Za oblečení se dá ušetřit! Víme, jak na to

Za oblečení se dá ušetřit! Víme, jak na to

Všechno kolem nás se zdražuje, to není žádným tajemstvím. Některé věci si odepřít můžeme, ale jiné zkrátka ne. Jednou z věcí, které opravdu potřebujeme, je oblečení. I na tom se však dá ušetřit. Pojďte se podívat, jak.

Když se rozhodnete šetřit na oblečení, měli byste začít inventurou šatníku. Díky tomu zjistíte, jaké oblečení potřebujete koupit a jaké můžete prodat. Ušetřené peníze lze využít na nákup důležitějších věcí.

Začněte ve skříni

Podle studie Fashion z roku 2019 za nové oblečení každý rok utratíme asi 20 000 Kč. O dva roky dříve to však bylo pouhých 5 000 Kč. Vzhledem k tomu, že ve skutečnosti nosíme asi jen 20 % svého šatníku, je tu opravdu prostor pro šetření.

Projděte šatník a podívejte se na něj přísným okem. Bez kompromisů vyřaďte vše, co jste na sobě neměli déle než rok. Vyřaďte oblečení, které je vám malé nebo příliš velké. Z toho, co ve skříni zůstane, začněte vytvářet nové outfity. Pamatujte si, že váš šatník nemusí být obrovský, stačí ho jen nápaditě skládat. Při třídění si vytvořte seznam. Poznačte si, co potřebujete koupit hned a co může počkat. Své nákupy si rozplánujte a potom plán dodržujte.

Říká se, že nejsme tak bohatí, abychom kupovali levné věci. U oblečení to platí dvojnásob. Nakupování oblečení z levných materiálů není rozhodně ideálním řešením. Takové oblečení se totiž může brzy rozpadnout, vyblednout nebo roztrhat. Při nákupech tedy jděte po kvalitě, ale upusťte od značkového oblečení, které bývá předražené.

Vyhlédněte si výprodeje, sezónní slevy a second handy. Jistě tam pořídíte pěkné a kvalitní kousky, které se vám budou do šatníku hodit.

Vytříděné kousky z šatníku si však prohlédněte ještě jednou. Ne kvůli tomu, abyste je vrátili zpět, ale proto, abyste vybrali oblečení, které můžete zpeněžit nebo vyměnit na swapu.

O oblečení se dobře starejte

Oblečení, které v šatníku zůstane, správně opečovávejte. Správná péče prodlouží vašemu oblečení životnost. Perte ho podle pokynů, které jsou na cedulkách od výrobce. Hlídejte teplotu vody, a pokud je to možné, volte nižší teplotu. Důležitý je také vhodný typ pracího prostředku i jeho správné množství, když to totiž s práškem přeženete, je potřeba více vody na jeho vymytí. Oblečení nechávejte volně schnout, v sušičce byste mu zkracovali životnost, a navíc byste pálili elektřinu.

Některé kousky oblečení se častým praním dokonce ničí. Týká se to především některých druhů riflí nebo svetrů. Když oblečení ušpiníte, skvrny ihned odstraňte a na žmolky používejte odžmolkovač. Dejte si pozor i na drátěná ramínka, která mohou oblečení poškodit.

Dražší oblečení, u kterého si nejste jistí, jak ho prát nebo čistit, pošlete ho do čistírny, kde se o ně postarají. Oblečení se vám vrátí čisté, a hlavně v naprostém pořádku. Ušetříte tak za případné pořízení nového oblečení, které by vás čekalo, kdybyste se pokusili takové kousky vyprat doma sami.

Zdroj obrázku: evrymmnt / Shutterstock.com

5/5 - (1 vote)

4 komentářů k Za oblečení se dá ušetřit! Víme, jak na to

  1. To je pravda, za oblečení se dá opravdu ušetřit. Například já se o své oblečení dobře starám a vydrží mi i několik let. Proto mám naštěstí dostatek teplých svetrů, které se mi v dnešní době zdražování energií hodí. Pro jistotu jsem si nechala přes léto opravit komín a budu sedět v zimě ve svetru u krbových kamen.

  2. Tak za oblečení se dá hodně ušetřit. A víte jak nejvíce? Když ho dětem šijete sami. Máme s kamarádkou takovou firmičku, nechali jsme si registrovat i nějaké průmyslové vzory a šijeme oblečení pro děti. Začínala jsem na mateřské na Instagramu pro pár kamarádek, ale dneska už máme pod sebou dokonce i tři švadlenky, které nám pomáhají. Takže já si šiju pro děti oblečení sama. 🙂

  3. Ahoj, podle mě je nejlepší způsob jak ušetřit na oblečení kupovat z velkých e-shopů kde mají obrovský výběr. Sám používám https://www.modio.cz/ a vyjde mně to levně a za oblečení se nemusím stydět.

  4. Ono jde prostě o to, aby člověk věděl, kde to nakoupit za levné peníze. A pro mě je teda fajn velkoobchod textil, kde prodávají relativně kvalitní kousky bez potisku. Protože jako na co bych potřeboval nosit nějaké velké, respektive zbytečně velké, logo nějaké nadnárodní značky? K ničemu. Akorát to člověk platí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *