Zařizujete dětský pokoj? Na nic nezapomeňte!

Zařizujete dětský pokoj? Na nic nezapomeňte!

Dětský pokoj je pro dítě celým světem. Královstvím, které mu poskytuje bezpečné útočiště. Dítě je v něm aktivní i pasivní. Hraje si, maluje, čte, učí se, dělá domácí úkoly, ale také odpočívá a spí. A tomu by mělo být vybavení dětského pokoje přizpůsobeno.

Dětský pokoj dítě formuje, a to jak jeho tělo, tak osobnost. Měl by být bezpečný, ale také rozvíjet dětskou fantazii. Samotný dětský nábytek vybírejte především podle počtu dětí, které budou pokojík obývat, a také na základě jejich pohlaví. Jiný nábytek zvolíte pro chlapce, jiný pro dívku. Neutrální pak pro sourozence chlapec – dívka.

Funkčnost, nezávadnost a praktičnost

Obecně by dětský nábytek měl splňovat tři hlavní kritéria, kterými jsou funkčnost, zdravotní nezávadnost a praktičnost. V každém dětském pokoji by se pak měla nacházet postel či postele (v případě většího počtu dětí doporučujeme tzv. palandy), sofistikované úložné prostory na hračky, knihy a v neposlední řadě stůl, židli či stoly nebo židle. A na ty se teď zaměříme.

Dětský psací stůl

Bez psacího stolu se neobejdou jen děti školou povinné. I mladší děti potřebují místo, kde si mohou třeba malovat. A jak by takový dětský psací stůl měl vypadat? Prvním kritériem je dostatečná výška, pro dítě tak akorát – tedy ani moc vysoký, ale ani moc nízký. Dostatečným prostorem by měla disponovat deska pracovního stolu. Její povrch volte spíše matný, lesklé povrchy mohou oslňovat. Za zvážení stojí i stoly s možností naklápění pracovní desky, tedy tzv. polohovací psací stoly. Obzvláště při delší práci u stolu děti tuto možnost přivítají.

Dětská židle

Pečlivému výběru podrobte i dětskou židli. Hlavním faktorem při výběru bude její výška a hloubka sedu. Zapamatujte si, že lokty vašeho dítěte při sezení musí svírat úhel 90 °. Rovněž se ujistěte, zda dítě na židli nesedí v předklonu ani v záklonu. Starší děti pak jistě uvítají možnost nastavení sklonu sedáku. Velmi oblíbené jsou například rostoucí a polohovatelné dětské židle. Bývají velmi stabilní a můžete u nich nastavit jak výšku sedáku, tak i opěrky nohou. Do speciální kategorie pak patří zdravotní dětská židle. Pokud ji doplníte o ergonomicky tvarované čalounění, získáte tak tu nejlepší židli, kterou můžete svému dítěti pořídit.

1 komentář k Zařizujete dětský pokoj? Na nic nezapomeňte!

  1. Pod každým slovem podepisuji! V dětském pokoji jsme tento rok opravili a rozhodli jsme se, že nebude zachránit materiály, protože to je zdraví dítěte. Také vybraný dřevěný nábytek českých mistrů. I když ne všichni koupili a potřebují něco koupit před hitem. Dobré pro všechny svátky. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *