Jak spořit na důchod po penzijní reformě

Možnosti spoření na důchod se od roku 2013 výrazně mění. Pro většinu obyvatel České republiky bude i nadále největším „sponzorem“ na penzi stát se svým průběžným důchodovým systémem. Zavedení druhého pilíře a změny ve třetím pilíři však nelze opomenout. Jak tedy spořit na důchod od roku 2013?

1. Záleží na věku a příjmech

Nejprve musíte zhodnotit své příjmy, svůj věk a plánovaný odchod do důchodu. Spoření v nových penzijních fondech skrze takzvaný druhý pilíř je určeno pro osoby s vyššími příjmy (nad 20 000 hrubého měsíčně) a osoby mladší 35 let. Pozor, tento způsob spoření nemá garantované kladné zhodnocení, celoživotní úspory se vám tedy mohou vinou jedné krize propadnout takřka ze dne na den.

2. Pozor na změny v penzijním připojištění

Třetí pilíř, tedy penzijní připojištění, projde razantní změnou už na konci roku, konkrétně po 30. listopadu 2012. Po tomto datu už nebude možné sjednávat nové smlouvy podle starých pravidel. Nově tedy půjde uzavírat pouze smlouvy se vstupem do účastnických fondů, které na rozdíl od těch stávajících negarantují nezáporné zhodnocení! Pokud si chcete spořit na důchod s garancí, jedinou možností je uzavřít penzijní připojištění do 30. listopadu letošního roku.

3. Založte si penzijní připojištění, přejít můžete vždy

Pro zájemce o spoření na penzi vyslala důchodová reforma jasný signál: založte si penzijní připojištění do 30. listopadu 2012, nebo už nikdy nebudete moci využít garantovaný spořicí produkt se státní podporou (nově státní příspěvek až 230 Kč měsíčně i pro stávající penzijní připojištění). Od prosince 2012 však budete moci stávající smlouvy buď ponechat se stávajícími pravidly, nebo vstoupit do účastnických fondů a přizpůsobit se pravidlům novým, která kromě negativní ztráty garance přináší i pozitivní výhled na vyšší zisky.

Více informací o důchodové reformě i penzijním připojištění najdete na portál ipenze.cz

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *