravků. Nehodí se sem ani podlahové krytiny.

V modrém kontejneru hromadíme papírový odpad – noviny, letáky, časopisy, krabice, knihy bez vazby (pouze listy), sešity, různé papírové obaly a mnoho dalšího. Nevhazujte sem však umaštěný, mokrý nebo jinak znečištěný papír, jelikož jej nelze dál recyklovat. Stejně tak nevhazujte ani polaminátovaný nebo povoskovaný papír. Místo tohoto kontejneru lze využít různé sběrny, kde za papír obdržíte klidně i finanční odměnu. Z papíru nemusíte sundávat spony, svorky, izolepu aj.

tříděný odpad

Do oranžového kontejneru patří nápojové krabice. Příkladem může být krabice od džusu, mléčných výrobků nebo vína. Stejně jako plasty před vhozením odpad pořádně sešlápněte a zmačkejte. Nápojové kartony nesmí obsahovat zbytky tekutin nebo jídla. Nepatří sem sáčky od kávy ani sáčky od přísad do vaření (kypřící prášek, vanilkový cukr…).

Často můžete narazit i na černý nebo šedý kontejner. Tyto dva kontejnery jsou určeny pro směsný odpad, jako jsou například použité dětské pleny, tuby od zubní pasty, kosmetické přípravky (rtěnka, řasenka, oční linky – nejlépe plastové obaly vhoďte do plastů, a zbytky kosmetiky př. v sáčku do směsného odpadu), molitan, CD disky (ty ve větším množství noste raději do sběrného dvora), fotografie, gumy, krabičky od cigaret, silon, tampony, zrcadlo, alobal a mnoho dalšího.

Kovy můžete nosit do sběrného dvora nebo výkupny druhotných surovin. Ve sběrném dvoře na rozdíl od sběrných surovin rádi přijmou například staré spotřebiče (lednice, televize, počítač) a výrobky složených z více materiálů, hrnce, pánvičky, nebo dráty. Stejně jako za papír za vyřazený kov obdržíte obratem i finanční odměnu.

Pro textil jsou v posledních letech k dispozici také zvláštní kontejnery, z nichž putuje oblečení většinou na charitu (kontejnery k tomu určené – jsou stručně charakterizovány výrazným popisem), nebo výhradně na textil, který je na vyhození. Ve větším množství textil můžete zavézt i do sběrného dvora.

Velkoobjemový odpad patří, stejně jako kov, do sběrného dvora. Velkoobjemovým odpadem je myšlen starý nábytek, toalety, kuchyňské linky, stavební odpad, podlahové krytiny, PVC, skelnou vatu, plexisklo, dlaždice, dřevotřísku, ocel, matrace a spousty dalších předmětů. Lze si objednat, například v případě rekonstrukce, velkoobjemový kontejner, který vám firma za poplatek propůjčí a vy do něj můžete bez starostí nahromadit veškerý odpad, který má výše zmíněnou podobu.

Odpad s nebezpečnými vlastnostmi – nebezpečný odpad – může ohrozit lidské zdraví nebo životní prostředí a proto je určen k odstranění ve speciálních zařízeních. Patří sem lepidla, barvy, laky, oleje, ředidla, různé spreje proti komárům, léky (staré léky můžete vrátit do lékárny) a jiné chemické látky. Nebezpečný odpad noste do sběrného dvora. Na každém obalu by měla být informace, jak s ním naložit pro případ, že si nebudete vědět rady, kam přesně patří.

Elektrozařízení a baterie, které už dosloužily, můžete odložit na místa zpětného odběru, jenž zajišťují specializované firmy. Nejčastěji jsou tato místa ve sběrných dvorech nebo v prodejnách s elektronikou, kde jste toto elektrozařízení koupili.

Biologicky rozložitelný odpad, nebo-li bioodpad, kam patří především posekaná tráva, spadané listí ze zahrady, piliny nebo odpad z kuchyně (dokonce i zbytky potravin, čajové sáčky, skořápky vajec), se vyhazuje do hnědých odvětrávaných popelnic, mobilních sběrů a výjimečně do sběrných dvorů. Majitelé zahrádek mohou bioodpad skladovat na svém vlastním kompostu. Novinkou v posledních letech jsou také domácí kompostárny, které se dají umístit i do panelákového bytu. 

11 komentářů k Třídění odpadu – co kam patří?

 1. Mám dotaz, krabičy co slouží jako obaly a jsou z vnější strany omyvatelné a z vnitřní papírové – patří do papíru nebo plastu? Děkuji za odpověď LB

 2. Mám dotaz, kam patří hliníková víčka od kelímků s jogurtem apod?
  Děkuji za odpověď. MV

 3. Kam patří, prosím, kapsle z kávy Dolce gusto?
  Děkuji AT

 4. Prosím, kam patří plastová “platíčka” od léků potažená hliníkovou fólií.
  Děkuji za odpověď.
  Ivan Hrabák

 5. Dobrý den,jak třídit bublinkovou folii?

 6. Bublinkovou fólii bych dával do plastů, stejně jako PET láhve, igelit a jiné plastové obaly. Pracuji na třídící lince v jedné firmě na likvidaci odpadů, takže mi takovéto materiály běžně projdou pod rukama. Jak taková třídící linka vypadá se můžete podívat třeba zde http://www.lux-ptz.com/tridici-linky/

 7. Co je toto za radírnu, když tady nikdo na vznesený dotaz neodpoví?

 8. Každý odpad má svoje místo. Já třídím naprosto vše. Dobré je, že dnes se některý odpad dá i slušně zpeněžit, například autobaterie vozím do výkupny: https://www.adima.cz/Vykup-pouzitych-autobaterii-1/ a ještě něco vydělám. Ale třídění obecně je základ.

 9. Kam patří fotografie – do kontejneru na papír nebo do kontejneru na netříděný komunální odpad ?

 10. pravdou je že na takzvané ekologické sáčky do popelnic jsem také narazila. Nicméně úplně myslím, že postačují sáčky klasické: http://www.mojeobaly.cz/Sacky-a-tasky/Sacky-do-kose/ jsou levné a vždy jdou do koša dát dva, případně pořídit dvě nádoby na plast, a zbytek. nebo tolik, co kdo potřebuje.

 11. Zakoupil jsem “zázračný přípravek” na zlepšení sluchu Auresoil sensi & secure. Nemá to vůbec žádný účinek a navíc mi známý odborník sdělil, že jsem se napálil a vysmál se mi. Jsem kantor v důchodu a částka 790 Kč není pro mně zanedbatelná.Nikde jsem nenašel jiný kontakt na vaši firmu než tento. Proto vás žádám o okamžité navrácení částky 790 Kč, pokud nechcete, abych se o tomto kardinálním podvodu rozepsal na všechny možné strany včetně tisku a televize. Ani na obalu, ve kterém mi zázračné kapky byly zaslány, se o žádném zlepšování sluchu nepíše, nýbrž jen o jakési ušní hygieně.Počkám na vaši odpověď a potom začnu bombardovat dotazy telefonní číslo 296186956. Jiný kontakt nemám a tam mě napálili jako první.Pokud jsem se obrátil na špatnou adresu, byl bych vám vděčný, kdyby jste mě nasměrovali správným směrem. Já si to stejně zjistím, jenom to bude trvat déle.Já mám nyní opravdu hodně času.
  Rozlobený
  Mgr. Aleš Semerák
  číslo účtu:242173318/0300

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *