Jak obchodovat s ropou

Jak obchodovat s ropou

Sledujete ceny ropy a chcete zkusit vydělat na změnách jejích cen? V tomto článku rozebereme, jaké jsou k tomu možnosti a jak koupit ropu na burze.

Proč právě ropa?

Ropa patří k nesmírně atraktivním investičním instrumentům. Vedle bavlny, kakaových bobů nebo zlata (o obchodování se zlatem více zde) se řadí mezi komodity. Komodita je zboží, které se obchoduje bez rozdílů v kvalitě. Dodávky od různých dodavatelů jsou vzájemně zastupitelné. Tyto dodávky tedy musít být co je nějak spjato s fyzickým objektem, tj. nejedná se o podíl ve firmě (jako akcie) nebo na dluhu (jako dluhopis). Neustálý zájem o ropu je nutností, která vyplývá z jejího využívání napříč odvětvími. Zde několik faktů o jejím použití:ropa

  • 95%  potravin je pěstováno za přispění ropy
  • 95% dopravy zprostředkovávají ropné deriváty
  • 95% veškerého vyráběného zboží potřebuje pro svou výrobu ropu
  • za každou kalorii běžně vyráběných potravin se skrývá 10 kalorií z ropy
  • na výrobu jednoho počítače se spotřebuje ropa o množství desetinásobku jeho hmotnosti

Ropa je nerostný zdroj a její spotřeba stále roste – v historii lidstva ji už bylo vytěženo přibližně 900 miliard barelů. Za předpokladu současného objemu těžby vystačí známé zásoby na zhruba dalších 40 let. Zmenšující objemy těžené ropy tedy znamenají budoucí razantní nárůst její ceny. Ostatně, pokud sledujete ceny benzínu a nafty, pravděpodobně tento jev znáte z vlastní zkušenosti.

Naložit barely a jedem

První možností, jak znalost těchto fakt zpeněžit, je obchodovat s fyzickou ropou. Prostě si uděláte vrt, zavedete vrtnou hlavici a pak vydolovanou ropu prodáváte dál rafinériím. A nebo někde někoho kdo vrtá oslovíte, nakoupíte od něj barely a prodáváte je dál. Pokud náhodou aktuálně nečtete tyto řádky někde na pláni v Saudské Arábii nebo jste při vrtání studny na zahradě nenarazili na ložisko ropy, pravděpodobně tento způsob obchodování s ropou nebude pro vás.

Jak na komoditní burzu

Druhý způsob je vstoupit na komoditní burzu a obchodovat s předkupními právy k ropě. Zde je situace poněkud jiná, nepotřebujete vrtnou soupravu ani tanker, ale poněkud jiné vybavení. I zde však platí, že váš kapitál může být ohrožení, pokud provedete neuvážená rozhodnutí, takže nic pro naprosté nováčky – měl byste být už spíše zkušený trader. Pro to, abyste mohli zkusit na pohybu cen ropy vydělat, potřebujete v zásadě tři věci:

  • počítač,
  • program od brokera
  • a rozumět tomu, co děláte.

Počítač pravděpodobně, vzhledem k tomu, že čtete tuto stránku máte. Jaký si stáhnout program? Pro začátek si můžete například stáhnout zde obchodní platformu od Plus500 pro obchodování s CFD – jinými slovy brokera, který vám dá přístup k trhu. Nejprve si zde založíte demo účet, abyste si mohli vyzkoušet ovládání programu, do reálného účtu se pak dá poměrně jednoduše přepnout zasláním úvodní platby. Plus500 je autorizována a ověřena Financial Conduct Authority (FCA).

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *