Zařizujete dětský pokoj? Na nic nezapomeňte!

Zařizujete dětský pokoj? Na nic nezapomeňte!

Dětský pokoj je pro dítě celým světem. Královstvím, které mu poskytuje bezpečné útočiště. Dítě je v něm aktivní i pasivní. Hraje si, maluje, čte, učí se, dělá domácí úkoly, ale také odpočívá a spí. A tomu by mělo být vybavení dětského pokoje přizpůsobeno.

Dětský pokoj dítě formuje, a to jak jeho tělo, tak osobnost. Měl by být bezpečný, ale také rozvíjet dětskou fantazii. Samotný dětský nábytek vybírejte především podle počtu dětí, které budou pokojík obývat, a také na základě jejich pohlaví. Jiný nábytek zvolíte pro chlapce, jiný pro dívku. Neutrální pak pro sourozence chlapec – dívka.

Funkčnost, nezávadnost a praktičnost

Obecně by dětský nábytek měl splňovat tři hlavní kritéria, kterými jsou funkčnost, zdravotní nezávadnost a praktičnost. V každém dětském pokoji by se pak měla nacházet postel či postele (v případě většího počtu dětí doporučujeme tzv. palandy), sofistikované úložné prostory na hračky, knihy a v neposlední řadě stůl, židli či stoly nebo židle. A na ty se teď zaměříme.

Dětský psací stůl

Bez psacího stolu se neobejdou jen děti školou povinné. I mladší děti potřebují místo, kde si mohou třeba malovat. A jak by takový dětský psací stůl měl vypadat? Prvním kritériem je dostatečná výška, pro dítě tak akorát – tedy ani moc vysoký, ale ani moc nízký. Dostatečným prostorem by měla disponovat deska pracovního stolu. Její povrch volte spíše matný, lesklé povrchy mohou oslňovat. Za zvážení stojí i stoly s možností naklápění pracovní desky, tedy tzv. polohovací psací stoly. Obzvláště při delší práci u stolu děti tuto možnost přivítají.

Dětská židle

Pečlivému výběru podrobte i dětskou židli. Hlavním faktorem při výběru bude její výška a hloubka sedu. Zapamatujte si, že lokty vašeho dítěte při sezení musí svírat úhel 90 °. Rovněž se ujistěte, zda dítě na židli nesedí v předklonu ani v záklonu. Starší děti pak jistě uvítají možnost nastavení sklonu sedáku. Velmi oblíbené jsou například rostoucí a polohovatelné dětské židle. Bývají velmi stabilní a můžete u nich nastavit jak výšku sedáku, tak i opěrky nohou. Do speciální kategorie pak patří zdravotní dětská židle. Pokud ji doplníte o ergonomicky tvarované čalounění, získáte tak tu nejlepší židli, kterou můžete svému dítěti pořídit.

2 komentářů k Zařizujete dětský pokoj? Na nic nezapomeňte!

  1. Pod každým slovem podepisuji! V dětském pokoji jsme tento rok opravili a rozhodli jsme se, že nebude zachránit materiály, protože to je zdraví dítěte. Také vybraný dřevěný nábytek českých mistrů. I když ne všichni koupili a potřebují něco koupit před hitem. Dobré pro všechny svátky. 🙂

  2. Já osobně jsem toho názoru, že pokud člověk zařizuje dětský pokojíček, tak by měl dbát hlavně na kvalitu nábytku. Mně například dalo docela zabrat shánění kvalitní židle do pokojíčku mé dcery. Nakonec jsem ale jednu našel tady https://www.emako.cz/detske-zidle-a-taburety/ a musím říct, že spokojenost. 🙂

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *