Word: jak používat styly písem

Po přečtení tohoto článku byste měli chápat, co jsou styly v programu Word, k čemu slouží, a jak je efektivně využívat pro úpravu vzhledu textu.

Styly představují ve Wordu z kancelářského balíku Microsoft Office velice atraktivní a uživatelsky oblíbenou položku, pokud pochopíte, co to vlastně styly jsou, a jak je správně používat, vaše práce bude vypadat mnohem lépe a jejich používáním navíc ušetříte mnoho času, protože nebude muset pracně každou část textu vypadající stejně nastavovat, ale použijete už jednou vytvořené řešení.

Co je styl písma

Význam slova styl je pravděpodobně všem znám, není tudíž potřeba se tímto pojmem nějak blíže zaobírat. Zkráceně se v tomto případě jedná o druh vzhledu celého vašeho dokumentu tj. barvu textu, zarovnání textu, velikosti nadpisů a podnadpisů, vzhled tabulek atd.

Tyto styly můžete nejen používat, ale i přetvářet k obrazu svému anebo dokonce vytvářet. Tady je důležité zdůraznit, že pokud změníte dejme tomu elegantní styl, nezmění se vám pouze vzhled stylu v daném dokumentu, ale ve všech dokumentech, kde jste daný styl použily, neměníte totiž vzhled textu v dokumentu, ale celý styl.

Styly najdete v podokně úloh zmiňovaného programu v nabídce Styly nebo také Styly a formátování, záleží na verzi programu, najít styly by vám všem nemělo činit větší potíže v žádné verzi.

Výběr stylu vám většinou ulehčí chytré pojmenování stylů, které nese jasné přídavné jméno, které je určeno podle činnosti na kterou se daný styl hodí. (Jako příklady mohu uvést: elegantní, formální, módní, moderní, rukopis, tradiční atd.)

Volba vhodného stylu vám zaručuje, že dokument bude na úrovni a nebude příliš strohý nebo naopak příliš přeplácaný, zároveň bude vidět, že jste si s tímto dokumentem dali alespoň minimální práci. Na druhou stranu dovedeme dost dobře pochopit, že pokud jste zkušeným uživatelem a používáte tento program dnes a denně, přestaly vás tyto styly bavit a připadají vám spíše jako nudné formální a strohé šablony, v tom případě by vám ovšem nemělo činit nejmenší problém vytvořit si vlastním styl, originální a dle všech psaných i nepsaných pravidel.

Tento styl formátování textu vám navíc ušetří plno práce, namísto toho abyste ve své diplomové práci nastavovali desetkrát nadpis, nastavíte ho prostě jen jednou a to jedním kliknutím. Styly se dají snadno a bez ztráty dat měnit, takže se nebojte zkoušet různé alternativy.

Kristýna Jahnová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *