Jak si změnit tapety na plochu ve Windows

V tomto návodu se budeme zabývat změnou pozadí plochy (jinak také tapety, wallpaperu) ve Windows.

Windows XP

Na ploše klikněte do prázdného místa bez ikon pravým tlačítkem myši. V menu, které se objeví, vyberte Vlastnosti a v otevřeném okně nahoře přepněte panel na Plocha (dále už vše levým tlačítkem myši). Vidíte nyní náhled své plochy a její pozici (na střed/vedle sebe/roztáhnout). Můžete procházet seznam předinstalovaných tapet a zobrazovat jejich náhledy. Pokud jste si stáhli vlastní obrázek, který v seznamu není, klikněte na tlačítko Procházet a najděte ho na disku. Vybranou tapetu uložíte pomocí tlačítka OK, změny zrušíte pomocí Storno.

Windows Vista

Na  prázdném místě na ploše klikněte pravým tlačítkem myši. Levým klikem zvolte v menu které se objeví volbu Přizpůsobit. Nyní zvolte druhou volbu od vrchu, Pozadí plochy. V okně si teď můžete vybrat již předinstalované tapety systému Windows, nebo si z rolovací nabídky vybrat jiné často používané složky s obrázky, případně Stiskem tlačítka Procházet vyvolat procházení soubory a vybrat si vlastní obrázek z jiného umístění. Ve spodní části okna je tři způsoby pokládání obrázku na plochu, mezi kterými můžete vybírat. Celou operaci potvrdíte tlačítkem OK nebo zrušíte tlačítkem Storno.

Windows 8

Ve Windows 8 plocha poněkud změnila svůj význam i účel a tak v zásadě máme dvě pozadí: jedno pozadí pro nabídku Start s dlaždicovými odkazy na aplikace a druhé pozadí v podobě tradiční Plochy. Pozadí nabídky Start můžete změnit takto: Najeďte myší k pravému hornímu rohu obrazovky a nechte si vysunout nabídku možností. Menu pro nastavení   Klikněte na položku Nastavení a pak pokračujte dále volbou Změnit nastavení počítače. Změnit nastavení počítače Přejděte do položky menu Přizpůsobení >> Úvodní obrazovka. Zde můžete nastavit, jaký obrázek a jaký barevný podklad má být použit pod dlaždicemi v nabídce Start. Obrázky můžete vybrat z připravených šablon, barevné nastavení pak dosadit z výběru na duhové škále.

Úvodní obrazovka

Co se týká nastavení tradiční pracovní plochy ve Windows 8, zde je nastavení v zásadě totožné jako u Win 7. Přejděte na plochu, klikněte na ní pravým tlačítkem myši a z kontextového menu vyberte položku Přizpůsobit. Menu přizpůsobit Pak už jen stačí kliknout v novém okně dole na ikonu Pozadí plochy a najít na disku obrázek, který chcete nastavit na pozadí.

Pozadí plochy

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

  1. Radši než jen pozadí si osobně čas od času měním celé téma vzhledu, to už jsou i nové barvičky oken a ještě se to pozadí občas změní, je to myslím trochu příjemnější 🙂

  2. Jak mám postupovat,abych si dala vlastní obrázek? Jsem začátečník,prosím,poradíte?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *