Jak a kde získat peníze na koupi bytu nebo domu

Pořízení vlastního bydlení je důležitý krok, který ovlivní život člověka nebo celé rodiny na dlouhou dobu. Nejdřív je třeba zodpovědět několik hlavních otázek – kde chcete žít (město x venkov, byt x dům…), kolik peněz budete na koupi (stavbu) potřebovat a kde je vezmete.

Možnosti financování

Vybudování vlastního domova není levná záležitost, proto je dobré se na ni připravovat několik let dopředu. K financování lze využít úspory i půjčky, nejčastěji jejich kombinaci. Je dobré vědět, že o ceně se dá často s majitelem vyjednávat.

Tip: Chcete dostávat za každý nákup až 25 % zpět?
Vyzkoušejte Plnou Peněženku a vydělávejte nakupováním.

Bezplatná registrace ZDE

Stavební spoření

Stavební spoření je stále nejvýhodnějším a nejbezpečnějším spořicím produktem pro drobné střadatele. Naspořené prostředky je možné použít na cokoli. Ve spojení s výhodným úvěrem se výborně hodí na pořízení vlastní nemovitosti, rekonstrukci a stavební úpravy.

Hypotéka

Hypotéka se hodí právě na nákup nemovitosti, kdy potřebujeme vyšší částku (nad 300 000 Kč). Za půjčené peníze se většinou ručí právě tou nemovitostí, která se za ně kupuje. Splátky se rozpočítávají na delší časové období (třeba 20 let), aby tolik nezatížily rodinný rozpočet.

Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr se hodí spíš na pořízení vybavení, které potřebujete hned. Půjčka se splácí kratší dobu, zpravidla několik měsíců. Podmínky půjčky nejsou tak výhodné.

jak získat dům

Půjčka od příbuzných a přátel

Půjčka od blízkých není tou nejoblíbenější variantou na obou stranách. Stává se, že kvůli finančním záležitostem se rozhádá rodina nebo skončí přátelství. Tuto formu pomoci je třeba dobře promyslet a písemně stvrdit.

Před podpisem rezervační smlouvy

Mějte na paměti, že vyřizování s bankami trvá několik dní až týdnů. Než začnete procházet nabízené nemovitosti, měli byste už vědět, kde peníze na koupi vezmete. Nepodepisujte rezervační smlouvu dřív, než budete mít peníze připravené nebo vyřízenou hypotéku. K tomu budete potřebovat potvrzení o příjmech, list vlastnictví potvrzený katastrálním úřadem, odhad nemovitosti (probíhá v každé bance jinak).

7 komentářů k Jak a kde získat peníze na koupi bytu nebo domu

  1. Dobrý den, díky za uvedení možností financování hypotéky. Doplnil bych odkaz na slovník finančních pojmů, kde jsou detailněji rozepsány jednotlivé pojmy, se kterými se u hypotéky či jiné půjčky setkáte. Je dobré pojmy znát, než podepíšete nějakou smlouvu: http://www.hypotecnikalkulacka.cz/slovnik-financnich-pojmu/

  2. Děkuji za pěkný článek. To my jsme bydlení financovali klasicky hypotékou, jen nám pak scházelo pár tisíc do takového toho základu, který musíte uhradit, což jsme nakonec vyřešili půjčkou se zástavou vozidla, kterou jsem si brali od společnosti http://autozastavarna-werke.cz/ . Rozhodně bych doporučila

  3. Možností je plno, já bych preferovala půjčení od rodiny, pokud na to tedy má patřičné prostředky. Pokud ne, rozhodně můžu doporučit P2P půjčky, oblíbila jsem si například Zonky, jež je velice transparentní. Více info o této geniální službě zde https://www.tipli.cz/obchod/zonky

  4. Ručíte tím bytem*

  5. No, my nakonec dům financovali hypotékou. Naštěstí nás ale stavba nevyšla tak draho, protože jsme si vše dělali svépomocí. Stavba svépomocí by normálně trvala šíleně dlouho, ale naštěstí jsme měli pronajaté nějaké stavební stroje od https://www.norwit.cz/ což hodně práce ulehčilo.

  6. My jsme se rozhodli dům postavit, aby byl nový a přesně podle našich představ. Sjednali jsme si hypotéku, protože bez té bychom neměli ani na pozemek. Máme odhad domu na 1,5 mil. a půjčili jsme si radši 2, ať máme nějakou rezervu 😀 . Zatím máme hrubou stavbu a vidím, jak ty peníze lítaj. Já teda moc nešetřím. Spíš se snažím ušetřit čas než peníze. Třeba základy místo abych kopal sám, tak jsem je vyhrabal bagrem. Využil jsem pronájem stavebních strojů, takže jsem je měl za den vyhrabané, ale zase to byl výdaj navíc.

  7. My jsme si asi 4 měsíce nazpět brali s manželkou hypotéku, avšak cena nemovitosti, kterou jsme chtěli koupit se “nepatrně” zvedla, což pro nás bohužel znamenalo to, že jsme někde rychle potřebovali získat peníze, než nám byt někdo vyfoukne. Rozhodli jsme se tedy prodat aut přes výkup na webových stránkách https://zahotove.cz/ , peníze jsme dostali na ruku a mohli jsme si koupit byt 🙂

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *