Web do PDF snadno a rychle

Potřebujete si uložit podobu webové stránky pro pozdější použití v podobě PDF souboru pro Adobe Reader? Žádný problém!

Pro potřeby různých záznamů a otevírání i na zařízeních v offline režimu (tj. bez internetu) se občas hodí uložit si zobrazenou stránku v prohlížeči do pdf souboru.

Nejjednodušším postupem, pokud vám nejde o nějak zvlášť o zachování původní podoby stránky, ale chcete jen vytáhnout text a obrázky do podoby jakž takž použitelného výstupu, je označit si na webu část, kterou potřebujete, zkopírovat ho přes klasickou zkratku Ctrl+C, vložit ho do Wordu a v něm prostě dát Uložit jako PDF (tuto funkci podporuje Word 2007 a novější). Samozřejmě, tabulky a menu se původní stránce podobají jen pramálo, takže to není úplně ideální… Nicméně v řadě případů tento postup stačí.

Jak ale asi tušíte, my přinášíme tip jednoduchý, až ďábělsky prostý a přitom při použití tohoto postupu zachováte vzhled původního dokumentu do puntíku – a dá se bez problémů použít i na převod stránek kde je nutné být přihlášen pod zabezpečeným spojením (s tímto mají problémy různé pluginy a jednoúčelové utility). O co tedy jde? Jde o využití málo známé vlastnosti prohlížeče Google Chrome.

Postup je tedy zhruba tento:

 1. Pokud ještě v počítači nemáte prohlížeč Chrome, stáhněte si ho odtud
 2. Jednoduše zajděte přesně na tu dotyčnou webovou stránku, kterou potřebujete převést na pdf soubor
 3. Klikněte doprostřed stránky pravým tlačítkem myši
 4. Z kontextového menu, které se objeví, zvolte položku Tisk…
 5. V tomto okamžiku si můžete ve sloupci vlevo nastavit, kolik stránek z původního rozsahu si přejete převádět (všechny, jen 1, atd.)
 6. Klikněte doprostřed náhledu stránky před tiskem pravým tlačítkem myši
 7. Zvolte položku Uložit jako…
 8. Naklikejte si, jak potřebujete, aby se jmenoval výsledný soubor a kam se má v počítači uložit
 9. Vše potvrďte kliknutím na tlačítko Uložit – a je to! Stránka je uložená v pdf.

Jak prosté milý Watsone, že? Celé kouzlo spočívá v tom, že Chrome předtím, než cokoliv pošle do tiskárny, zkonvertuje stránku do podoby pdf souboru. A je přeci škoda nevyužít něčeho, co se dělá samo a automaticky. Mimoto, instalací Chrome získáte aktuálně nejrychlejší prohlížeč, jaký je k dispozici, takže si neinstalujete žádný jednoúčelový balast ale kvalitní program, který najde každodenní využití.

2 komentářů k Web do PDF snadno a rychle

 1. Když jsem chtěl takto uložit váš článek, tak se mi ukládala jen strana 1, bez ohledu na zaškrtnutí “vše”, nebo při zadání strany 1-3. Uložení všech tří stran jsem dosáhl až při použití virtuální tiskárny “PDF Creator”.

 2. Tento postup bohužel uloží pouze podobu stránky pero tisk. Obvykle neobsahuje navigace atp. Takže bude hodně záležet na tom, zda vám jde o obsah a nebo zda chcete prezentovat třeba grafiku stránky jako celek – ve druhém případě to většinou neklapne.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *