Jak napsat motivační dopis

Motivační dopis je důležitou součástí při žádosti o práci. V tomto článku se dozvíte, co motivační dopis je a jak by měl být správně napsaný.

Motivačnímu dopisu se také říká dopis průvodní. Jedná se o první informace o nás, podle kterých nás personalisté můžou, nebo nemusí pozvat k osobnímu pohovoru. Měl by být součástí každé žádosti o pracovní místo, zaměstnavatelem bývá často vyžadována. Motivační dopis musí být gramaticky správný a výstižný, psaný na počítači, neměl by překročit velikost jedné stránky A4.

Co se píše do motivačního dopisu ?

1.  Oslovení

Používá se oslovení Vážený pane, Vážená paní, pokud známe konkrétní osobu, můžeme jí oslovit celým jménem. Do levého horního rohu napíšeme adresu zaměstnavatele, do pravého horního rohu napíšeme datum , kdy byl dopis psaný a město, ve kterém byl psán.

2.  Úvod

Napište, o jakou pozici máte zájem, kde jste se o pracovním místě dozvěděli.

3.  Stať

Zdůrazněte své schopnosti, dovednosti a klady, proč by měli na danou pozici vybrat právě vás, zdali máte praxi, jaké máte zkušenosti a jak by se daly využít v nové práci, nezapomeňte zdůraznit, jak velký zájem máte pracovat přímo v jejich firmě.

4.  Závěr

Zde by měla být napsána žádost o případnou spolupráci a zájem o osobní schůzku. Dopis bývá ukončen zdvořilým poděkováním a rozloučením. Do spodního levého rohu napíšeme svou adresu.

Vzor motivačního dopisu :

Brno, 14.5. 2001

Mateřská  škola

Kopečná 14589

602 00 Brno

 

Vážená paní Veselá,

reaguji na Vámi nabízené pracovní místo učitelky mateřské školy, inzerováno dne  13.05.2011 na internetových stránkách www.pracuj.cz. Dovoluji si tvrdit, že splňuji všechny Vaše požadavky a mohla bych být vhodnou kandidátkou na pracovní místo. O tom se můžete  přesvědčit v přiloženém životopise.

S práci učitelky mám dlouholeté zkušenosti, ve školství pracuji 25 let, pracovala jsem jako učitelka i zástupkyně ředitelky MŠ. Z důvodu stěhování hledám práci přímo v Brně. Mám absolvováno spoustu školení na téma enviromentální výchova, proto si myslím, že bych pro Vaší školu mohla být přínosem. Vaše mateřská škola je velmi známa a byla by mi čest ve Vaší školce pracovat. V případě zájmu budu ráda, když se mi ozvete a domluvíme se na případné osobní setkánání a spolupráci.

S pozdravem

Bc. Ludmila Krásná

Baháňská 568

601 55 Brno

tel. +420 788 856 749

email: kras.na@lud.cz

1 komentář k Jak napsat motivační dopis

  1. Dobrý den,

    skvělý článek, děkuji. Využil jsem ho – více přímých tipů a rad. Díky !

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *