Jak a kde získat peníze na koupi bytu nebo domu

Pořízení vlastního bydlení je důležitý krok, který ovlivní život člověka nebo celé rodiny na dlouhou dobu. Nejdřív je třeba zodpovědět několik hlavních otázek – kde chcete žít (město x venkov, byt x dům…), kolik peněz budete na koupi (stavbu) potřebovat a kde je vezmete.

Možnosti financování

Vybudování vlastního domova není levná záležitost, proto je dobré se na ni připravovat několik let dopředu. K financování lze využít úspory i půjčky, nejčastěji jejich kombinaci. Je dobré vědět, že o ceně se dá často s majitelem vyjednávat.

Stavební spoření

Stavební spoření je stále nejvýhodnějším a nejbezpečnějším spořicím produktem pro drobné střadatele. Naspořené prostředky je možné použít na cokoli. Ve spojení s výhodným úvěrem se výborně hodí na pořízení vlastní nemovitosti, rekonstrukci a stavební úpravy.

Hypotéka

Hypotéka se hodí právě na nákup nemovitosti, kdy potřebujeme vyšší částku (nad 300 000 Kč). Za půjčené peníze se většinou ručí právě tou nemovitostí, která se za ně kupuje. Splátky se rozpočítávají na delší časové období (třeba 20 let), aby tolik nezatížily rodinný rozpočet.

Spotřebitelský úvěr

Spotřebitelský úvěr se hodí spíš na pořízení vybavení, které potřebujete hned. Půjčka se splácí kratší dobu, zpravidla několik měsíců. Podmínky půjčky nejsou tak výhodné.

jak získat dům

Půjčka od příbuzných a přátel

Půjčka od blízkých není tou nejoblíbenější variantou na obou stranách. Stává se, že kvůli finančním záležitostem se rozhádá rodina nebo skončí přátelství. Tuto formu pomoci je třeba dobře promyslet a písemně stvrdit.

Před podpisem rezervační smlouvy

Mějte na paměti, že vyřizování s bankami trvá několik dní až týdnů. Než začnete procházet nabízené nemovitosti, měli byste už vědět, kde peníze na koupi vezmete. Nepodepisujte rezervační smlouvu dřív, než budete mít peníze připravené nebo vyřízenou hypotéku. K tomu budete potřebovat potvrzení o příjmech, list vlastnictví potvrzený katastrálním úřadem, odhad nemovitosti (probíhá v každé bance jinak).

Komentáře k článku. Přidejte i váš!

  1. Dobrý den, díky za uvedení možností financování hypotéky. Doplnil bych odkaz na slovník finančních pojmů, kde jsou detailněji rozepsány jednotlivé pojmy, se kterými se u hypotéky či jiné půjčky setkáte. Je dobré pojmy znát, než podepíšete nějakou smlouvu: http://www.hypotecnikalkulacka.cz/slovnik-financnich-pojmu/

  2. Děkuji za pěkný článek. To my jsme bydlení financovali klasicky hypotékou, jen nám pak scházelo pár tisíc do takového toho základu, který musíte uhradit, což jsme nakonec vyřešili půjčkou se zástavou vozidla, kterou jsem si brali od společnosti http://autozastavarna-werke.cz/ . Rozhodně bych doporučila

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *